Jak pielęgnować cerę naczynkową – to musisz wiedzieć

cera naczynkowa u seniora

Typy kobiecej cery są różne, dlatego tak samo różnie powinniśmy o nią dbać. Szczególnej ostrożności w pielęgnacji wymaga skóra naczynkowa. Co trzeba wiedzieć, by jej nie zaszkodzić?

Skóra – dlaczego należy o nią zadbać?

Skóra to bariera chroniąca organizm seniora przed wniknięciem do niego różnego rodzaju patogenów. Z uwagi na fakt, iż jest barierą zewnętrzną, osiadają na niej wszelkie zanieczyszczenia środowiskowe. Pochodzą one z kontaktu z wiatrem, słońcem i zmiennymi temperaturami. Tym bardziej narażona na nie jest skóra twarzy będąca permanentnie odsłoniętą częścią ciała. Dotykając jej wielokrotnie w ciągu dnia, sprzyjamy przenoszeniu drobnoustrojów oraz wszelkich innych nieczystości na pozostałe powłoki.

Zanieczyszczona skóra to środowisko idealnie podatne na powstawanie stanów zapalnych. Gorzej oddycha, przez co kosmetyki aplikowane bezpośrednio na nią nie dają pełnych efektów, ponieważ nie zostają całkiem wchłonięte. Niezadbana szybciej się starzeje; traci świeżość i blask – wygląda nieestetycznie. Z czasem w okolicy brody, czoła i nosa mogą pojawić się zaskórniki (wągry), przybierające wygląd jasnych bądź czarnych kropeczek.

Czym jest cera naczynkowa?

Szczególnym rodzajem skóry jest cera naczynkowa, charakteryzująca się licznym występowaniem tzw. pajączków, czyli rozszerzonych i często pękających naczynek krwionośnych (teleangiektazji). Jest cienka i bardzo wrażliwa na czynniki atmosferyczne. Płytkie unaczynienie, a przez to prześwitywanie zielonkawych bądź niebieskich nitek, zwykle nie jest wynikiem choroby, lecz skutkiem uwarunkowań genetycznych. Niestety najczęściej stwarza dość duże niedogodności w codziennej pielęgnacji. Problem skóry naczynkowej dotyczy zwłaszcza osób o jasnej karnacji, co z kolei może zwiększać ryzyko powstania dokuczliwego rumienia.

Modyfikacja kolorytu skóry jest wyzwalana przez bodźce takie jak m.in.:

  • stres,
  • dym papierosowy,
  • zmiany pogody (w tym temperatury),
  • wysiłek fizyczny,
  • spożycie alkoholu.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Do pielęgnacji skóry naczyniowej należy podejść dwuetapowo – odpowiednio dobrać kosmetyki i wyrobić w sobie nawyki uszczelniające naczynia krwionośne i redukujące zaczerwienienia. Warto pamiętać, by:

  • unikać nagłych zmian temperatury, a w szczególności skrajnego chłodu lub ciepła.
  • nie podrażniać skóry: pielęgnacja zawsze powinna być delikatna (nie należy używać szorstkich ręczników), a wacik do demakijażu dostatecznie nasączony płynem micelarnym lub mleczkiem.
  • peelingi mechaniczne zamienić na delikatne zabiegi chemiczne (kwasowe) bądź enzymatyczne.
  • kosmetyki do pielęgnacji cery naczyniowej nie zawierały mocznika, alkoholu etylowego bądź mentolu. Dobrze jest zaś, by w ich składzie nie zabrakło witaminy C, E i K oraz flawonoidów – witaminy dobrze jest dostarczać też poprzez dietę.

Tak samo ważne jak kosmetyki i inne wymienione aspekty jest oczyszczanie cery naczynkowej, które ma na celu redukcję liczby bądź intensywności czynników zaburzających jej strukturę. Zalicza się do nich usuwanie nadmiaru sebum (czyli mieszaniny substancji lipidowych produkowanej przez gruczoły łojowe), resztek makijażu i martwych komórek naskórka.

Co może być pomocne w pielęgnacji skóry naczynkowej?

Pielęgnacja cery naczynkowej to złożony proces. Będzie wydajniejszy, jeśli zastosujemy w nim oleje roślinne, które zniwelują uczucie pieczenia i dobrze wpłyną na skórę. Równie ważne jest przestrzeganie ochrony przeciwsłonecznej. Systematyczna kosmetyka połączona z delikatnym peelingiem działają antyoksydacyjnie, a tym samym chronią przed szkodliwością wolnych rodników.

Skóra naczynkowa a peeling

Peelingi nie są polecane seniorom ze skórą naczyniową. Wynika to z faktu, iż opierają się one na pobudzeniu krążenia krwi i rozszerzeniu naczynek. Z uwagi na płytkie unaczynienie można w ten sposób doprowadzić nawet do ich pęknięcia. Mimo to nie warto generalizować, gdyż nie każdy zabieg jest niebezpieczny. Delikatny peeling wygładzi skórę i sprawi, że cera naczynkowa będzie wyglądała znacznie młodziej. Na powierzchni skóry nie tworzą się stany zapalne, a łagodzenie podrażnień staje się prostsze.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny pozwala pozbyć się zrogowaciałej skóry, a jednocześnie nie naraża jej na istotną ingerencję. Bazuje zwłaszcza na złuszczających enzymach owocowych, takich jak bromelaina z ananasa czy papaina z melonowca właściwego.

Peeling chemiczny

Pomocny może być także peeling chemiczny, którego działanie opiera się na pozytywnym wpływie delikatnych kwasów. Naskórek jest odświeżany kwasem laktobionowym, migdałowym bądź azelainowym, które wzmacniają płaszcz hydrolipidowy. Dzięki bardzo powierzchownej ingerencji można zniwelować zaczerwienienia, a jednocześnie uniknąć naruszenia struktury naczyniowej. To pomocne zwłaszcza w kontekście walki z trądzikiem różowatym.

Peeling kawitacyjny

O cerę naczyniową można dbać także za sprawą peelingu kawitacyjnego, który złogi martwego naskórka rozbija ultradźwiękami. To świetne rozwiązanie dla osób borykających się z zaróżowioną skórą; bezbolesne, a przy tym bezpieczne i nieinwazyjne.

Peeling domowy

Peeling enzymatyczny bądź chemiczny można wykonać również w domowym zaciszu. W tym celu najlepiej skorzystać z gotowych maseczek dostępnych w aptekach. Wówczas zyskasz pewność, że nie powinny one zaszkodzić Twojej skórze, a poza tym będą proste w aplikacji.

Z dużą rozwagą należy korzystać z domowych peelingów na bazie ostrych drobinek, takich jak: mak, kryształki cukru bądź soli czy łupiny orzechów, które mogą podrażnić płytko unaczynioną cerę. W przypadku mieszanek owocowych – np. miąższu ananasa bądź pomarańczy zmiksowanych z olejem migdałowym czy jogurtem – tego typu kwestie nie powinny budzić Twojego niepokoju.

Niekiedy pomocne mogą okazać się naturalne okłady z preparatów takich jak: olejek eukaliptusowy, który regeneruje skórę, czy wyciąg z miłorzębu japońskiego, poprawiający mikrocyrkulację krwi. Możliwość łagodzenia podrażnień ma także m.in. mięta pieprzowa, która dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne.

Jak jeszcze regenerować skórę naczynkową?

Regenerację skóry nie zawsze można przeprowadzić w prosty, domowy sposób. W niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego gabinetu kosmetycznego bądź kliniki medycyny estetycznej.

Oprócz peelingów o cerę naczynkową można zadbać poprzez regularne poddawanie się zabiegom zamykającym naczynka: laserowo bądź w formie termokoagulacji. Za sprawą odparowania krwi i wody z naczynia zapadają się jego ścianki; zostają wchłonięte, a czerwona niteczka zanika. Podczas jednej sesji likwidacji ulega zwykle około 60% pajączków, dlatego dla podkreślenia efektu zabieg trzeba powtórzyć przynajmniej 3-4 razy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *