Obwisła skóra u seniora – sprawdź, jak możesz się jej pozbyć

obwisła skóra u seniora

Utrata elastyczności i nawilżenia to dwa elementy charakterystyczne dla skóry seniora. Jeśli nie zareagujemy w porę, problemem mogą stać się nieestetyczne fałdy skórne. Co zrobić, jeśli się pojawią?

Senior a jędrność skóry

Wraz z wiekiem skóra seniora traci jędrność. To wynik stopniowego zanikania gruczołów łojowych prowadzących do tego, że skóra samoistnie likwiduje barierę ochronną. Z tego powodu jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne i nadmierną utratę wody. Staje się pozbawiona blasku i szarzeje. W pewnym momencie utrata kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego jest tak duża, iż skóra robi się znacznie mniej elastyczna. Wiedziona siłą grawitacji ostatecznie opada, a wygląd skóry robi się nieestetyczny. Obwisła skóra potrafi być tak samo uporczywa jak świąd skóry.

Gdzie najczęściej pojawia się obwisła skóra?

U osób starszych obwisła skóra może wystąpić w różnych miejscach. Najmocniej widoczna jest na odsłoniętych częściach ciała, czyli twarzy. Zwłaszcza paniom doskwiera skóra rozciągnięta na szyi, piersiach i brzuchu. To często niechciana pamiątka po ciąży bądź odchudzaniu. Obwisła skóra równie dobrze może pojawić się na rękach i nogach.

Jak można walczyć z obwisłą skórą?

Zwiotczała skóra to dla wielu uporczywy problem, jednak istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy próbować się jej pozbyć. Niestety nie zawsze z pomocą przyjdzie nam tu sama pielęgnacja skóry.

Ćwiczenia

Do dużych znaczeń w procesie walki z obwisłą skórą możemy zaliczyć aktywność fizyczną. Ćwiczenia pozwalają na ograniczenie fizjologicznych zmian zachodzących w strukturze skóry. Przy czym nie należy rozumieć ich tylko jako morderczej aktywności na siłowni. Pomóc może nawet niewielka dawka ruchu, pod warunkiem, że będziemy ją powtarzać regularnie. A elastyczność skóry powinna się poprawić.

Sposobem mogą być brzuszki bądź wyciskanie hantli oburącz. Jeśli ich nie masz, wystarczy wziąć butelkę z wodą. Jędrność skóry poprawisz także, wykonując podciągnięcia na drążku albo pompki.

Suplementy

Suplementy i kosmetyki są uznawane za pomocników w procesie walki z obwisłą skórą, gdyż działają przeciwstarzeniowo – w tym przeciwzmarszczkowo. Antyoksydanty poprzez neutralizację aktywnych form tlenu pozwalają uelastycznić skórę. Z kolei peptydy kolagenowe przekładają się na poprawę produkcji kolagenu, poziomu kwasu hialuronowego i wzrost fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego). Pomóc mogą też produkty mleczne.

Produkty ujędrniające

Na rynku dostępne jest także szerokie spektrum produktów ujędrniających: plastrów, żeli i kremów – kosmetyków pozwalających miejscowo radzić sobie z obwisłą skórą. Choć nie zawsze głębokość penetracji skóry przez tego typu produkty będzie wystarczająca. Warto wybierać preparaty zawierające silne przeciwutleniacze – retinoidy zwiększające wytwarzanie kolagenu.

Masaż

Najprzyjemniejszym sposobem radzenia sobie z obwisłą skórą może być masaż. Skoordynowany dotyk pozwala stymulować wzrost fibroblastów oraz poprawia przepływ krwi. Choć nie jest to w 100-procentach potwierdzone, korzyść można odnieść już z masażu w formule 2 razy dziennie przez minutę przez 10 dni.

Zabiegi niechirurgiczne

Gdy pozostałe metody zawiodą bądź nasza cierpliwość do ich stosowania się skończy, możemy skorzystać z chirurgicznych bądź niechirugicznych metod walki z obwisłą skórą. Do tych drugich zalicza się m.in. kwas hialuronowy, zabiegi laserowe i ultradźwięki. Pierwsze mogą być przydatne zwłaszcza na obwisłą skórę na brzuchu i ramionach; drugie to forma kompleksowego subtelnego liftingu.

By zobaczyć efekt po zabiegu laserowym (koncentrującym się na zewnętrznej warstwie skóry), niekiedy konieczne jest poddanie się serii od 3 do 5 wizyt i odczekanie kilku miesięcy po zakończeniu terapii. Ultradźwięki przenikają głębiej, a pierwsze efekty można zauważyć już po 2 miesiącach od zabiegu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *