Zdrowa skóra seniora – dowiedz się, jak ją rozpoznać, czego używać do pielęgnacji?

zdrowa skóra seniora

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Jej stan wpływa na komfort funkcjonowania całego organizmu. Po czym rozpoznamy zdrową i zadbaną skórę?

Dlaczego skóra się zmienia?

Skóra ulega procesom starzenia, dlatego wraz z wiekiem traci elastyczność. Ma to związek z nieustanną ekspozycją na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszych zaliczamy głównie uwarunkowania genetyczne, drugie to interakcje skóry ze środowiskiem. W tym niewłaściwa dieta i korzystanie z używek.

Wraz z wiekiem zanikają włókna kolagenowe i warstwa lipidowa. Tym samym łatwiej pojawiają się uszkodzenia, rogowacenie oraz podrażnienia. Skóra seniora staje się cienka i przesuszona, słabiej radzi sobie z zatrzymywaniem wody i regeneracją otarć. Na jej powierzchni widać coraz więcej nieestetycznych zmarszczek i przebarwień.

Pielęgnacja skóry w przypadku osób starszych pozwala chociaż częściowo przywrócić elastyczność skóry i zniwelować suchość skóry. Kondycja skóry seniorów zależy od stanu zdrowia. Skóra osób starszych jest bardziej wrażliwa, narażona na swędzenie czy odparzenia. Problemy skórne w podeszłym wieku potrafią być bardzo dokuczliwe.

Dlaczego warto troszczyć się o skórę?

Często bagatelizujemy problemy i potrzeby naszej skóry, traktując ją jedynie w kategoriach estetycznych. Pamiętajmy, że skóra pełni ważną rolę fizjologiczną. Przede wszystkim ochrania przed wszelkimi patogenami z zewnątrz. Proces starzenia niszczy tę warstwę ochronną. Dlatego w wieku dojrzałym warto zatroszczyć się o skórę w szczególny sposób. Zadbana skóra to symbol zdrowia i młodości. Możemy o nią dbać, uzupełniając niedobory substancji, których sama nie może już sobie dostarczyć czy wyprodukować.

Czy seniorki chętnie dbają o skórę?

Osoby starsze nie tracą zainteresowania modą czy kosmetykami i ogólnie szeroko pojętą sferą dbania o siebie. Tak wynika z badań Patrycji Woszczyk z Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzonych wśród kobiet po 65. roku życia. Większość uważa, że mimo wkroczenia w wiek emerytalny wciąż można być atrakcyjnym. Jako główne wyznaczniki zadbanej kobiety wymieniają wypielęgnowane ciało i twarz pozbawioną zmarszczek, a także gęste włosy, szczupłą sylwetkę oraz odpowiednio dobrany strój.

Jak wygląda zdrowa skóra?

Zdrowa skóra dosłownie „tętni” życiem. Wygląda świeżo i młodo, jest czysta, jasna i promienna. Gdy jest odpowiednio odżywiona, nie dochodzi do pękania skóry, dzięki czemu mamy dobre samopoczucie. Nie jest ani nadmiernie sucha, ani zbytnio nawilżona. Zdrowa skóra jest gładka w dotyku i sprężysta. Ma wysoką zdolność do samoregeneracji i nie dopuszcza do przenikania wirusów, bakterii ani grzybów.

Co najbardziej dokucza seniorkom w pielęgnacji skóry?

Wiele seniorek jako szczególną uciążliwość wskazuje konieczność regularnego używania balsamu ze względu na wzrastający poziom przesuszenia naskórka.

Jakich środków używać do pielęgnacji skóry osób starszych?

W walce z upływającym czasem zdecydowanie pomagają kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji cery dojrzałej, w tym oczyszczania skóry. W dużej mierze są to środki nawilżające. Pomagają utrzymać niezbędną elastyczność i zapobiegają utracie wody oraz nieprzyjemnemu przesuszeniu prowadzącemu do częstych otarć i podrażnień. Składy kosmetyków dla osób starszych powinny być również bogate w witaminy. To makroelementy, które zapewniają skórze niezbędne składniki odżywcze, a tym samym witalność, odpowiedni koloryt i młody, zdrowy wygląd.

Pojęcie zdrowej skóry przeważnie jest determinowane przez naszą fizjonomię. Dlatego krem do twarzy (w tym pod oczy) to niezbędnik dla osób w starszym wieku. W tych miejscach ich skóra jest najcieńsza – przez co najszybciej pojawiają się tam zmarszczki. Odpowiedni kosmetyk regenerujący może im zapobiec.

W skład kremu dla osoby starszej powinny wejść:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • witaminy A, C i E oraz…
  • ceramidy.

Substancje te wyrównują koloryt cery i jej poziom nawilżenia oraz częściowo chronią przed destrukcyjnym działaniem słońca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *