Pielęgnacja twarzy po 50. – to musisz wiedzieć

Jak pielęgnować skórę po 50?

Regularna pielęgnacja skóry twarzy jest niezbędna, by utrzymać ją w prawidłowej kondycji. Ten proces na znaczeniu zyskuje zwłaszcza wśród seniorów, których skóra jest o wiele bardziej wymagająca. Jak powinny pielęgnować twarz osoby po pięćdziesiątce?

Dlaczego po 50. skóra szybciej traci jędrność?

Starzenie skóry wiąże się ze stopniowym zanikaniem elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego – czyli trzech elementów odpowiadających za młody i zdrowy wygląd. Skóra zaczyna starzeć się już około 25. roku życia. Jędrność traci z uwagi na słabsze nawilżenie. To z kolei jest hamowane przez zmniejszony poziom kwasu hialuronowego odpowiadającego za związanie wody w skórze.

Po 50. roku życia proces starzenia zaczyna przyspieszać, a ma to związek z burzą hormonalną w ciele kobiety. Skóra, w której włókna kolagenowe są osłabione, traci swoją pierwotną gęstość, ma trudniejsze zadanie, by utrzymać składniki odżywcze. To one chronią skórę i odżywiają skórę. Bez nich staje się szara i pomarszczona (niekiedy przypomina pergamin), a my musimy mierzyć się z widocznymi oznakami starzenia.

Utrata elastyczności i nawilżenia to dwa elementy charakterystyczne dla skóry seniora. Jeśli nie zareagujemy w porę, problemem mogą stać się nieestetyczne fałdy.

Jaka powinna być pielęgnacja skóry po pięćdziesiątce?

Przede wszystkim kompleksowa. Chcąc wyglądać zdrowo, należy używać kremów odmładzających zarówno na dzień, jak i na noc. W pielęgnacji skóry dojrzałej nie tylko kwas hialuronowy się liczy. Kosmetyki muszą stymulować wytwarzanie kolagenu i elastyny, głęboko nawilżać, regenerować i chronić przed utratą wody i substancji odżywczych. O tę ostatnią funkcję zadbają lipidy (naturalny płaszcz lipidowy) pod postacią wosków i olejów. Pielęgnacja cery dojrzałej powinna niwelować głębokie zmarszczki i poprawiać krążenie krwi.

Jakie są etapy pielęgnacji skóry twarzy?

Kolejność pielęgnacji twarzy to schemat obejmujący etapy, po wykonaniu których można osiągnąć najlepszy efekt. Oprócz stosowania się do schematu w działaniu równie ważna jest konsekwencja oraz regularność. Wśród czterech podstawowych etapów pielęgnacji skóry twarzy wyróżniamy:

Oczyszczanie

To początkowy i niezwykle istotny etap pielęgnacji cery dojrzałej, pozwalający przygotować skórę seniorki do zaawansowanych zabiegów. Skórę twarzy na koniec dnia zawsze powinnyśmy dokładnie oczyścić. I nie ma tu znaczenia, czy nakładałyśmy makijaż, czy z niego zrezygnowałyśmy. Demakijaż należy przeprowadzić delikatnie – płynem micelarnym oraz żelem do mycia twarzy.

Tonizowanie

Tonik pozwoli na jeszcze głębsze oczyszczenie skóry twarzy. Usunie resztki zanieczyszczeń, przywróci optymalne pH i odświeży.

Nawilżanie

Skóra będzie wyglądała zdrowo tylko wtedy, gdy jest odpowiednio nawilżona. I nie boryka się z chorobami, np. świądem. Jeśli naturalne sebum nie wystarcza, warto skorzystać z serum, czyli preparatu bogatego w witaminy A, C i E, kwas mlekowy i hialuronowy oraz koenzym Q10 – substancje odżywiające i nawilżające. Pamiętajmy, że noc jest idealnym czasem na regenerację skóry. Stąd też stosujmy kremy o wiele tłustsze niż na dzień – bogate w ekstrakty roślinne i wartościowe składniki.

Oleje

W tym przypadku szczególnie osoby zmagające się z nadprodukcją sebum powinny skonsultować się z lekarzem. Oleje (takie jak olejek jojoba) pomagają naszej skórze, gdyż są dla niej płaszczem ochronnym. Niewielka ilość oleju aplikowana regularnie odżywia skórę i sprawia, że jest ona pełna blasku i życia.

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Pielęgnując skórę twarzy, szczególną uwagę należy zwrócić na jej najdelikatniejszy, najcieńszy obszar, którym jest skóra wokół oczu.

Tu gęstość skóry jest mniejsza, stąd też najwcześniej widać zmarszczki mimiczne, co świadczy o tym, że elastyczność skóry jest zaburzona. By je zamaskować, warto delikatnie wklepywać kremy przeciwzmarszczkowe. Pomóc mogą też płatki hydrożelowe. Niezalecane jest mocne pocieranie skóry oraz jej rozciąganie. Aby dodatkowo schłodzić skórę, płatki żelowe lub żel pod oczy można na kilka minut przed nałożeniem włożyć do lodówki. Płatki hydrożelowe można również zastosować w okolicy ust (na tzw. bruzdy) i nad łukiem brwiowym.

Jedna ocena “Pielęgnacja twarzy po 50. – to musisz wiedzieć”
  1. serum z witaminą A od Efektimy- polecam nawet przed 50tką bo cudnie napina i wygładza skórę przy odrobinie regularności

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *