Wczasy dla seniora – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Wczasy dla seniora

Gdy na dworze zaczyna robić się coraz cieplej, częściej myślimy o odpoczynku od codziennych spraw. Bo ten przecież należy się każdemu: niezależnie od tego, czy mamy 20, 40, 60 czy 80 lat. Z pozoru wszystko wydaje się proste: w poszukiwaniu atrakcyjnych wycieczek wystarczy przeszukać Internet bądź przejrzeć oferty stacjonarnych biur podróży. Jednak w praktyce zorganizowanie wyjazdu, do którego będziemy wracać w myślach przez długi czas, może nie być takie łatwe. Zwłaszcza że nasze oczekiwania zawsze trzeba skonfrontować z zasobnością portfela.

Dlaczego senior powinien wyjeżdżać na wczasy?

Rutyna, a często także samotność, to coś, co najczęściej mocno dotyka niemal wszystkich seniorów. Wakacyjny wyjazd to dobre rozwiązanie, by oderwać się od codziennych trosk. Zmiana otoczenia, towarzystwo, poznawanie nowych miejsc są czynnikami, które mogą pozytywnie podziałać na starszą osobę i wyzwolić w niej przypływ sił witalnych. Senior poczuje, że życie wcale nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę, a wręcz przeciwnie: to właśnie jesień życia daje nieograniczone możliwości.

Na co zwrócić uwagę, planując wczasy?

Pierwszym aspektem, nad którym powinniśmy zastanowić się, planując wypoczynek, jest miejsce, które chcielibyśmy odwiedzić. Jeśli wyjazd dotyczy osób młodszych, lokalizacja raczej nie będzie miała większego znaczenia: w przypadku seniorów może być inaczej. Ten aspekt odnosi się szczególnie do sytuacji, gdy senior jest nie w pełni samodzielny ruchowo. Wówczas powinniśmy wybierać miejscowości, w których infrastruktura lepiej odpowiada potrzebom ludzi z niepełnosprawnościami. Kluczowe jest też to, w jaki sposób senior wyruszy na wakacje: prywatnie czy komunikacją publiczną, samotnie czy jako uczestnik wyjazdu zorganizowanego?

Wczasy dla seniora zawsze powinno się planować pod kątem możliwości podróżnika. Nie warto oddalać się na kilkaset kilometrów, jeśli nie jesteśmy pewni swego stanu zdrowia. Jeżeli decydujemy się na wyjazd zorganizowany, już wcześniej powinniśmy poznać szczegółowy plan podroży, by nie zaskoczyły nas np. długie piesze wędrówki. Nim wybierzemy się w podróż, sprawdźmy, czy w okolicach kurortów znajdują się ośrodki zdrowia albo szpitale. Będą pomocne, gdy w upalne dni poczujemy się gorzej. Wśród emerytów popularne są też pobyty zdrowotne.

Jaki powinien być hotel dla seniorów?

By wyjazd był udany, należy zawczasu wybrać komfortowy ośrodek wypoczynkowy. Dobrze, by hotel dla seniorów miał łatwo dostępny parking, zabezpieczenia antypoślizgowe na schodach oraz w windzie, a także podjazdy dla wózków inwalidzkich. Oznaczenia powinny być opisane wyraźnie, by seniorzy z problemami ze wzrokiem bez trudu mogli je odczytać. Sprawdźmy, jakie standardy mają pokoje. Ponadto zadbajmy o to, by precyzyjnie ustalić kwestię wyżywienia. Zobaczmy, czy w cenę noclegu są wliczone śniadanie, obiadokolacje lub jeszcze inne posiłki. Wartością dodaną będzie usytuowanie pozostałych atrakcji w okolicy miejsca noclegowego. Wiele osób starszych prawdopodobnie chętnie skorzysta z usług ośrodka rehabilitacyjnego albo SPA. Wszystkich informacji na temat funkcjonowania pensjonatu oraz ciekawych miejsc w jego otoczeniu z pewnością udzieli nam hotelowe biuro obsługi klienta.

Senior a wczasy nad morzem

Potrzeby seniora na wczasach generalnie da się sprowadzić do dwóch elementów: spokoju i swobodnej dostępności miejsc, w których będzie mógł się zrelaksować. Od lat najpopularniejszym kierunkiem podróży Polaków są tereny nadmorskie. Co roku do Stegny, Krynicy Morskiej i okolicznych miejscowości przyjeżdżają dziesiątki bądź setki tysięcy turystów chcących nacieszyć się kojącym szumem fal i pooddychać powietrzem nasyconym jodem. Ten może pomóc m.in. na niedoczynność tarczycy, choroby serca bądź cukrzycę. Jest przydatny przy leczeniu stanów zapalnych, zmniejsza bliznowacenie oraz wspiera odporność i pobudza pracę mózgu. Latem pobyt nad Bałtykiem szczególnie niewdzięczny może okazać się dla osób unikających tłumów. Jednak nad morzem, nawet w szczycie sezonu, też da się znaleźć miejsca, które się mniej popularne niż pozostałe. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, być może nawet skorzystamy z promocji.

Senior a wyjazd w góry

W zależności od preferencji seniorów wakacje nad morzem można zamienić na nieco mniej popularne, aczkolwiek równie urokliwe – góry. To propozycja zwłaszcza dla osób lubiących długie wędrówki, jednak raczej nie dla nadwrażliwych na zmiany pogody. Górski klimat nierozerwalnie wiąże się z suchym powietrzem, wahaniami temperatury i gwałtownymi skokami ciśnienia. W związku z tym osoby nadwrażliwe mogą odczuwać zmęczenie, niepokój i silne bóle głowy.

Jeśli wspomniane dolegliwości nie zdominują naszego pobytu w górskim klimacie, będziemy mogli cieszyć się szeregiem jego prozdrowotnych korzyści. Organizm zostanie zahartowany, pojemność płuc zwiększona, a mięśnie i stawy wzmocnione. To oznacza, że pomysł na górski wypad sprawdzi się w przypadku osób cierpiących na reumatyzm (lecz nie wolno przesadzić z intensywnością pieszych podróży). W górach, podobnie jak nad morzem, również znajdziemy wiele miejsc, w których nawet w szczycie sezonu będziemy mogli cieszyć się względnym spokojem.

Senior a podróż za granicę

Czy senior musi podróżować wyłącznie po Polsce? Absolutnie nie. Starszy wiek nie wyklucza możliwości wypoczynkowego wyjazdu za granicę. Jeśli tylko zdrowie i budżet na to pozwolą, już nic nie powinno stać na przeszkodzie, by takie marzenie zrealizować. Co więcej, w ostatnich latach ta tendencja jest zwyżkowa. Do Polski stopniowo przychodzi moda z Zachodu, gdzie emeryci wolny czas spędzają właśnie na podróżach, także poza granice kraju. Polscy seniorzy zamiast Bałtyku coraz częściej wybierają odpoczynek w rejonie Morza Śródziemnego. Popularnymi kierunkami zagranicznych wojaży naszych emerytów są również: Rumunia, Austria, Czechy, Węgry oraz Holandia. W ramach wczasów dla seniora rosnącym uznaniem cieszą się wycieczki autokarowe, w trakcie których turyści zwiedzają kilka sąsiadujących ze sobą krajów.

Uwaga! Pamiętajmy, że przed wyjazdem na wczasy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jeśli chcemy jechać za granicę, skorzystajmy także z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Gdzie szukać ofert tanich wczasów dla seniora?

Jeśli chodzi o tanie wakacje dla seniora, ofert przede wszystkim należy szukać w stacjonarnych biurach podróży bądź na stronach internetowych dla turystów. To właśnie tam regularnie są prezentowane tzw. wyjazdy last minute. Dobrym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarki tego typu propozycji, najlepiej na portalu zawierającym oferty wszystkich najpopularniejszych biur podróży. Możesz użyć np. strony Fly.pl. Znajdziesz tam oferty last minute Itaki, Rainbow Tours, Grecos Holiday czy Coral Travel.

Co w czasie wakacji może robić senior?

Niestety ceny pobytu nad morzem, w górach czy na Mazurach albo wyjazdu zagranicznego często mogą przewyższać nasze możliwości finansowe. Nie oznacza to jednak, iż musimy rezygnować z odpoczynku. Okres wakacyjny to przeważnie czas wzmożonej pracy instytucji miejskich: domów kultury, kół parafialnych czy ośrodków pomocy społecznej. Oferują one aktywność dopasowaną do wieku uczestników zajęć, obejmującą głównie spacery, udział w koncertach albo pracę twórczą na zajęciach plastycznych. Co ważne: tego typu turnusy są bezpłatne bądź płatne jedynie symbolicznie, np. w celu pokrycia kosztów biletu wstępu do kina czy teatru.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *