Płatność odroczona – czym jest? Kiedy z niej skorzystać i na co uważać?

płatność odroczona

Współczesność niesie za sobą tak samo wiele możliwości jak zagrożeń. Jednym z takich przykładów jest odroczona płatność, po którą sięga coraz więcej Polaków – w różnym wieku. W niedoświadczonych rękach ten prosty i wygodny mechanizm może niestety przynieść sporo problemów.

Płatność odroczona – wygodna forma rozliczeń

Zdarza się, że za zakupy płacisz BLIK-iem lub korzystasz z pieniędzy ze swojego konta bankowego? Chciałbyś coś kupić, ale nie masz gotówki w domu? Alternatywą jest karta kredytowa, w przypadku której korzystasz z pieniędzy banku. Dług musisz oddać po zakończeniu okresu bezodsetkowego. Jednak karty kredytowej nie dostaniesz „od ręki”. Bank zaufa ci tylko wtedy, gdy prześwietli twoją historię kredytową, i sprawdzi, czy podołasz spłacie zobowiązania. Ucieczką od formalności, a zarazem legalnym sposobem na szybkie, bezgotówkowe zakupy, jest płatność odroczona.

Z danych Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wynika, że w listopadzie ubiegłego roku organizacje BNPL udzieliły finansowania na poziomie 236,5 mln zł. To wzrost o 27,4 proc. miesiąc do miesiąca.

Z płatności odroczonej korzysta coraz więcej Polaków

Odroczona płatność (z ang. buy now, pay later – kup teraz, zapłać później) to opcja, którą za granicą realizowana jest nawet połowa transakcji online. U nas popularność tej funkcji rośnie. W 2021 przynajmniej raz skorzystało z niej 62 proc. Polaków. To był najwyższy wskaźnik w Europie. Z odroczonej płatności najchętniej korzystają mężczyźni w wieku 35–44 lata mieszkający w Małopolsce i na Śląsku.

Odsunięcie płatności w czasie o 30 czy nawet 60 dni jest dużym ułatwieniem zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy w danym momencie nie mogą pozwolić sobie na jednorazowy wydatek za kosztowne zakupy do firmy.

Płatność odroczona – zachowaj rozsądek!

Kupowanie bez płacenia sprawia, że bardzo łatwo tracimy kontrolę nad wydawaniem. To bardzo niebezpieczne, dlatego płatność odroczona jest formą kredytowania wyłącznie dla osób rozsądnie gospodarujących budżetem i tych, które mają w zwyczaju monitorowanie swoich zobowiązań finansowych. Tym bardziej dotyczy to ludzi młodszych (np. wnuków), którzy z racji wieku nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu budżetem domowym i często działają pod wpływem impulsu. Radość z zakupów zostaje zmącona przez konieczność spłaty długu po okresie bezodsetkowym lub podjęciu decyzji o zmianie zobowiązania na kredyt ratalny.

Jeśli lubimy korzystać z odroczonych płatności, budżet zawsze musi się „spinać”. Klienci działający pod wpływem chwili, którzy nie sprawdzają, czy będą w stanie spłacić kolejny dług wraz z rachunkami za telefon, mieszkanie, a nawet kilkoma pożyczkami, mogą mieć problemy.

Na jaką kwotę możemy dokonać płatności odroczonej?

Minimalna i maksymalna kwota płatności odroczonej zależy od indywidualnych ograniczeń wprowadzonych przez administratora systemu płatności, ale zazwyczaj oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Czym wyróżniają się odroczone płatności? W skrócie

Popularność płatności odroczonej możemy sprowadzić do trzech filarów. Są to:

  • cena – zazwyczaj takie płatności nie są objęte dodatkową opłatą, pod warunkiem że rozliczamy się terminowo. Alternatywne rozwiązania, takie jak kredyt gotówkowy lub pożyczka, zazwyczaj są wysoko oprocentowane, przez co mogą nadwyrężyć nasz budżet. 
  • dostępność – płatności odroczone oferowane są nie tylko przez zewnętrznych pośredników, ale też same sklepy, w tym duże sieci (platformy sprzedażowe).
  • wygoda – z płatności odroczonych można korzystać bez wychodzenia z domu, a liczba firm ją oferujących wzrasta wraz z rosnącym zainteresowaniem klientów.

Jak korzystać z płatności odroczonej?

Aby skorzystać z opcji BNPL, musisz mieć konto w systemie płatności wraz ze znajdującą się obok aktywną ikoną płatności odroczonej. Kiedy założysz konto i aktywujesz usługę, możesz zrealizować zakupy w sposób standardowy, pamiętając o wybraniu metody płatności „Kupuj teraz” u odpowiedniego dostawcy usługi. Zakup zostanie sfinalizowany po pozytywnej decyzji, która nastąpi po weryfikacji klienta. Gdy zdecydujesz się na zwrot towaru przed upływem terminu płatności, sklep zwróci środki bezpośrednio dostawcy usługi płatności odroczonej.

Płatność odroczona – wady

Choć z pozoru wydaje się, że płatności odroczone są wolne od wad, w rzeczywistości tak nie jest. Co prawda nie wiążą się z wieloma opłatami, jednak mogą pogorszyć naszą sytuację finansową, tak jak nieostrożnie zaciągane chwilówki. Problem zaczyna się, gdy termin spłaty mija, a Ty nie masz pieniędzy na uregulowanie długu. Możesz ratować się jeszcze rozłożeniem płatności na raty. Miej jednak na uwadze, że płatność ratalna jest ograniczona czasowo: zwykle obejmuje nie więcej niż od 3 do 6 rat. Jeżeli Twoje zadłużenie jest duże, raty też nie będą niskie.

Wadą jest również konieczność podawania danych osobowych niezbędnych do weryfikacji przy zakupie z odroczonym terminem płatności, a sama weryfikacja, choć szybka, i tak wymaga nieco więcej czasu niż zakupy z przelewem online.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *