Zapalenie żołądka – jak sobie radzić z dokuczliwym problemem

zapalenie żołądka u seniora

W poczet popularnych problemów zdrowotnych, z którymi musi mierzyć się senior, zalicza się kłopoty gastryczne. Wraz z wiekiem metabolizm zaczyna zwalniać, w związku z czym zbyt obfite posiłki nadmiernie obciążają organizm. Konsekwencją bywa zapalenie żołądka. Czym jest i jak można się przed nim uchronić? 

Czym jest zapalenie żołądka?

Zapaleniem żołądka określa się wszelkie stany będące skutkiem uszkodzenia najbardziej wewnętrznej warstwy ściany tego narządu.

Jakie są przyczyny zapalenia żołądka?

Osłabienie występujące w błonie śluzowej żołądka skutkuje niejednolitą strukturą organu. Ten stan naraża sąsiednie elementy na interakcję, co może doprowadzić do wytworzenia się stanu zapalnego. Zazwyczaj ma to miejsce w wyniku zakażenia lub procesu autoimmunologicznego; czasem jest skutkiem stosowanych leków lub nadwrażliwości na różne inne czynniki zewnętrzne.

Przyjmowanie leków

Do głównych przyczyn uszkodzenia błony śluzowej żołądka zalicza się długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych – w typie aspiryny. Medykamenty zakłócają mechanizmy ochronne błony śluzowej żołądka, prowadząc do zmniejszonej produkcji śluzu żołądkowego i tym samym zwiększonej podatności na negatywne oddziaływanie kwasu żołądkowego.

Infekcja bakteryjna

Najczęściej odpowiedzialna za nią jest bakteria Helicobacter pylori, czyli drobnoustrój o spiralnym kształcie. Kolonizacja żołądka przez ten mikroorganizm jest częsta, ale w większości przypadków nie wywołuje objawów, dlatego pozostaje niezauważona. Niestety czasami wywołuje zapalenie błony śluzowej i prowadzi do utraty gruczołowej struktury organu. W perspektywie przyczyniając się do rozwoju wielu poważnych chorób.

Skrajny stres

Uszkodzenie błony śluzowej żołądka może być konsekwencją długotrwałej ekspozycji na stres. Jest on fizjologiczną reakcją organizmu na sytuację zagrożenia i niepewności, lecz aplikowany w nadmiarze z funkcji pobudzającej przybiera destrukcyjny charakter.

Używki

Dodatkowe czynniki ryzyka rozwoju zapalenia błony śluzowej żołądka obejmują zwiększone spożycie alkoholu i kofeiny oraz narażenie na dym papierosowy. Nadużywanie napojów alkoholowych czy palenie papierosów to prosta droga do tego, by uszkodzić błonę śluzową żołądka.

Niewłaściwa dieta

Zapaleniu żołądka może sprzyjać dieta, w której dominują potrawy tłuste i smażone, czyli ciężkostrawne.

Jakie są rodzaje zapaleń błony żołądka?

Symptomy świadczące o zapaleniu błony śluzowej żołądka mogą mieć charakter przewlekły lub występować jako ostry nieżyt żołądka. W przypadku ostrego zapalenia ból zwykle pojawia się nagle i jest dotkliwy. Szybko mija. Przewlekłe zapalenie żołądka sprawia, iż choremu seniorowi ból towarzyszy na przestrzeni kilku tygodni bądź miesięcy i zazwyczaj jest przytłumiony.

Zapalenie błony śluzowej żołądka w zależności od stopnia uszkodzenia struktury można podzielić na nadżerkowe lub nienadżerkowe. Pierwsze z wymienionych jest cięższe, gdyż solidnie niszczy wyściółkę narządu, inicjując powstanie ran i bolesnych wrzodów.

Jakie są objawy zapalenia błony śluzowej żołądka?

Wśród najczęściej występujących objawów zapalenia żołądka notuje się piekący ból w nadbrzuszu i rozstrój. Oprócz bólu inne potencjalne objawy zapalenia błony śluzowej żołądka obejmują:

  • bóle brzucha,
  • wzdęcia brzucha,
  • utratę apetytu,
  • nudności połączone z wymiotami,
  • uczucie sytości po zjedzeniu nawet małego posiłku.

Dodatkowe oznaki i objawy krwawienia w żołądku wynikające z niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza występują jako:

  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • bladość skóry,
  • ogólna słabość,
  • szybkie bicie serca.

Do powikłań takich jak powstawanie wrzodów i niedokrwistość oraz niedobór żelaza częściej prowadzi przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Zapalenie żołądka – diagnoza

Nieżyt żołądka stwierdza się głównie na podstawie objawów występujących u pacjenta. Niekiedy w celu potwierdzenia diagnozy lekarz zleca specjalistyczne badania. Są nimi zwykle gastroskopia i prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak leczy się zapalenie błony śluzowej żołądka?

Leczenie zapalenia żołądka jest ukierunkowane na złagodzenie objawów choroby. Czasami jest to stosunkowo prosty proces; okresowo wymaga większego wysiłku. W części przypadków objawy ustępują samoistnie, z kolei w innych konieczne jest zaaplikowanie leków, wprowadzenie zmian w jadłospisie i ogólnym trybie życia. Szczególnie ważne jest rzucenie palenia oraz ograniczenie, a najlepiej odstawienie kofeiny i alkoholu, które mogą zaburzyć wydzielanie soku żołądkowego i kwasu solnego.

Przy farmakologicznym łagodzeniu objawów choroby wykorzystuje się np. pantoprazol bądź omeprazol, znane jako inhibitory pompy protonowej. Poprzez swoje działanie zmniejszają one produkcję soku żołądkowego. Pomocne mogą być także preparaty do picia na bazie magnezu, wapnia bądź jonów glinu oraz środki ziołowe w typie naparu z rumianku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *