Plamy starcze – czy trzeba je leczyć, jak je usunąć?

plamy starcze u seniora

Podeszły wiek nierozerwalnie wiąże się ze zmianami skórnymi. Jedną z nich są przebarwienia nazywane plamami wątrobowymi bądź starczymi. W jaki sposób można rozwiązać ten nieestetyczny problem?

Czym są plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe, zwane również plamami soczewicowatymi starczymi lub słonecznymi, to małe, ciemne przebarwienia na skórze. Wbrew nazwie nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby (tak nazwano je ze względu na kolor). Przebarwienia starcze są zmianami o nieregularnym kształcie i średnicy zazwyczaj większej niż centymetr.

Jakie są przyczyny powstawania plam starczych?

Przebarwienia starcze to pojęcie obejmujące kilka typów wyprysków. Plamy starcze mogą pojawić się nawet przed ukończeniem 40. roku życia. Świadczą o nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Pojawiają się przeważnie na grzbietach rąk, dekolcie, twarzy i ramionach, czyli miejscach odsłoniętych, a przez to szczególnie narażonych na promieniowanie UV (fotouszkodzenie).

Czy plamy starcze należy leczyć?

Przebarwienia podobnie jak obwisła skóra uchodzą głównie za skazę estetyczną, uciążliwą zwłaszcza ze względu na lokalizację często uniemożliwiającą trwałe ukrycie defektu. Same w sobie nie są zmianami wymagającymi leczenia, lecz tylko wpływającymi na koloryt skóry. Niestety niekiedy łatwo pomylić je z niepokojącymi przebarwieniami. Do tych należą cechujące się szybkim wzrostem brązowe plamy, przybierające miejscami czarną barwę, o nieregularnym kształcie.

Jak usunąć plamy starcze?

Osoby, dla których plamy starcze są uciążliwe, mogą zdecydować się na jedną z opcji oferowanych w gabinecie medycyny estetycznej. Przebarwienia wątrobowe można usunąć poprzez:

  • miejscowe zaaplikowanie leków (dzięki czemu doprowadzimy do wyblaknięcia zmian),
  • peeling chemiczny (który sprawi, że górne warstwy naskórka zostaną usunięte za pomocą roztworów chemicznych),
  • krioterapię (podczas której na zmianę oddziałuje się ciekłym azotem),
  • mikrodermabrazję (polegającą na złuszczaniu naskórka),
  • leczenie laserowe (duża moc światła impulsowego jest w stanie doprowadzić do zniszczenia komórek barwnikowych, tzw. złogów melanocytów, i dać zadowalające rezultaty).

Przed zdecydowaniem się na którykolwiek zabieg warto skorzystać z rady doświadczonego dermatologa.

Jak są inne sposoby usuwania plam starczych?

W celu zlikwidowania przebarwień nie zawsze musimy korzystać z usług gabinetu medycyny estetycznej. Jeśli nasze zmiany pigmentacyjne są delikatne, rozwiązaniem będzie użycie dermokosmetyków o właściwościach rozjaśniających. Na rynku bez problemu można znaleźć preparaty przeznaczone właśnie do usuwania plam wątrobowych.

Niekiedy pomogą domowe sposoby. W przypadku łagodnych zmian można spróbować nacierać je mieszaniną octu jabłkowego i oliwy, skórą z cytryny, pastą z chrzanu, sokiem z aloesu albo maseczką z miodu i jogurtu naturalnego. Działanie rozjaśniające wywodzi się od witaminy C zawartej w produktach. Warte uwagi są również domowe peelingi złuszczające naskórek – z łupin orzechów, cukru, kawy lub soli. Ewentualnie możemy skorzystać z korektora do plam pigmentacyjnych.

Jak zapobiegać plamom wątrobowym?

Na powstawanie plam wątrobowych jako objawu starzenia się skóry silniej narażone są osoby o jasnej karnacji. By po latach nie zmagać się z nieestetycznym wykwitem, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o zminimalizowaniu ekspozycji na niekorzystny czynnik. Najprostszym sposobem jest zakrywanie przed słońcem wrażliwych miejsc oraz unikanie najintensywniejszego promieniowania (w godz. 11–15). Dodatkową ochronę może zapewnić krem z filtrem co najmniej SPF 30.

Kiedy w przypadku plam wątrobowych należy zgłosić się do lekarza?

Konsultacja z lekarzem jest zalecana w sytuacji, gdy zauważmy krwawienie bądź ropę wydobywającą się z przebarwień. Stan zapalny, któremu towarzyszą swędzenie i mrowienie, może zwiastować raka białej skóry, czyli czerniaka złośliwego. A niewprawne oko jest w stanie pomylić z nim zmianę wątrobową. Nie należy wpadać w panikę. Wystarczy obserwować, czy plamy soczewicowate starcze nie zmieniają drastycznie swojego koloru i czy nic się nie dzieje dookoła nich.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *