Czym są pakiety medyczne? Dlaczego warto z nich skorzystać?

pakiety medyczne

Wielu Polaków ma zastrzeżenia co do funkcjonowania państwowej opieki zdrowotnej. Część z nas niezadowolona z jakości publicznej obsługi leczy się prywatnie. By zyskać szybszy dostęp do lekarza, warto skorzystać z pakietów medycznych. Czym są i co oferują?

Czym jest pakiet medyczny?

Według raportu CBOS niemal 70 proc. Polaków ma zarzuty wobec funkcjonowania polskiej publicznej służby zdrowia. Wynik automatycznie przekłada się na rezultat „Badania poziomu satysfakcji pacjentów z funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce i we Włoszech. Analiza porównawcza”, w którym podobny odsetek respondentów stwierdził, że swoje zdrowie chętnie oddaje w ręce lekarzy przyjmujących prywatnie. By zyskać stały dostęp do specjalistów z różnych dziedzin, warto wykupić pakiet medyczny.

Pakiet medyczny to prywatna usługa zdrowotna. W jej przypadku gwarantem dostępu do konsultacji lekarskich i zabiegów jest umowa zabezpieczona opłatą. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób pracujących na umowie o dzieło, którym z automatu nie przysługuje prawo do abonamentu medycznego albo „darmowej” opieki państwowej. Równie często z tej opcji korzystają zakłady pracy, podpisujące umowę z dużymi sieciami medycznymi w ramach ubezpieczenia grupowego.

Z jakich pakietów medycznych można skorzystać?

Oferta pakietów medycznych dostępnych na rynku stale się rozwija. Stałą praktyką jest adresowanie ich do konkretnych grup: dzieci, pracowników czy osób starszych.

Podstawowy pakiet medyczny zwykle obejmuje wizyty u nie więcej niż 10 lekarzy różnych specjalności i około 50 badań diagnostycznych i ambulatoryjnych, w tym tak popularne jak USG bądź EKG.

Pakiet rozszerzony to nawet kilkakrotnie zwiększenie liczby lekarzy pod względem ich specjalizacji, a także wzbogacenie oferty m.in. o fizjoterapię, wizyty stomatologiczne i domowe, badania rezonansem i tomografem, a nawet opiekę lekarską poza granicami Polski.

Niestety większość pakietów medycznych nie ma w swoim zakresie ratownictwa medycznego i długotrwałej hospitalizacji, co jest ich dużą wadą. Niektóre oferują jednak podawanie kroplówek, wykonanie podstawowych zastrzyków lub stosunkowo niewielkie ingerencje chirurgiczne, takie jak wycięcie wyrostka robaczkowego.

Jakie są zalety pakietu medycznego?

Zalety pakietów medycznych to:

  • łatwy dostęp do szerokiej oferty specjalistów bez skierowania,
  • krótki czas oczekiwania na wizytę – na wolny termin do specjalisty czekamy zwykle nie dłużej niż 2-5 dni w porównaniu do miesięcy bądź lat oczekiwania, jeśli chodzi o ubezpieczenie NFZ,
  • wygodna rejestracja – na wizytę do lekarza lub badanie możemy umówić się telefonicznie albo online,
  • dostęp do usług medycznych w całej Polsce – do specjalisty możemy pojechać nawet na drugi koniec Polski (pod warunkiem, że dana przychodnia współpracuje z naszym ubezpieczycielem),
  • szeroka oferta ubezpieczeń – to pacjent decyduje, do jakich usług chce mieć dostęp, a tym samym reguluje cenę pakietu.

Pakiet medyczny można opłacać na dwa sposoby: wykupić drogi pakiet i płacić co miesiąc z góry ustaloną kwotę, lub wybrać najtańszy abonament i dopłacać za poszczególne usługi w trakcie jego trwania.

Wady pakietów medycznych

Do wad pakietów medycznych możemy zaliczyć:

  • dodatkowe koszty – abonament medyczny wiąże się ze stałymi kosztami rzędu co najmniej kilkudziesięciu złotych miesięcznie;
  • ograniczony zestaw świadczeń medycznych – pomoc przysługuje nam tylko w przypadkach uwzględnionych w umowie;
  • ograniczony zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela – w umowie, którą podpisujemy z prywatnym ubezpieczycielem, wyszczególnione są okoliczności pozwalające na odmowę wykonania usługi. Są to np. efekt zatrucia alkoholem bądź narkotykami albo próba samobójcza.

Czym kierować się przy wyborze pakietu medycznego?

Przed zakupem pakietu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

  • swój stan zdrowia – pakiet powinien jak najszerzej objąć nasze potrzeby: jeśli chorujemy przewlekle, powinniśmy dobrać go pod kątem schorzenia;
  • wiek – niektóre z sieci medycznych zastrzegają, że klienci po przekroczeniu określonego wieku nie będą mogli skorzystać z określonych świadczeń;
  • miejsce zamieszkania – zanim zdecydujemy się na daną sieć, sprawdźmy liczbę placówek medycznych dostępnych w okolicy, oraz zweryfikujmy, czy i na jakich warunkach będziemy mogli leczyć się w placówkach poza miastem lub powiatem, w którym mieszkamy;
  • cena – cena i zakres świadczeń różnią się w zależności od tego, czy wybierzemy pakiet indywidualny, czy rodzinny. Rozpiętość cenowa sięga przeciętnie średnio od kilkudziesięciu (np. 50 zł) do kilkuset (np. 700 zł).

Pakiety medyczne dla firm

Oferta pakietów medycznych zwykle różni się w zależności od wielkości zakładu pracy. Pakiet dla małych firm, w których zatrudnionych jest przynajmniej dwóch pracowników, może obejmować zarówno podstawową opiekę medyczną, jak i dodatkowe świadczenia, np. rehabilitację lub tomografię. W przypadku pakietów dla dużych firm (zatrudniających przynajmniej 50 osób) oferta jest elastyczniejsza. Wliczają się do niej: medycyna pracy, badania profilaktyczne oraz szeroka diagnostyka poparta konsultacjami lekarzy specjalistów.

Bardzo duże zakłady pracy (w których pracuje więcej niż 250 osób) mogą liczyć nawet na ofertę: hospitalizacji, stomatologii, rehabilitacji i pokrycie kosztów poważniejszych operacji. Im więcej osób korzysta z pakietu w zakładzie pracy, tym wyższe są zniżki na usługi dodatkowe.

Pracodawcy, wykupując pakiet, chcą zachęcić podwładnych do pracy na stałe. Tym bardziej że pakiet medyczny generuje stosunkowo niski koszt dla pracodawcy w porównaniu do innych narzędzi motywacyjnych.

Kiedy pakiet medyczny przestanie obowiązywać?

Pakiet medyczny przestanie obowiązywać po wypowiedzeniu umowy zgodnie z przyjętymi warunkami; w przypadku ubezpieczeń pracowniczych w momencie rozwiązania umowy z pracodawcą. Przywileje nie dotyczą osób przebywających na urlopie wychowawczym, bezpłatnym oraz przechodzących na rentę lub emeryturę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *