Kwas salicylowy – sojusznik w walce ze starzeniem się skóry

Dojrzała kobieta, która stosuje kwas salicylowy na twarz.

Po 50. roku życia starzenie się skóry widać coraz wyraźniej. W miarę upływu lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Skutecznym składnikiem w walce z tymi zmianami okazuje się kwas salicylowy, spotykany w wielu kosmetykach. Ten niezwykły składnik, znany z licznych właściwości pielęgnacyjnych, zyskuje na popularności w kosmetologii i dermatologii. Coraz chętniej korzystają z niego osoby po 50-tce. Czym jest kwas salicylowy? Jakie ma właściwości i zastosowania? Jakie zapewnia efekty?

Czym jest kwas salicylowy?

Czy wiesz, czym jest kwas salicylowy? Na co i się go stosuje? Jakie daje efekty? Otóż kwas salicylowy (nie kwas salicynowy – to częsta pomyłka) to jedyny przedstawiciel beta-hydroksykwasów (BHA) wykorzystywany w świecie kosmetyków. Pierwotnie pochodzi z kory wierzby, choć można go znaleźć również w innych roślinach – topoli, brzozie czy rumianki. Pełni w nich funkcję regulatora wzrostu i kwitnienia. W formie białego proszku lub kryształków kwas salicylowy jest produktem syntezy chemicznej.

W wodzie rozpuszcza się słabo, ale w tłuszczach i alkoholu etylowym radzi sobie znakomicie. Znajduje szerokie zastosowanie – od farmacji po medycynę. Właśnie z kwasu salicylowego powstaje aspiryna, znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Kwas ten znajdziesz także w środkach dezynfekujących i antyseptycznych, na przykład w spirytusie salicylowym, który zawiera od 1 do 2% kwasu salicylowego rozpuszczonego w alkoholu z dodatkiem wody. W wyższych stężeniach, sięgających 10-20%, kwas salicylowy wykazuje działanie keratolityczne, co wykorzystują specjaliści w profesjonalnych peelingach chemicznych w gabinetach kosmetycznych.

Warto przeczytać:

Właściwości i działanie kwasu salicylowego

Choć każdy kojarzy kwas salicylowy, właściwości pozostają zagadką dla większości osób. Tymczasem bez tego trudno w pełni wyjaśnić, co to jest kwas salicylowy. Na samym początku musimy podkreślić, że w kosmetykach kwas salicylowy występuje pod różnymi postaciami, w tym jako:

  • czysty kwas salicylowy (kwas BHA) – idealny w walce z trądzikiem,
  • sól sodowa kwasu salicylowego – pełniący rolę konserwantu,
  • lipofilowa pochodna kwasu salicylowego – doskonały wybór dla skóry dojrzałej i problematycznej.

Szczególnie w tej ostatniej formie spotyka się kwas salicylowy do twarzy osób po 50-tce, u których oznaki starzenia się skóry widać coraz wyraźniej. Kwas salicylowy w kosmetykach:

  • wspomaga proces złuszczania naskórka,
  • pomaga w rozpuszczaniu zaskórników,
  • przyczynia się do zmniejszenia widoczności porów,
  • reguluje produkcję sebum,
  • wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne,
  • łagodzi objawy zapalenia okołomieszkowego.
Kwas salicylowy w fiolce.

Zastosowania kwasu salicylowego dla urody

Na co jest kwas salicylowy? Zastosowanie obejmuje różnorodne problemy ze skórą. Jego działanie złuszczające pozwala na usunięcie martwych komórek naskórka, co stanowi nieodzowny etap w procesie oczyszczania cery. Produkty kosmetyczne z kwasem salicylowym skutecznie wspierają walkę z problemami takimi jak trądzik wśród osób młodych czy niedoskonałości u dojrzałych ludzi po 50-tce.

Regularne stosowanie preparatów zawierających kwas salicylowy przyczynia się do wyraźnego wygładzenia skóry. Efektem to nie tylko poprawa jej wyglądu, ale również odczuwalna miękkość i elastyczność. Zmniejszenie widoczności porów przekłada się na jednolity i estetyczny obraz cery. Kwas salicylowy wspomaga też redukcję przebarwień, a te po 50. roku pojawiają się częściej.

W zakresie pielęgnacji anty-aging kwas salicylowy stymuluje procesy regeneracyjne w skórze. Przyspieszenie odnowy komórkowej to fundament w zachowaniu młodego wyglądu skóry, a także w opóźnianiu oznak starzenia. Z kwasem salicylowym kosmetyki przeciwstarzeniowe zyskują na skuteczności.

Koniecznie przeczytaj:

Inne zastosowania kwasu salicylowego obejmują:

  • usuwanie brodawek poprzez stopniowe ścieranie zainfekowanej skóry;
  • walka z łupieżem dzięki szamponom z dodatkiem tego kwasu;
  • terapia rogowacenia, gdy skóra robi się gruba i szorstka;
  • zastosowanie w kosmetyce jako składnik toników, peelingów i maseczek, wspomagający złuszczanie martwych komórek i poprawiający wygląd skóry;
  • wykorzystanie w produktach do pielęgnacji stóp, które pomagają usunąć zrogowaciały naskórek, na przykład na piętach.

Kwas salicylowy w kosmetykach. Jak stosować?

Kwas salicylowy często znajdziemy w kosmetykach do domowej pielęgnacji, zazwyczaj w stężeniu od 1 do 2%. Wśród produktów z jego dodatkiem wyróżnić można kremy, żele, toniki, mydła, a także specjalistyczne preparaty do stóp i pięt czy szampony przeciwłupieżowe. Ten ostatni rodzaj produktów jest szczególnie skuteczny w walce z tłustym łupieżem, pomagając usunąć zalegające łuski. Kwas salicylowy znajduje również zastosowanie w płynach do skóry zmagającej się z łuszczycą czy łojotokowym zapaleniem skóry.

Wśród nowości na rynku kosmetycznym pojawia się lipohydroksykwas (LHA) – pochodna kwasu salicylowego. Cieszy się rosnącą popularnością, szczególnie w produktach do pielęgnacji twarzy. LHA charakteryzuje się większym powinowactwem do tłuszczów i silniejszym działaniem keratolitycznym, co sprawia, że wolniej wnika w naskórek i tym samym zmniejsza ryzyko podrażnień. To składnik polecany dla osób z wrażliwą i delikatną skórą, stosowany w niższych stężeniach niż kwas salicylowy.

Efekty kwasu salicylowego na twarzy 50-letniej kobiety.

Kwas salicylowy jest zazwyczaj łagodny dla skóry, nie powoduje podrażnień, przesuszenia czy pieczenia, pod warunkiem, że używamy go w odpowiedniej koncentracji i formule. Jednakże, jak każdy składnik, może wywołać reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany, w tym na aspirynę.

Warto pamiętać, że kwas salicylowy, podobnie jak inne kwasy chemiczne, zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni UV, co prowadzić do poparzeń i przebarwień. Warto rozważyć stosowanie dodatkowej ochrony w postaci kremu z wysokim filtrem SPF. Najlepiej aplikować kosmetyki z kwasem salicylowym na noc, gdyż wtedy nie narażamy skóry na promienie słoneczne.

Z każdym aktywnym składnikiem, w tym z kwasem salicylowym, nie należy przesadzać. Zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta, dobierając produkt i częstotliwość jego użycia do potrzeb swojej skóry, aby uniknąć podrażnień i niepożądanych efektów. Na przykład dla nawilżenia skóry sprawdzi się krem z aloesem.

Z czym łączyć kwas salicylowy, a z czym nie?

Z czym łączyć, a z czym nie łączyć kwasu salicylowego? Kwas salicylowy można łączyć z wieloma innymi składnikami aktywnymi, aby wzmocnić jego działanie. Dobrze współpracuje z niacynamidem, który pomaga w redukcji stanów zapalnych i wyrównaniu kolorytu skóry. Zwykle można go również łączyć z kwasem hialuronowym, aby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie. Należy natomiast unikać kombinacji z innymi silnymi kwasami, takimi jak kwas glikolowy czy retinol, ponieważ  prowadzi to do podrażnień i przesuszenia skóry. Warto wprowadzać te składniki stopniowo i obserwować reakcję skóry.

Przeczytajcie także:

Efekty stosowania kwasu salicylowego u osób dojrzałych

Efekty stosowania kwasu salicylowego to m.in.:

  • działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
  • ograniczenie wydzielania sebum,
  • dokładne oczyszczanie porów i redukcja zaskórników,
  • zapobieganie powstawaniu nowych zmian trądzikowych,
  • rozjaśnianie plam po opalaniu i stanach zapalnych,
  • wyrównywanie kolorytu cery,
  • stymulowanie procesów regeneracyjnych skóry,
  • wygładzanie drobnych linii i zmarszczek,
  • minimalizacja małych blizn po trądziku,
  • pomoc w terapii blizn przerostowych,
  • zwiększenie efektywności innych kosmetyków,
  • wsparcie w leczeniu chorób skórnych o charakterze zapalnym, jak łuszczyca,
  • łagodzenie objawów trądziku różowatego,
  • redukcja stanów zapalnych wokół mieszka włosowego,
  • zapobieganie wrastaniu włosów po depilacji.

Jeśli chodzi o kwas salicylowy, efekty okazują się bardzo korzystne dla osób po 50. Ten składnik doskonale wygładza zmarszczki. Dzięki niemu skóra odzyskuje swoją dawną elastyczność, a przebarwienia stają się mniej widoczne. Kwas salicylowy ma również właściwości złuszczające, co oznacza, że pozbędziesz się martwych komórek skóry, a Twoja twarz zyska zdrowy blask i równomierny koloryt. Skóra wygląda na świeższą i wypoczętą.

To nie wszystko, co zapewnia kwas salicylowy. Właściwości tego składnika wspierają regenerację skóry. Dzięki niemu procesy naprawcze zachodzą szybciej, co przekłada się na młodszy wygląd i spowolnienie oznak starzenia. To same korzyści dla dojrzałej cery, dlatego jeśli chcesz wypróbować kwas salicylowy – zrób to!

Coś dla mężczyzn:

  • Kategoria:
    Uroda
  • Data publikacji:
    23 maja, 2024
  • Ostatnia aktualizacja:
    24 paź 2024

Zostaw komentarz

0/50

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *