Alkohol postarza nawet o kilkanaście lat. Picie alkoholu a kondycja skóry – sprawdź, jak dbać o regenerację

alkohol a kondycja skóry

Alkohol spożywany w nadmiarze jest wchłaniany do krwiobiegu, a następnie rozprowadzany do wszystkich układów w organizmie – począwszy od nerwowego, a skończywszy na układach krążenia i hormonalnym. Jakie skutki nadużywania alkoholu widać na skórze? Sprawdź, jak dbać o jej kondycję i jak ją regenerować.

Wpływ nadmiaru alkoholu na skórę

Picie alkoholu w nadmiarze zaburza procesy zachodzące w organizmie, np. metabolizm. Napoje alkoholowe odwadniają, przez co skóra staje się przesuszona, matowa, podatniejsza na podrażnienia i infekcje bakteryjne oraz grzybicze, a także choroby skóry takie jak łuszczyca lub trądzik różowaty.

Konsekwencjami spożywania nadmiernej ilości alkoholu są też:

  • przyspieszone starzenie się komórek skóry,
  • spowolniona produkcja kolagenu, który jest głównym składnikiem budulcowym skóry,
  • toksyczne działanie na tkanki i upośledzenie wchłaniania witamin i pierwiastków mineralnych, co prowadzi do utraty odporności i rozwoju nieestetycznych zmian skórnych na twarzy.

Objawy alkoholizmu na twarzy

Cera osób nadużywających alkoholu ma nieestetyczny, szaro–żółty odcień, oraz postarzające ją zmarszczki i tendencję do pękających naczynek. Nadmierne spożycie alkoholu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaczerwienienia policzków oraz nosa. W niektórych miejscach mogą pojawić się duże, czerwone plamy świadczące o nietolerancji alkoholu. Jednym z charakterystycznych objawów alkoholowej choroby skórnej jest guzowaty, czerwony nos oraz grudki i krosty w obrębie brody, czoła, policzków i uszu.

Innymi cechami typowymi dla osób, które nałogowo spożywają alkohol, są worki pod oczami, co może świadczyć o postępującej degradacji nerek czy wątroby. Wówczas należy bezzwłocznie odstawić napoje wysokoprocentowe i podjąć walkę z nałogiem.

Alkohol a niedobory żywieniowe

Regularne picie alkoholu wypłukuje istotne składniki odżywcze z organizmu i zaburza przyswajanie związków w układzie pokarmowym. Niepełnowartościowe odżywianie oraz niedobory białkowe, mineralne i witaminowe powodują nadmierną łamliwość włosów i paznokci i przyczyniają się do powstania widocznych zmian w wyglądzie cery.

U osób, które nadużywają alkoholu, mogą wystąpić niedobory:

  • żelaza, wapnia, magnezu i cynku,
  • witamin: A, B2, C, E, K.

Niedostateczna ilość składników mineralno-witaminowych po wypiciu alkoholu może wywołać różne dolegliwości zdrowotne. Przykładowo niedobór witaminy C u alkoholików skutkuje pojawieniem się krwawych wybroczyn pod skórą i zaburza procesy gojenia się ran.

Swędzenie skóry po alkoholu

Częstym objawem nadużywania alkoholu jest świąd skóry, za który odpowiadają:

  • alergia na alkohol,
  • odwodnienie organizmu i nadmierne wysuszenie skóry,
  • choroby wątroby i dróg żółciowych,
  • choroby nowotworowe.

U osób z zaawansowaną marskością wątroby może wystąpić nadmierna pigmentacja skóry. Objaw bronze diabetes pojawia się u alkoholików na dłoniach, pod pachami, w pachwinach i na lędźwiach i świadczy o zaburzonym wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego.

Częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu

Jednorazowe spożycie małych dawek alkoholu nie spowoduje istotnych negatywnych efektów, w przeciwieństwie do nadużywania go jednorazowo lub w określonym przedziale czasu i picia przewlekłego.

W przypadku picia okazjonalnego według WHO bezpieczna dawka alkoholu wynosi dla mężczyzn nie więcej niż 60 g 100 proc. alkoholu – 3 półlitrowe butelki piwa, 3 kieliszki wina o pojemności 200 ml lub 180 ml wódki. U kobiet jednorazowo nie należy przekraczać 40 g 100 proc. alkoholu – to 2 półlitrowe butelki piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki.

W przypadku przewlekłego picia zaleca się, by zachować abstynencję przez co najmniej 2 dni w tygodniu oraz nie przekraczać:

  • u mężczyzn – 40 g 100 proc. alkoholu dziennie (2 półlitrowe piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml lub 120 ml wódki),
  • u kobiet – 20 g 100 proc. alkoholu dziennie (1 półlitrowe piwo, kieliszek czerwonego wina o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki).

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że wpływ alkoholu (nadmierne spożywanie) ma związek z 200 różnymi chorobami i jest trzecim na świecie najważniejszym czynnikiem szkodliwym dla zdrowia.

Odwodnienie alkoholowe

Organizm, broniąc się przed toksynami zawartymi w alkoholu, za wszelką cenę próbuje wydalić je. Z tego względu alkohol wpływa na zwiększoną ilość wydzielania płynów z organizmu. Niekorzystne są też nagłe zmiany temperatury.

Swędzenie skóry po alkoholu

Przede wszystkim świadczy ono o odwodnieniu organizmu, które nie jest dla nas zdrowe i powinniśmy go unikać. Brak wystarczającego nawodnienia ma negatywne skutki na funkcjonowanie całego organizmu. Skóra nabiera ziemistego odcienia, a naskórek zaczyna się łuszyczyć.

Alkohol a niedobory żywieniowe

Nadmiar alkoholu zaburza wiele procesów zachodzących w organizmie. Jednym z nich jest metabolizm. Napoje alkoholowe wywołują stan odwodnienia, co przedkłada się na wygląd zewnętrzny twarzy – skóra traci swoją jędrność, staje się przesuszona i matowa oraz bardziej skłonna do podrażnień i mikrourazów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *