Jakie rzeczy senior powinien zabrać do sanatorium? To warto mieć ze sobą

Jakie rzeczy zabrać do sanatorium?

Pobyt w sanatorium nierozerwalnie wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy osobistych. Wbrew pozorom spakowanie walizki na ponad kilkunastodniowy wyjazd wcale może nie być proste. Podpowiadamy, co na pewno warto zabrać na kurację uzdrowiskową.

Jakie dokumenty muszę zabrać do sanatorium?

Jeśli do sanatorium senior jedzie w ramach skierowania, musi pamiętać, że niezbędne dokumenty to dowód tożsamości (dowód osobisty) oraz dokument wydany przez Narodowy Fundusz Uzdrowiskowy, potwierdzający to, iż zostaliśmy zakwalifikowani na leczenie uzdrowiskowe.

Bardzo ważne jest także, by zabrać ze sobą legitymację emeryta albo rencisty. Jeśli numer legitymacji zawiera oznaczenie oddziału wojewódzkiego ZUS (a powinien takowe zawierać), dysponujesz wówczas dokumentem potwierdzającym Twoje podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Gdy z pobytu na leczeniu uzdrowiskowym korzysta osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, dodatkowo powinna ona zabrać dokument, który to potwierdzi.

Aby leczenie uzdrowiskowe zostało dobrane jak najlepiej do potrzeb seniora, bardzo ważne jest, by wziąć ze sobą pełną dokumentację medyczną. Należy mieć ją ułożoną chronologicznie.

Wyjazd do sanatorium a apteczka podręczna

Przed wyjazdem do sanatorium w górach, nad morzem bądź na Mazurach upewnij się, że spakowałeś zapas leków przyjmowanych na stałe. Ośrodek nie jest zobowiązany do zapewnienia Ci takich medykamentów. Ważne jest, byś do sanatorium brał wyłącznie leki w oryginalnych opakowaniach. Nie zapomnij, by prawidłowo je przewozić, czyli nie wystawiać na działanie promieni słonecznych oraz chronić przed wilgocią. O pokazanie leków przyjmowanych na stałe możesz zostać poproszony w sanatorium podczas wstępnej konsultacji lekarskiej.

Ponadto w podręcznej aptece warto mieć ze sobą: plastry, tabletki przeciwbólowe, preparat odstraszający komary (jeśli do sanatorium jedziemy latem), środki przeciwbiegunkowe, butelkę wody (do popicia leków), żel antybakteryjny, środek przeciwgrzybiczy i preparaty na chorobę lokomocyjną (jeśli na taką cierpimy).

Czy do sanatorium trzeba zabrać pieniądze?

Obowiązkowo. W przypadku dorosłych (poza nielicznymi wyjątkami) leczenie uzdrowiskowe wiąże się z częściową odpłatnością za zakwaterowanie oraz wyżywienie, a także koniecznością poniesienia opłat dodatkowych, takich jak opłata klimatyczna. Gotówka przede wszystkim przyda się, by opłacić drogę powrotną z uzdrowiska. Poza tym czas pobytu w sanatorium może obfitować w liczne atrakcje. Jeśli będziemy chcieli z nich skorzystać, nie ominie nas opłata np. za bilet do kina czy kawiarni. Ponadto podczas pobytu w sanatorium możemy wykupić dodatkowe zabiegi. NFZ bądź ZUS zapłacą wyłącznie za te zabiegi, które wiążą się z leczeniem przypadłości, na którą wydano skierowanie.

Jakie ubrania spakować do sanatorium?

Pakowanie garderoby na wyjazd do sanatorium dla wielu seniorów stanowi wyzwanie. Tym bardziej, że standardowy turnus sanatoryjny trwa 21 dni. Co zabrać do sanatorium? Podczas dobierania odzieży przede wszystkim powinniśmy kierować się jedną zasadą: ubrania powinny być wygodne. Pobyt w sanatorium wiąże się jedynie z wypoczynkiem. Nie ma charakteru formalnego. Na pewno trzeba zabrać ze sobą przynajmniej jedne spodnie dresowe, a najlepiej po prostu sportowy strój. Miej na względzie to, że każdy z 6 dni tygodnia podczas pobytu w sanatorium jest wypełniony ćwiczeniami i różnego rodzaju zabiegami: od masaży po laseroterapię. Swobodna odzież pozwoli Ci cieszyć się komfortowym pobytem. W razie potrzeby będziesz mógł przeprać ją w sanatoryjnej łazience bądź zaaranżowanej pralni (weź płyn bądź proszek do prania).

Należy pamiętać, że pobyt seniora w sanatorium to także okres licznych spacerów, m.in. tych w stylu nordic walking. Warto zabrać ze sobą plecak bądź małą torebkę, w którą idealnie wpasujemy swoje rzeczy potrzebne na czas pieszych eskapad. Zawsze miej na uwadze, że pora roku może spłatać nam figle, dlatego nie kieruj się wyłącznie długoterminowymi prognozami pogody. Bądź przygotowany na taką ewentualność. Oprócz rzeczy lżejszych weź ze sobą bluzki z długim rękawem, bluzę, kurtkę, płaszcz przeciwdeszczowy oraz czapkę, ale także strój kąpielowy (niektóre zajęcia będą odbywały się na basenie) i okulary przeciwsłoneczne. Wyjeżdżając do sanatorium zimą, na liście rzeczy dodatkowo uwzględnijmy odpowiednie obuwie, które przyda się w czasie spacerów po uzdrowisku: ciepłe i nieprzemakalne.

Jakie kosmetyki zabrać do sanatorium?

Na czas wyjazdu do sanatorium obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w środki higieniczne takie jak:

 • szczoteczka do zębów,
 • szampon,
 • chusteczki,
 • żel do mycia,
 • szczotka do włosów,
 • szczotka i pasta do protezy zębowej (jeśli jej używamy),
 • antyperspirant,
 • środki do higieny osobistej (patyczki do czyszczenia uszu, nitki do zębów),
 • waciki,
 • krem z filtrem UV,
 • preparaty do golenia.

Co jeszcze może przydać się w sanatorium?

Przed wyjazdem do sanatorium warto zadzwonić do ośrodka i upewnić się, do jakich urządzeń kuracjusz będzie miał swobodny dostęp w trakcie swojego pobytu. Chodzi o rzeczy takie jak: żelazko, czajnik czy suszarka. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą:

 • telefonu komórkowego (wraz z ładowarką),
 • książek, krzyżówek i kart do gry,
 • ręczników (sanatorium powinno zapewnić nam ręcznik, jednak warto mieć ich nieco więcej),
 • szklanek,
 • zatyczek do uszu czy opaski na oczy (na wypadek, gdybyśmy mieli problem z zaśnięciem).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *