Ćwiczenia manualne – dlaczego są warte uwagi? Poznaj korzyści!

ćwiczenia manualne

W przypadku każdego z nas bardzo ważne jest regularne podejmowanie aktywności. I nie chodzi tu wyłącznie o jej fizyczną odmianę. Tak samo kreatywne i wzmacniające organizm mogą być ćwiczenia manualne. Dlaczego powinniśmy z nich korzystać?

Czym są ćwiczenia manualne?

Ćwiczenia manualne to każdy rodzaj aktywności odnoszący się do czynności realizowanych za pomocą rąk. Wykonywanie zaplanowanych i skoordynowanych ruchów kończynami górnymi poprawia sprawność i koordynację, co jest bardzo istotne w kontekście spowalniania procesów neurodegeneracyjnych, odbudowywania motoryki i poprawy zręczności – chwytności palców.

Zajęcia manualne to forma spędzania wolnego czasu, chętnie wykorzystywana przez uniwersytety trzeciego wieku, kluby emeryta czy zakłady leczniczo-opiekuńcze. Zabawa aktywizująca obie półkule mózgowe, łącząca logikę z prostym ruchem, pozytywnie wpływa na szybkość myślenia i ogólną sprawność intelektualną. Prace manualne mogą być wykonywane zarówno we wnętrzu, jak i na świeżym powietrzu, a ich uniwersalność to zarazem główna przyczyna ich popularności.

Co daje aktywność twórcza?

Aktywizacja osób 50 i 60+ jest bardzo ważnym składnikiem redukującym szybkość procesu starzenia. To sposób na odwrócenie trendu współczesności, gloryfikującego młodość i uznającego ją za synonim witalności i samodzielności. W przeciwieństwie do emerytów, których stereotypowo traktujemy jako samotnych, zniedołężniałych, o obniżonej samoocenie i satysfakcji z życia. Czas to zmienić!

Tworząc, rozwijamy swoją kreatywność i uwalniamy emocje, co pozwala nam lepiej komunikować się z otoczeniem. Twórcza forma aktywności może być początkiem pięknej drogi wolontariusza – wykonane rzeczy warto wystawiać na aukcjach charytatywnych. Gdy ktoś z naszych bliskich lub znajomych ma urodziny, zamiast sztampowego prezentu ze sklepu, podarunek przygotujmy dla niego własnoręcznie. Prezent dla wnuka, który dziadek lub babcia zrobili specjalnie dla swojej pociechy, z pewnością spotka się z miłą akceptacją i dużymi emocjami.

Przykłady zajęć manualnych

Twórczość to przestrzeń, w której może nas ograniczyć tylko wyobraźnia. By dać ponieść się fantazji, nie trzeba być wybitnym artystą. Stąd też najpopularniejszą formą ćwiczeń manualnych jest bezpośredni kontakt ze sztuką. Warsztaty artystyczne wbrew powszechnej opinii nie ograniczają się tylko do malowania prostych widoków – łączą różne techniki, nawet te, które nie są powszechnie spotykane, np. graffiti.

Tradycyjne zajęcia malarskie warto poszerzyć o technikalia w zakresie dobierania kolorów czy projektowania ubrań, kroju czcionek, prac z wykorzystaniem szablonów lub tworzenia witraży, a także:

Szydełkowanie

Ta z pozoru prosta aktywność z dziedziny robótek ręcznych potrafi niezwykle rozwinąć kreatywność. Może zmniejszyć stres i niepokój, być świetnym lekiem na bezsenność i załagodzić depresję. Dzięki temu, że w trakcie szydełkowania zaangażowanych jest wiele obszarów w mózgu, ryzyko choroby Alzheimera zmniejsza się nawet o połowę. Co więcej, ta uniwersalna forma terapii nie wymaga dużego nakładu finansowego.

Rzeźbienie

Ćwiczenia manualne warto rozszerzyć o rzeźbienie. Jeśli to nasza pierwsza przygoda z tą formą sztuki, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Zanim zaczniemy rzeźbić „na poważnie”, warto spróbować swoich sił w kontakcie z masą solną. Choć rzeźbienie wymaga sporo wprawy, nagroda w postaci niezwykłych kształtów wychodzących spod naszych rąk powinna przekonać Cię do rozwoju tej formy artystycznej.

Gotowanie i pieczenie

To uczta dla smakoszy! Gotowanie i pieczenie jest sztuką kompozycji nie tylko smaków, ale także kolorów. To wielki eksperyment, w którym najważniejsza jest kreatywność.

Kalkowanie

Kalkowanie to kolejna świetna i niedroga forma ćwiczeń manualnych. Choć wydaje się prostsza niż malowanie lub rzeźbienie, wcale taka nie jest. Odwzorowywanie wymaga tak samo dużo cierpliwości, skrupulatności i technicznej wprawy jak tworzenie autorskiego dzieła.

Kaligrafia

Kaligrafia to idealne zajęcie dla osób cierpliwych i sprawnych technicznie. Sztuka pięknego pisania poprawia koncentrację i rozwija pamięć. Zgłębianie piękna języka połączone z kształtowaniem poczucia estetyki relaksuje zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Modelarstwo

Modelarz musi być dokładny, spokojny i wytrwały. Chociaż ten rodzaj ćwiczeń manualnych pozwala się zrelaksować i pogłębić wiedzę historyczną, jest kosztownym hobby. Mimo to sklejanie modeli jest rozrywką, w którą zainwestowane pieniądze z pewnością zaprocentują.

Origami

Sztuka składania papieru uczy kreatywności, precyzji i cierpliwości, rozwija pamięć i wyobraźnię przestrzenną. W Japonii do dziś jest to jeden z istotnych elementów procesu wychowawczego.

Tworzenie stroików

Święta to idealny moment, by zaangażować się w tworzenie stroików. Potrzebne będą nam gałązki iglaków (najlepiej ze świerka kłującego bądź jodły), elementy dekoracyjne (jak wstążki, świece i bombki) oraz podstawa, na której umieścimy kompozycję. Mimo że to dość czasochłonne zajęcie, efekty pracy pozwolą wynagrodzić włożony w nią trud.

Fotografowanie

To ćwiczenie manualne pozwala połączyć zabawę, naukę i utrwalanie wspomnień. Fotografowanie wyzwala w nas duszę artysty, ułatwia kontakt z drugim człowiekiem i zachęca do wyjścia z domu w poszukiwaniu unikatowych plenerów.

Prace w ogrodzie

Jeśli lubisz przebywać na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni, rekreacyjnie popracuj w ogrodzie. Podobnie jak dobre jedzenie czy ruch jest to sposób na poprawę koncentracji oraz nastroju, a także wzmocnienie samooceny.

Planszówki na poprawę humoru

Jeśli nie przypadną Ci do gustu żadne z powyższych propozycji, pogimnastykuj swoją kondycję fizyczną, grając w gry planszowe. Planszówki to dobra zabawa dla dzieci i dorosłych, pozytywnie wpływająca na młodość umysłu. Dzięki nim miło spędzisz czas, łącząc rozrywkę z ćwiczeniem umiejętności kognitywnych. Masz wolną chwilę? Chcesz spędzić ją z wnukiem? Wspólnie zagrajcie np. w „chińczyka”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *