Czy warto pojechać do sanatorium nad morzem? Oto korzyści

sanatorium nad morzem

Gdy stwierdzimy, że potrzebujemy wytchnienia od codzienności, a jednocześnie podreperowania naszego stanu zdrowia, możemy wybrać się do sanatorium. Dla osób lubiących szum fal idealny będzie ośrodek nad morzem. Jeśli do placówki pojedziemy prywatnie i na dodatek będziemy mieli szczęście, być może trafimy nawet na promocyjne oferty specjalne.

Dlaczego warto jechać do sanatorium nad morzem?

Nadmorskie tereny jednoznacznie kojarzą się z wypoczynkiem. Na dodatek najlepiej, by był on aktywny. Właśnie taką jego formę jest w stanie zapewnić nam pobyt w sanatorium. Ponadto pobyt nad morzem to także wiele atrakcji nieco odmiennych od tych typowo uzdrowiskowych. Okolice nadbałtyckich miejscowości to obszary idealne dla miłośników nordic walking oraz cyklistów chcących przemierzać przybrzeżne leśne zagajniki. Przede wszystkim jednak to piękne widoki. Te zazwyczaj możemy podziwiać nawet przez okno, gdyż praktycznie każdy ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy jest położony w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Pamiętajmy przy tym, że sanatorium to nie ośrodek wypoczynkowy.

Sanatorium nad morzem a pora roku

Jeśli do sanatorium nad morzem wybieramy się w ramach skierowania, nie mamy wpływu na to, o jakiej porze roku pojedziemy do ośrodka. Trochę inaczej jest, gdy zdecydujemy się na sanatorium prywatne. Pora roku, wbrew pozorom, może mieć niemałe znaczenie dla samopoczucia kuracjusza. Jesień jest wskazana zwłaszcza pacjentom, u których występuje duże zapotrzebowanie na jod, a także tym potrzebującym wyciszenia i głębokiej regeneracji sił. Wiosna przywita kuracjuszy wszechobecnością zielenią i rześkim nadmorskim powietrzem. Zima to także czas wyjątkowo rześkiego powietrza prozdrowotnie wpływającego na górne drogi oddechowe. Lato zaś spośród wszystkich pór roku jest najbardziej gwarne, jednak tylko wtedy możemy liczyć na nieco cieplejsze dni i odpoczynek skąpany w promieniach słonecznych.

Sanatorium nad morzem a aktywność fizyczna

Idealnym sposobem spędzania czasu nad morzem jest aktywność fizyczna na piaszczystej plaży. Przecież ruch to zdrowie. Na dodatek warto wspomnieć, że wysiłek fizyczny na plaży (który przyspiesza oddech i krążenie krwi) sprawia, iż organizm lepiej wchłania mikroelementy znajdujące się w naturalnym morskim aerozolu.

Sanatorium nad morzem a talasoterapia

W nadmorskich sanatoriach kuracjuszom oferowane jest leczenie z szerokiej palety zabiegów terapeutycznych, takich jak: magneto- czy laseroterapia, zabiegi borowinowe, masaże, kąpiele solankowe albo inhalacje. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa jednak prozdrowotny wpływ klimatu.

Dobroczynny wpływ morza na zdrowie człowieka oraz kurację z elementami miejscowego terenu określa się jako talasoterapię. Wykorzystuje się w niej zabiegi lecznicze wspomagające oddziaływanie naturalnych walorów środowiska nadmorskiego: piasku, alg, mułu, masy perłowej, ikry, aerozolu morskiego oraz wody. By faktycznie odczuć dobroczynny wpływ morza na zdrowie, zalecany jest minimum dwutygodniowy pobyt. Jednak już nawet o połowę krótszy wyjazd pozwoli się zregenerować i wypocząć, a także dostarczyć sobie wartościowych składników.

Morski mikroklimat ma głównie takie zalety jak:

  • większa wilgotność powietrza,
  • mniejsza amplituda temperatur,
  • większe nasłonecznienie,
  • stały ruch powietrza,
  • mniejsze zanieczyszczenie powietrza niż w miastach,
  • dużo drzew iglastych = duże stężenie olejków eterycznych.

Oddychanie powietrzem nadmorskim można porównać z naturalną inhalacją roztworem chlorku sodu. Powietrze jest nasycone nie tylko jodem, ale także cynkiem, żelazem, magnezem i potasem. Sprzyja to nawilżaniu i oczyszczaniu dróg oddechowych. Oprócz tego wyjazd pozytywnie wpływa na odporność. Poprawiają się regulacja temperatury i przemiana materii. Na organizm wyjątkowo odżywiająco działają drobne cząsteczki słonej wody unoszące się w powietrzu.

Komu zalecany jest wyjazd nad morze?

Do sanatorium nad morzem powinni wybrać się zwłaszcza:

  • niskociśnieniowcy (nad morzem ciśnienie jest wyższe, dlatego poprawi to ich samopoczucie),
  • kobiety w ciąży, w przypadku których występuje wyższe zapotrzebowanie na jod,
  • osoby z niedoczynnością tarczycy,
  • osoby cierpiące na dolegliwości alergiczne, dla których morskie powietrze z małą ilością zanieczyszczeń będzie szczególnie korzystne,
  • osoby z chorobami układu oddechowego, które będą mogły skorzystać z nawilżenia śluzówki,
  • osoby ze schorzeniami skórnymi i reumatycznymi,
  • osoby z żylakami, dla których zdrowe mogą okazać się spacery na boso po piasku.

Pobyt nad morzem dobroczynny może okazać się także dla osób niepełnosprawnych, które pojadą tam na swego rodzaju turnus (wczasy lecznicze) wsparte np. dofinansowaniem PFRON. Nadmorski klimat dobrze wpłynie także na ludzi, którym doskwiera otyłość, gdyż będą mieli oni liczne możliwości zrzucania zbędnych kilogramów.

Popularność zyskują też turnusy rehabilitacyjne nad morzem. Ponadto pobyt na tych terenach dobrze wpływa na układ oddechowy, układ nerwowy, układ krążenia oraz choroby pulmonologiczne, w tym choroby dolnych dróg oddechowych.

Uwaga! Przeciwwskazania do wyjazdu nad morze niekoniecznie muszą wykluczać wyjazd do sanatorium w górach bądź na Mazurach.

Kto nie powinien jechać do sanatorium nad morzem?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do spotkania z nadmorskim klimatem jest choroba nowotworowa, gdyż nigdy do końca nie wiadomo, jak organizm zareaguje na intensywne bodźce klimatyczne. Wypoczynek nad morzem nie jest zalecany ludziom walczącym z nowotworem i przez pięć lat po jego wyleczeniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *