Często jeździsz PKP? Oto sposób na to, jak uniknąć dodatkowych opłat za bilet

opłata za bilet

Podróżowanie pociągami jest coraz popularniejszym wyborem wśród Polaków, zwłaszcza w obliczu wysokich cen paliw. Jednak zakup biletu w pociągu może być dla Ciebie szczególnie nieopłacalny. Jak uniknąć dodatkowych opłat i dzięki temu cieszyć się komfortową podróżą?

Dlaczego bilet u konduktora jest droższy?

Polacy dostrzegają w nich ekonomiczny sens, szczególnie w dobie rosnących cen paliw. W ciągu jednego miesiąca w 2022 roku pociągami podróżowało prawie 30 mln pasażerów.

Jeśli decydujesz się na zakup biletu bezpośrednio u konduktora, płacisz wyższą cenę. To efekt dodatkowej opłaty obowiązującej w pociągach. Nie każdy jednak ten koszt poniesie. Gdy do pociągu wsiadasz na stacji bez kasy biletowej lub z nieczynną kasą, opłata nie zostanie naliczona. Do grup zwolnionych z tej opłaty należą również osoby z niepełnosprawnościami, osoby po 70 roku życia (pod warunkiem że okażą dowód potwierdzający wiek) oraz posłowie i senatorowie. Także pasażerowie dokonujący dopłaty lub zmieniający warunki podróży i kupujący w związku z tym nowy bilet nie poniosą dodatkowych opłat.

Alternatywne sposoby zakupu biletu

Choć życie niesie wiele niespodzianek, warto pamiętać o alternatywach zakupu biletu. Zamiast płacić więcej u konduktora, skorzystaj z aplikacji mobilnej albo biletomatu.

opłata za bilet w pociągu

Reguły zakupu biletu na pokładzie

  • W pociągach TLK, IC i EIC bilet możesz nabyć u konduktora.
  • W pociągu EIP bilety nie są dostępne. Wsiadając do pociągu bez biletu, musisz od razu poszukać konduktora, chyba że należysz do jednej z grup uprzywilejowanych (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami).
  • W przypadku przesiadek warto poinformować konduktora o swoim planie, aby zakupić bilet na całą trasę podróży.

Pamiętaj, że w PKP u konduktora możesz płacić gotówką lub kartą płatniczą – Visa i MasterCard są akceptowane.

Wybór klasy premium

W pociągach Express InterCity Premium (EIP) każdy pasażer ma gwarantowane miejsce siedzące. Biletu na ten pociąg nie można kupić bezpośrednio na pokładzie pociągu. Jeśli planujesz podróż tym środkiem transportu, zakup bilet z góry, korzystając z oficjalnej strony internetowej, kasy, biletomatu albo aplikacji mobilnej.

opłaty za bilet w PKP

Jak widać, podróżowanie pociągami nie musi zbytnio obciążać naszego portfela, jeśli wiemy, czym kierować się przy zakupie biletu i kto może skorzystać ze zwolnień z dodatkowych opłat. Bez względu na cel podróży pamiętaj, by podróż zawsze planować z wyprzedzeniem i cieszyć się każdą chwilą podróży. I przede wszystkim, podróżuj bezpiecznie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *