Polska na weekend – 15 pomysłów na dwudniową wycieczkę. Tych wyjazdów nie będziesz żałować

Współcześnie coraz więcej osób 50+ decyduje się na krótkie wypady za miasto, które pozwalają na odpoczynek od codziennych obowiązków i trochę relaksu. Zobacz propozycje ciekawych miejsc, które można odwiedzić w Polsce, nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu ani pieniędzy. Bez względu na to, czy preferujesz zwiedzanie miast, czy wolisz spędzać czas na łonie natury, nasz przewodnik z pewnością zainspiruje Cię do zaplanowania udanego weekendu.

Ponidzie

Ponidzie to malownicza kraina położona w województwie świętokrzyskim, która zachwyca pięknymi krajobrazami, zabytkowymi miastami oraz atrakcjami turystycznymi. To idealne miejsce dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej oraz wodnej, którzy cenią sobie spokój i kontakt z naturą.

Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych Ponidzia warto wymienić Sandomierz słynący z urokliwej starówki oraz pięknych widoków na Wisłę z zamkowej wieży. Kolejną ciekawą miejscowością jest Busko-Zdrój, którego historia związana jest z zabytkowymi uzdrowiskami i budynkami z przełomu XIX i XX wieku.

Ponidzie

Ponidzie to również idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek. W okolicy znajdują się liczne trasy rowerowe i szlaki turystyczne, w tym popularny Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi przez malownicze zamki i pałace. Warto też skorzystać z kajakowych spływów po rzece Nidzie, która przepływa przez tereny Ponidzia.

Dla miłośników historii i kultury ciekawym miejscem będzie Zamek w Wiślicy, który jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Polsce. Na Ponidziu warto także odwiedzić Muzeum Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu, Muzeum Zabawkarstwa i Kolejnictwa w Jędrzejowie oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomsku.

Polesie Lubelskie

Polesie Lubelskie to malowniczy region, położony w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. To wyjątkowe miejsce dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej oraz wodnej. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych regionu warto wymienić Poleski Park Narodowy, który jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. W parku można spotkać wiele gatunków zwierząt, w tym bobra, wydrę czy orła bielika. Warto też zobaczyć rezerwat przyrody Czapliniec nad Tanwią, gdzie można podziwiać kormorany, czaple, łabędzie i wiele innych ptaków w naturalnym środowisku.

Polesie Lubelskie

Kolejną ciekawą miejscowością na Polesiu Lubelskim jest Janów Lubelski, który słynie z malowniczej starówki oraz z kościoła św. Jana Chrzciciela z XVII wieku. W Janowie Lubelskim warto odwiedzić muzeum, które prezentuje historię i kulturę regionu.

Dla miłośników historii ciekawym miejscem na Polesiu Lubelskim będzie skansen w Zbójnej, gdzie można zobaczyć tradycyjne chaty, piece chlebowe i wiele innych elementów codziennego życia z XIX wieku. Warto też odwiedzić Zamość, ze Starym Miastem wpisanym na listę UNESCO. To miasto renesansowe, z pięknymi zabytkami, w tym zamojskim ratuszem, katedrą oraz bastionami miejskimi.

Mazury Garbate

Mazury Garbate to malowniczy region, położony w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych regionu warto wymienić Pojezierze Garbate, które charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, w tym jeziorami, pagórkami i lasami. To idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek, jak również dla tych, którzy szukają spokoju i kontaktu z naturą. Warto odwiedzić Giżycko, które jest jednym z największych ośrodków turystycznych w regionie, słynącym z bogatej oferty turystycznej.

Mazury Garbate

Kolejną ciekawą miejscowością na Mazurach Garbatych jest Biskupiec, idealny dla miłośników historii i kultury. W Biskupcu warto odwiedzić Zamek Biskupi, który został zbudowany w XIV wieku i jest jednym z największych zabytków w regionie. Warto też zobaczyć kościół św. Jerzego oraz Muzeum Ziemi Biskupieckiej prezentujące historię i kulturę regionu. Dla miłośników wodnych atrakcji na Mazurach Garbatych nie może zabraknąć spływu kajakowego Krutynią.

Toruń

Toruń to około 200-tysięczne miasto, położone w województwie kujawsko-pomorskim, z rozbudowaną turystyką kulturową oraz gastronomiczną. Wśród najważniejszych atrakcji miasta warto wymienić starówkę wpisaną na listę UNESCO. Warto również zobaczyć Muzeum Piernika, które prezentuje historię i tradycję piernikarską w Toruniu oraz fabrykę słynnych pierników toruńskich, które są jednym z najważniejszych symboli miasta.

Toruń

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w Toruniu jest Dom Kopernika, jednocześnie będący muzeum poświęconym jego życiu i dziełu.

Dla miłośników historii i kultury ciekawym miejscem będzie także Twierdza Toruń, która powstała w XIX wieku i była jednym z najważniejszych obiektów obrony w Polsce. Warto też zobaczyć katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, uważaną za jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce.

Uniejów

Uniejów to malownicze miasteczko, położone w województwie łódzkim, gdzie jedną z największych atrakcji jest Zamek Królewski. To tu znajduje się Muzeum Regionalne, które prezentuje historię i kulturę miasta oraz okolic. Warto też zobaczyć miejscowy kościół, który jest jednym z najstarszych zabytków miasta.

Uniejów

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w Uniejowie jest słynny Termalny Park. To idealne miejsce dla osób lubiących wodne atrakcje i relaks w ciepłych wodach. W Termalnym Parku znajdują się liczne baseny, zjeżdżalnie, jacuzzi oraz sauny, które są idealnym sposobem na relaks i wypoczynek.

Dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku ciekawym miejscem będzie park krajobrazowy. W parku znajduje się wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, lasy i pola.

Góry Stołowe

Góry Stołowe to malowniczy region, położony w województwie dolnośląskim, z atrakcją regionu, jaką jest Park Narodowy Gór Stołowych. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i ciszy, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i spędzić czas na łonie natury. W parku można spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin, a także podziwiać ciekawe formacje skalne, takie jak Błędne Skały.

Góry Stołowe

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w Górach Stołowych jest Szczeliniec Wielki z najwyższym szczytem w regionie. Dla miłośników historii ciekawym miejscem na Górach Stołowych będzie Kłodzko z Zamkiem Kłodzkim oraz kościołem pw. Wniebowzięcia NMP.

Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy to region w województwie małopolskim przeznaczony dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej oraz dla osób lubiących spokojny wypoczynek na łonie natury.

Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych regionu warto wymienić rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto, dla osób podziwiających formacje skalne i unikatowe ekosystemy.

Beskid Wyspowy

Ciekawą atrakcją w Beskidzie Wyspowym jest zamek w Nowym Wiśniczu, zbudowany w XV wieku. W zamku znajduje się muzeum pokazujące historię regionu. Warto też zobaczyć kościół św. Katarzyny.

Dla miłośników turystyki pieszej ciekawym miejscem będzie Szlak Papieski, który prowadzi przez Beskid Wyspowy i jest dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II.

Dla miłośników sportów zimowych ciekawym miejscem na Beskidzie Wyspowym będzie Węgierska Górka. W ośrodku znajdują się liczne trasy narciarskie oraz wyciągi, które są idealnym sposobem na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Pieniny

Pieniny to malowniczy region położony w województwie małopolskim, z Pienińskim Parkiem Narodowym. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i turystyki pieszej, którzy chcą podziwiać piękne krajobrazy i unikatowe ekosystemy. W parku można zobaczyć najpiękniejszy odcinek Dunajca, zwanego Przełomem Dunajca.

Pieniny

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w Pieninach jest słynna góra Trzy Korony. Na szczycie Trzech Koron znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć panoramę okolicy.

Dla miłośników turystyki wodnej ciekawym miejscem będą spływy kajakowe Dunajcem. W czasie spływu można zobaczyć wiele interesujących zabytków, takich jak zamek w Niedzicy czy kościół w Sromowcach Niżnych.

Babia Góra i okolice

Babia Góra to szczyt położony na granicy województw małopolskiego i śląskiego. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych w okolicach Babiej Góry warto wymienić Rezerwat Biosfery Babia Góra, który został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Babia Góra

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w okolicy jest Zawoja, gdzie warto zobaczyć kościół pw. św. Klemensa oraz drewniany kościółek na Słowacji.

Miłośników turystyki pieszej zainteresuje miejscowy Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi przez wiele zamków i pałaców związanych z historią Polski. Z kolei dla miłośników sportów zimowych ciekawym miejscem na Babiej Górze będzie ośrodek narciarski w Zawoi, który oferuje liczne trasy narciarskie oraz wyciągi – czyli idealny sposób na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Gorzów Wielkopolski i okolice

Gorzów Wielkopolski to miasto położone w zachodniej części Polski, w województwie lubuskim. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego warto wymienić Park Wiosny Ludów, który jest jednym z największych parków w Europie.

Gorzów Wielkopolski

Dla miłośników turystyki kulturalnej ciekawym miejscem w Gorzowie Wielkopolskim będzie Muzeum Lubuskie, które prezentuje historię regionu oraz wiele ciekawych eksponatów. Dla miłośników sportów wodnych dobrym miejscem w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego będzie jezioro Długie.

Góry Świętokrzyskie i okolice

Góry Świętokrzyskie położone w województwie świętokrzyskim to nieodłączny element Sandomierza z kościołem św. Jakuba czy zabytkowym ratuszem.

Góry Świętokrzyskie

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w okolicach Gór Świętokrzyskich jest Kielce, które jest stolicą regionu. W Kielcach warto zobaczyć wiele interesujących zabytków, takich jak katedra św. Wojciecha czy zamek Królewski. To także idealne miejsce dla miłośników kultury i historii.

Dla miłośników turystyki pieszej ciekawym miejscem w Górach Świętokrzyskich będzie szlak turystyczny na Łysą Górę, który jest najwyższym szczytem regionu. To idealne miejsce dla osób, które chcą podziwiać piękne krajobrazy oraz spędzić czas na świeżym powietrzu.

Dla miłośników kultury ciekawym miejscem w okolicach Gór Świętokrzyskich będzie Świętokrzyski Park Etnograficzny, który prezentuje tradycyjną kulturę ludową regionu. W parku można zobaczyć wiele ciekawych zabytków oraz zapoznać się z kulturą i zwyczajami ludowymi.

Jura Krakowska-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska leży w województwie małopolskim i śląskim. Wśród jej najważniejszych atrakcji w okolicach warto wymienić Ojcowski Park Narodowy, będący unikatowym miejscem dla miłośników przyrody.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w okolicach Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest Zamek w Pieskowej Skale. Dla miłośników turystyki pieszej ciekawym miejscem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej będzie szlak turystyczny na Skałę Koronną, a dla tych interesujących się historią Klasztor na Jasnej Górze.

Katowice i okolice

Katowice to jedno z największych miast w Polsce, położone w województwie śląskim. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych w okolicach Katowic warto wymienić Muzeum Śląskie.

Kolejną atrakcją jest Park Śląski, będący zarazem jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce.

Dla miłośników turystyki kulturalnej ciekawym miejscem w okolicach Katowic będzie Nikiszowiec, jako przykład unikatowego dzieła z zakresu architektury przemysłowej, łączący oryginalną zabudowę z czasów industrializacji.

Kazimierz Dolny i okolice

Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone w województwie lubelskim. Do atrakcji zasługujących na wzmiankę w kontekście Kazimierza należą Zamek w Janowcu oraz Pałac w Kozłówce.

Dla miłośników turystyki pieszej ciekawym miejscem w okolicach Kazimierza Dolnego będzie szlak turystyczny na wzgórze Trzech Krzyży, skąd można podziwiać piękne krajobrazy.

Dla miłośników kultury ciekawym miejscem w okolicach Kazimierza Dolnego będzie rynek. To także idealne miejsce dla osób, które chcą zobaczyć wiele interesujących zabytków oraz zapoznać się z historią i kulturą regionu.

Wrocław

Wrocław w województwie dolnośląskim to idealne miejsce dla miłośników turystyki kulturalnej, z rynkiem słynnym na skalę Europy. To tu zobaczysz Panoramę Racławicką wykonaną przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Dla miłośników turystyki pieszej ciekawym miejscem we Wrocławiu będzie Wyspa Słodowa, niewielka wysepka na Odrze w obrębie wrocławskiego Starego Miasta oraz Śródmiejskiego Węzła Wodnego – Górnego.

Jakie jeszcze zakątki Polski warto odwiedzić? Sprawdź. Jeśli chcesz pojechać nieco dalej i szukasz inspiracji, przeczytaj artykuł pt. Luksusowy wypoczynek – top 10 drogich miejsc w Europie.

Źródło zdjęć:

Fot. 1: autorstwa Pawła Cieśli Staszek_Szybki_Jest – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7222075;

Fot. 2: autorstwa Von.grzanka – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8103350;

Fot. 3: autorstwa Mkulikowski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73892845;

Fot. 4: autorstwa Lestat (Jan Mehlich) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6953294;

For. 5: autorstwa 1bumer – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27976129;

Fot. 6: by Jacek Halicki – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69203951;

Fot. 7: autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2936108;

Fot. 8: autorstwa Pudelek (Marcin Szala) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5194058;

Fot. 9: by Jakub Hałun – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79373696;

Fot. 10: autorstwa Bar10der81 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95559759;

Fot. 11: By Jakub Hałun – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103708888;

Fot. 12: https://web.archive.org/web/;

Fot. 13: by Thepoweroflight – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62635080;

Fot. 14: autorstwa Elapros – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16981308;

Fot. 15: by Hrs Poland – Imported from 500px (archived version) by the Archive Team. (detail page), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73722148;

Fot. główne: by Jakub Hałun – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3713820.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *