Wczasy dla emeryta – co zrobić, by były bezpieczne?

Odpoczynek emeryta nie musi przybierać sztampowych pomysłów w typie wyjazdu na ryby bądź spaceru po mieście. Coraz częściej osoby starsze decydują się na wycieczki objazdowe; zagraniczne bądź krajowe. Do jakich zasad się stosować, by urlop spędzić bezpiecznie?

Polscy seniorzy na wakacjach

Choć głównie ze względów ekonomicznych podróżowanie polskich emerytów nie jest tak popularne jak tych z Zachodu, nie oznacza to, że stopniowo nie zyskuje uznania. W przypadku osób starszych wybierających się w dłuższe wyjazdy konieczne jest zapewnienie im maksymalnego bezpieczeństwa. W tym celu należy skorzystać z szeregu rozwiązań, które niosą za sobą nowinki technologiczne.

Udane wakacje dla seniora – jaki plan podróży obrać?

Wakacje dla seniora warto odpowiednio wcześniej zaplanować. W tym procesie należy kierować się takimi czynnikami jak:

Wybór miejsca na wycieczkę 

Miejsce urlopu seniora powinno być dostosowane do jego obecnego stanu zdrowia. W tym celu przed wyjazdem warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, który poinformuje o przeciwwskazaniach ograniczających wybór lokalizacji na wypoczynek. Należy pamiętać, że senior znosi gorzej niż osoby młode zmianę klimatu, upały czy suche powietrze.

Rodzaj wycieczki 

Typ wycieczki powinien odpowiadać naszemu charakterowi. Jeśli osoba starsza lubi aktywne spędzanie wolnego czasu, idealną dla niej opcją będzie wycieczka objazdowa. Ten rodzaj wyjazdu nie sprawdzi się natomiast w przypadku kogoś z ograniczeniami ruchowymi. Wówczas warto postawić na spokojny wypoczynek w hotelu i okolicy, co też może być dla seniora niezapomnianym przeżyciem. Miejmy na uwadze, że sam prozdrowotny klimat ma niebagatelny wpływ na turystę.

wakacje dla osoby starszej

Odległość 

Chcąc, by wakacje były udane, sprawdźmy dokładnie okolicę, w której rodzice czy dziadkowie będą odpoczywać. Ośrodek w górach czy nad morzem powinien być usytuowany jak najbliżej wszelkich atrakcji turystycznych. Wraz z oddaleniem go od plaży, centrów miast czy szlaków turystycznych, spada jego wyjątkowość. Zwróćmy uwagę na to, jak daleko hotel znajduje się od dworca bądź lotniska.

Wybór obiektu i zakwaterowania 

Udogodnienia w obiekcie powinny odpowiadać potrzebom osoby starszej. Chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie konieczności przemieszczania się między hotelem a miejscową infrastrukturą. Dzięki temu bez zbędnych problemów można w pełni korzystać z wypoczynku. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich bądź w inny sposób ograniczone ruchowo koniecznie muszą mieć hotel z windą.

bezpieczne wakacje

Podróż 

Niezależnie od tego, czy podróż będzie samolotem, autokarem czy pociągiem, może wystąpić choroba lokomocyjna. Pierwszą podróż samolotem warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Aktywizacja 

Osoby lubiące ruch powinny mieć na miejscu zapewnione odpowiednie atrakcje fizyczne. Idealną rozrywką dla osób starszych jest nordic walking. Sprawdź, czy hotel w pakiecie oferuje sprzęt niezbędny do tego typu aktywności. Być może ośrodek zapewnia nawet opiekę instruktora. Jeśli bardziej niż nordic walking, wolisz jazdą na rowerze, wybieraj oferty hoteli z dostępem do urokliwych ścieżek rowerowych.

Dlaczego warto wyposażyć seniora w nadajnik GPS?

Choć starszy wiek ma swoje prawa, nie powinniśmy odmawiać emerytowi możliwości podróżowania. Każdy powinien mieć szansę choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk i wypocząć w nowym otoczeniu. Spróbujmy przy tym przekonać bliskiego, że jego bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. To może zapewnić nadajnik GPS, z funkcjami zbliżonymi do funkcji telefonu komórkowego – sygnalizator wyposażony w funkcję odbierania połączeń głosowych i wybieranie numerów zapisanych w pamięci karty SIM. Dodatkowo jest wyposażony w prosty, intuicyjny w obsłudze przycisk SOS, którego naciśnięcie niezwłocznie inicjuje procedurę ratunkową. Służy do zasygnalizowania trudnego położenia osoby starszej. Opiekun ma czas na szybką reakcję – może wezwać lokalne służby ratunkowe bądź powiadomić rezydenta.

zasady bezpiecznej podróży

O czym powinniśmy pamiętać podczas podróży?

Osoby wyjeżdżające na wakacje powinny pamiętać, aby:

  • portfel i dokumenty umieścić w wewnętrznych kieszeniach ubrań,
  • rozdzielić pieniądze zabrane na wycieczkę, dzięki czemu w przypadku kradzieży nie straci całej gotówki,
  • plecak trzymać na kolanach (ewentualnie wyposażyć go w lokalizator personalny),
  • zachować większą czujność w trakcie postoju, gdy następuje większy ruch podróżnych,
  • na bagażu umieścić swoje dane kontaktowe,
  • nie zostawiać rzeczy bez nadzoru, nawet na chwilę,
  • zachować dystans z nowo poznanymi osobami (złodziej może próbować uśpić naszą czujność),
  • nie nosić ze sobą cennych rzeczy: najlepiej zdeponować je w sejfie hotelowym,
  • nocować na terenie zamkniętych, w miejscach do tego wyznaczonych (jeśli wybieramy się na wypoczynek w campingu bądź pod namiot),
  • unikać wypraw w nieznane lub niebezpieczne tereny,

Trzymając się tych kilku prostych, a zarazem cennych reguł, możemy być pewni, że wakacje będą bezpieczne i komfortowe. Tanie wczasy warto wcześniej poddać rezerwacji. Wybieraj wyłącznie pokoje z łatwo dostępnymi łazienkami. Jeśli na wakacjach chcesz mieć czas tylko na relaks, postaw na opcję all inclusive. Taka oferta sprawi, że będą oni mieli zakwaterowanie połączone z pełnym wyżywieniem: ze śniadaniem, obiadem i kolacją. Możliwość skorzystania z udogodnień znacznie podniesie jakość pobytu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *