Pielęgnacja paznokci seniora – tym warto się kierować?

pielęgnowanie paznokci seniora

Zadbane paznokcie to wizytówka każdego seniora. Niestety proces starzenia często nie pomaga utrzymać ich w dobrej kondycji. Jak poprawić jakość paznokci, a jednocześnie nie narazić się na wysokie koszty?

Jakie są paznokcie u seniorów?

Paznokcie wykształcają się około 12 tygodnia życia płodowego. W 95% składają się z keratyny; reszta to woda, wapń i lipidy. Wraz z wiekiem stają się coraz bardziej kruche, a przez to łamliwe. Niekiedy pokrywają się plamami. Cykl odnowy płytki paznokciowej wydłuża się po 40. roku życia, a wpływ na jego osłabienie mają m.in. choroby przewlekłe i menopauza.

Jakie schorzenia stóp często dotykają seniorów?

Osoby starsze mogą cierpieć na różne dolegliwości. Począwszy od deformacji stóp, a skończywszy na takiej przypadłości jak modzele. Seniorzy częściej niż ludzie w innych grupach wiekowych mogą borykać się z przerostem paznokci u stóp, ich twardnieniem i wrastaniem w otaczające skórki czy infekcjami grzybicznymi. Nieobce są też problemy typu paluch koślawy. Zaniedbania w zakresie niektórych opcji często cechują osoby starsze pozostające w trudnej sytuacji życiowej.

Jak dbać o paznokcie seniora u nóg i rąk?

W pielęgnowaniu płytki paznokciowej liczą się przede wszystkim systematyczność oraz wykonywanie tej czynności zgodnie ze sztuką. Stąd też zawczasu warto przygotować niezbędne akcesoria, m.in. w postaci odżywek wzmacniających i kremów nawilżających.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja paznokci u nóg u osoby starszej?

Pielęgnację skóry i paznokci należy realizować zgodnie z planem, który – choć w tym przypadku adresowany do seniorów – w gruncie rzeczy nie zależy od kryterium wieku. Składa się z takich czynności jak:

Regularne zmiękczanie skórek

Seniorzy często zapominają o nawilżaniu paznokci u nóg, a to prowadzi do ich stwardnienia i przerośnięcia okolicznych skórek.

Prawidłowe obcinanie paznokci

Źle obcięte paznokcie mogą wrastać i powodować ból. By zrobić to odpowiednio, najpierw należy zmiękczyć skórki i delikatnie je odsunąć. A potem, będąc w pozycji siedzącej, obciąć paznokcie. Nie obcinaj paznokci tuż przy skórze, bowiem w ten sposób możesz łatwo się skaleczyć. Wrastaniu paznokci zapobiegniesz wówczas, gdy obetniesz je na prosto, pozostawiając łopatkowaty bądź kwadratowy kształt płytki.

Piłowanie paznokci

Metalowe i twarde pilniki zastąp granitowymi lub szklanymi, szczególnie jeśli Twoje paznokcie są kruche i łamliwe. W ten sposób dodatkowo nie zniszczysz płytki. Paznokcie piłuj zawsze w jedną stronę, wykonując przy tym krótki ruch.

Wzmocnienie paznokci

Na przygotowaną płytkę warto nałożyć odżywkę wzmacniającą. Dla osłabionych paznokci seniora doskonale sprawdzą się naturalne oleje i witaminy (A i C). 

Gdzie można wykonać pielęgnację paznokci?

Samodzielna pielęgnacja stóp może być tak samo wydajna, jak ta w specjalistycznych salonach. Na realizację usługi zwykle nie trzeba długo czekać. Niektóre salony mogą oferować usługę taką jak mobilna pielęgnacja paznokci, która odbywa się w miejscu zamieszkania seniora. W tym przypadku okres oczekiwania na jej wykonanie może się nieco wydłużyć.

Pielęgnacja paznokci – domowe sposoby dla osób starszych

Naturalne składniki od pokoleń wykorzystywane są do pielęgnacji paznokci seniora u rąk i nóg. Zanim wybierzesz się do kosmetyczki, skorzystaj z takich metod jak:

  • oliwa i sok z cytryny – do podgrzanej oliwy należy dodać łyżeczkę soku z cytryny. Uzyskaną w ten sposób mieszanką zmiękczysz skórki, utwardzisz i rozjaśnisz płytkę paznokci,
  • napar z suszonych nasion kopru – który wzmacnia kruche paznokcie,
  • żelatyna – rozpuszczona w ciepłej wodzie pomoże wzmocnić płytkę,
  • zabieg z użyciem parafiny – parafinę należy rozpuścić, zamoczyć palce i okryć folią spożywczą na ok. 15 minut. Dzięki temu na skórze powstanie naturalna powłoka ochronna, która zatrzyma wilgoć, zmiękczy i zregeneruje tkankę,
  • bawełniana rękawiczka wraz z kremem – wykorzystywana także w gabinetach kosmetycznych.

Nałóż na noc grubą warstwę kremu, następnie rękawiczki bądź skarpetki. To ułatwi wchłanianie substancji aktywnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *