Dieta dr Dąbrowskiej – co jeść, wady i zalety

dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to jedna z diet roślinnych, która zyskała na popularności w ostatnich latach. Opiera się na założeniu, że jedzenie przetworzone i mięso źle wpływają na nasze zdrowie, a dieta oparta na surowych warzywach i owocach, orzechach, nasionach i kiełkach może pomóc utrzymać dobrą kondycję.

Czym jest dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej to roślinna dieta opracowana przez dr Ewę Dąbrowską, lekarkę i specjalistkę w dziedzinie medycyny naturalnej. Głównym celem diety dr Dąbrowskiej jest oczyszczenie organizmu i poprawa zdrowia. Dieta dr Dąbrowskiej opiera się na spożywaniu głównie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion i kiełków. Zdaniem dr Dąbrowskiej to pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn i w efekcie poprawia jego funkcjonowanie. Dieta warzywno-owocowa zakłada dostarczanie organizmowi dużych ilości składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Według autorki diety takie menu może pomóc m.in. w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Jakie są założenia diety dr Dąbrowskiej?

Najistotniejszym elementem diety dr Dąbrowskiej jest post warzywno-owocowy. To główny punkt programu, rekomendowany od początku stosowania diety.

dieta dr Dąbrowskiej

Według dr Ewy Dąbrowskiej post warzywno-owocowy pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Z kolei jedzenie przetworzonej żywności i mięsa spowalnia tempo przemiany materii i osłabia ciało. Przepisy z diety dr Dąbrowskiej są oparte na spożywaniu surowych i gotowanych warzyw, owoców, orzechów, nasion i kiełków. W przypadku chorób współwystępujących dieta Dąbrowkskiej może być stosowana jako lecznicza głodówka. Post ma na celu wzmocnienie odporności, pobudzenie procesów autofagii i przywrócenie prawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu. Dieta może być skuteczna w utracie masy ciała, ale zdaniem autorki szybkie chudnięcie nie powinno być jej głównym celem. Autorka diety twierdzi, że takie menu może pomóc także w przypadku rozregulowanego cyklu miesiączkowego.

Na początku diety dr Dąbrowskiej zalecane jest spożywanie wywarów warzywnych. W zależności od wskazań zaleca się prowadzić post oparty na warzywach niskoskrobiowych korzeniowych (np. marchew, burak, seler), kapustnych (kalafior, brokuł, jarmuż, kiełki), cebulowych (np. cebula, por), dyniowatych (dynia, kabaczek, ogórki), psiankowatych (pomidor, papryka), liściastych (natka pietruszki, zioła). Równocześnie można spożywać niewielkie ilości niskocukrowych owoców – jabłek, grejpfrutów, cytryn i jagód. Cenne są zielone soki, wytworzone z zielonych pędów roślin. 

Jakie są zalety diety dr Dąbrowskiej?

Dieta Dąbrowskiej opiera się na zasadach spożywania naturalnych produktów roślinnych w jak najlepiej przyswajalnej postaci, co przyczynia się do lepszego trawienia oraz zmniejszenia obciążenia dla układu pokarmowego. Może również pomóc w leczeniu zaburzeń gospodarki hormonalnej, ale nie zaleca się jej stosowania bez konsultacji z lekarzem. Autorka diety podkreśla, że dieta Dąbrowskiej nie prowadzi do wyniszczenia organizmu, co jest częstym efektem stosowania restrykcyjnych diet. Pod warunkiem że na diecie będziemy maksymalnie 6 tygodni.

Do postu owocowo-warzywnego szczególnie zaproszone powinny poczuć się osoby z następującymi schorzeniami:

  • zwyrodnienie stawów i reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zaćma,
  • paradontoza,
  • astma,
  • zakrzepica,
  • nadciśnienie,
  • nawracające zapalenie migdałków,
  • miażdżyca,
  • kamica nerkowa,
  • łuszczyca,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • alergie skórne,
  • otyłość,
  • nadwaga,
  • problemy z podniesionym poziomem cholesterolu.

Po zakończeniu diety zalecane jest wprowadzenie stopniowo innych produktów do jadłospisu w celu uniknięcia nagłych zmian i niepożądanych efektów.

Jakie są wady diety dr Dąbrowskiej?

Jedną z wad diety dr Dąbrowskiej może być zbyt szybka utrata masy ciała, niezdrowa dla organizmu. Inną jest trudność w trawieniu niektórych produktów, takich jak seler naciowy czy warzywa strączkowe. U osób, które nie są przyzwyczajone do spożywania takich produktów, dieta może powodować problemy ze strony układu pokarmowego.

menu dr Dąbrowskiej

Poza tym dieta dr Dąbrowskiej opiera się na niskiej kaloryczności, co może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i zaburzeń hormonalnych. Post owocowo-warzywny nie jest zalecany każdemu. Zwłaszcza osoby z zaburzeniami metabolicznymi lub chorobami przewodu pokarmowego nie powinny go stosować.

Wady diety dr Dąbrowskiej to także ograniczenie spożycia białka oraz trudności w utrzymaniu równowagi składników odżywczych. Jednak zdaniem dr Dąbrowskiej dieta warzywno-owocowa jest bezpieczna dla zdrowych osób i może być stosowana przez krótki czas bez obaw o komplikacje.

Jakie są alternatywy dla diety dr Dąbrowskiej?

Jeśli dieta dr Dąbrowskiej nie jest dla Ciebie, możesz rozważyć jej alternatywne wersje. Jedną z alternatyw jest dieta warzywno-owocowa, która opiera się na spożywaniu warzyw i owoców oraz unikaniu produktów mięsnych i nabiałowych. Ta dieta jest bogata w składniki odżywcze i może pomóc w utrzymaniu zdrowia oraz w kontroli masy ciała.

Inną alternatywą jest dieta wegańska, która wyklucza spożywanie mięsa, nabiału i jajek. Ta dieta może pomóc w utrzymaniu zdrowia i poprawie samopoczucia. Jeżeli szukasz alternatywy dla diety Dąbrowskiej, możesz również rozważyć dietę zgodną z Twoimi indywidualnymi potrzebami żywieniowymi. Możesz skonsultować się z dietetykiem, który może pomóc Ci stworzyć indywidualny plan żywieniowy. Ważne jest, aby pamiętać, że każda dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do indywidualnego stylu życia oraz potrzeb.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *