Telefon dla seniora – tym kieruj się przy wyborze

Telefon dla seniora

W dzisiejszych czasach duży postęp sprzętowy jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie. Czasami aż do tego stopnia, iż uniemożliwia pełne funkcjonowanie osobom wykluczonym cyfrowo. Niestety to zjawisko w znacznej mierze dotyczy starszych osób mających problem, by nadążyć za nowinkami technologicznymi. Choć niektóre, jak telefon, mogą być im bardzo pomocne. Sprawdź, czym warto kierować się przy wyborze telefonu dla seniora.

Czym kierować się przy wyborze telefonu dla seniora?

Telefony komórkowe dla seniorów możemy kupić w salonie bądź sklepie internetowym. Ich mnogość – mimo że z jednej strony zadowalająca – z drugiej utrudnia podjęcie decyzji potencjalnemu odbiorcy. Stąd też, zanim udamy się do punktu sprzedaży, powinniśmy poznać wskazówki, którymi należy kierować się przy wyborze telefonu dla osoby starszej.

Pamiętajmy, że senior w większości przypadków nie oczekuje urządzenia o charakterze gadżetu, z wieloma dostępnymi funkcjami. Przeważnie chce zwykły, prosty telefon, za pośrednictwem którego będzie mógł kontaktować się z rodziną. Jeśli poszukujemy telefonu dla seniora, dodatkowe funkcje powinniśmy traktować wyłącznie jako rodzaj miłego akcentu, ale nie uzależniać od nich podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie.

Jakie funkcje powinien mieć telefon dla seniora?

Optymalny telefon dla seniora powinien mieć m.in.:

 • duży wyświetlacz (dużą przekątną ekranu),
 • czytelny ekran, kolorowy ekran / tryb launchera,
 • czytelne przyciski (wyraźne klawisze),
 • dużą klawiaturę /duże podświetlane klawisze,
 • solidny głośnik (głośny dzwonek),
 • odtwarzacz audio,
 • pojemną baterię / dużą pojemność akumulatora,
 • przycisk SOS,
 • wbudowaną latarkę i system audio,
 • łączność Bluetooth,
 • nieskomplikowany system operacyjny,
 • szybkie wybieranie wcześniej zaprogramowanego numeru,
 • opcjonalnie: funkcję, jaką jest ładowanie bezprzewodowe, oraz drugi wyświetlacz.

Czytelny wyświetlacz i podświetlane klawisze

Czytelny wyświetlacz i podświetlane klawisze są podstawowymi elementami dobrego telefonu dla seniora. Osoby starsze często mają problemy ze wzrokiem. Gdy nie będą mogły korzystać z klawiatury z dużymi, wyraźnie zarysowanymi przyciskami, w ich ocenie szybko spadnie funkcjonalność telefonu komórkowego. By nie stał się jedynie bezwartościowym narzędziem, warto poszukać optymalnego rozwiązania: z jednej strony wyświetlacz nie może męczyć wzroku, z drugiej – powinien być jak najbardziej kontrastowy.

Klawiatura: tradycyjna czy dotykowa?

Kolejnym dylematem może być kwestia związana z wyborem klawiatury. Nie zawsze wiemy, na co się zdecydować: ekran tradycyjny czy ekran dotykowy? Choć to ta druga opcja w dzisiejszych czasach cieszy się niemal powszechnym zainteresowaniem, w przypadku telefonu dla seniora raczej nie powinniśmy brać jej pod uwagę. Jeśli wybierzemy smartfon, starszy użytkownik z pewnością będzie musiał poświęcić więcej czasu na poznanie funkcji urządzenia.

Tryb launchera

Podczas wyboru telefonu dla seniora powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie zostało wyposażone w tryb launchera. Dzięki tej opcji zamiast ekranu z funkcjami podzielonymi na drobne fragmenty seniorowi ukaże się intuicyjne menu. Ekran zostanie podzielony na duże pola wyłącznie z podstawowymi opcjami, typu: zadzwoń, wyślij wiadomość czy sprawdź kalendarz. To znacznie ułatwi nawigację.

Solidna konstrukcja

Telefon dla seniora powinien mieć solidną konstrukcję. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo jego zniszczenia, np. podczas odkładania telefonu. By zapobiec uszkodzeniom, należy unikać sprzętów w typie nowoczesnych smartfonów, wykonanych z metalu bądź wielu elementów szklanych. Alternatywnym rozwiązaniem może być trzymanie urządzenia w etui wykonanym ze skóry ekologicznej albo sylikonu. Pamiętajmy, że tylko telefon w pełni sprawny będzie cieszył się uznaniem seniora.

Telefon komórkowy dla seniora powinien mieć funkcję łatwego zapisywania numerów, szybkiego pisania wiadomości tekstowych oraz być wyposażony w tryb głośnomówiący. Dobrym rozwiązaniem mogą być także podpowiedzi głosowe wybieranego numeru. Miłośnicy surfowania po sieci z pewnością ucieszą się z dużego pakietu Internetu oraz ułatwionego dostępu do poczty elektronicznej.

Ranking telefonów dla seniorów

Niewątpliwie jednym z najważniejszych kryteriów, jakim kierujemy się przy wyborze telefonu dla seniora, jest cena. Ta w zależności od szczegółowych opcji urządzenia nieco się różni. Jednak ogólnie z racji dość niewygórowanych funkcji takiego aparatu, zazwyczaj nie jest specjalnie wysoka. Poniżej podajemy przykłady modeli telefonów dla seniora cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem.

MaxCom Classic MM 134

Dla osób dysponujących ograniczonym budżetem dobrą opcją może okazać się zakup telefonu MaxCom Classic MM 134. Jego przekątna wyświetlacza to 1,77 cala. Ten model jest dostępny już od 49,99 zł. To czyni go zdecydowanie najpopularniejszą tego typu konstrukcją dla osób niedysponujących dużymi środkami. Jest przeznaczony dla użytkowników, dla których głównie liczy się możliwość nawiązania połączenia. Oprócz zestawu głośnomówiącego i latarki telefon jest wyposażony w kartę dual sim. Choć jest poręczny i lekki, niektórym seniorom może przeszkadzać klawiatura z połączonymi przyciskami. Mimo to z jego obsługą poradzą sobie nawet użytkownicy najmniej wprawni.

myPhone Halo Easy

Nieco droższy od MaxComa jest myPhone Halo Easy, również o 1,77-calowym ekranie i prostej obsłudze. Jest charakterystyczny za sprawą czerwonej wersji kolorystycznej. Duże, podświetlane przyciski ułatwiają nawigację, a bateria umożliwia nawet 10 dni pracy w trybie czuwania albo zrealizowanie do 250 rozmów. Telefon można kupić już od 78,99 zł.

myPhone halo Q

Seniorom do gustu może przypaść również myPhone halo Q, dostępny od 127,97 zł. Jego przekątna ekranu to aż 2,8 cala. Ten rodzaj wyświetlacza stawia go w mocnej czołówce, jeśli chodzi o wygodę użytkowania. Jest wyposażony w menu obrazkowe, proste w obsłudze. Bazową funkcjonalność telefonu stanowią: funkcja SOS, moduł łączności Bluetooth, tryb głośnomówiący oraz dual sim. Funkcje dodatkowe to latarka i aparat 2 Mpix, dzięki któremu użytkownik może korzystać z fotokontaktów. To pozwala łatwiej identyfikować dzwoniących.

Panasonic KX-TU155

Klienci szukający nieco innego urządzenia pod uwagę powinni wziąć Panasonica KX-TU155 wyposażonego w klawiaturę łatwą w obsłudze. Jest złożona z przycisków wypukłych i oddzielonych od siebie, a dodatkowo podświetlanych. Całość wspomaga 2,4-calowy ekran z funkcją aparatu fotograficznego, przycisk SOS, moduł Bluetooth i czytnik kart pamięci. Cena modelu zaczyna się od 219 zł.

myPhone Rumba 2

Seniorzy niemający przekonania do wymienionych modeli być może zechcą nabyć myPhone Rumba 2, który uwagę zwraca szczególnie nietypowym designem. Choć z założenia jest prostym telefonem dla seniora, wcale nie świadczy o tym jego stylistyka. To telefon z klapką wyposażony w dwa ekrany: zewnętrzny o przekątnej 1,4 cala oraz główny – 2,4-calowy. Takie rozwiązanie pozwala na sprawdzanie podstawowych informacji, np. o nieodebranych połączeniach, bez każdorazowego podnoszenia zakrywki. Dodatkowo telefon wyposażono w prosty aparat, funkcję latarki i przycisk SOS. W jego przypadku zamiast przewodu USB można korzystać ze stacji ładującej. Model jest dostępny już od 153 zł.

Nokia 5310

Nieco droższą wersją (od 219 zł) jest klasyczny telefon Nokia 5310 wyposażony w dwa zewnętrzne głośniki. To rozwiązanie z jednej strony przekłada się na lepiej słyszalny dźwięk połączenia, a z drugiej jest przydatne podczas prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym. Kolorowy wyświetlacz ma przekątną 2,4 cala, a bateria o pojemności 1200 mAh powinna umożliwić długie korzystanie z telefonu bez konieczności jego ładowania.

Jaki telefon dla seniora będzie najlepszy?

Poszukiwanie telefonu dla seniora nie będzie trudne pod warunkiem wcześniejszego zoptymalizowania potrzeb przyszłego użytkownika. Dobry telefon dla seniora to bowiem ten, który w 100 procentach będzie odpowiadał jego potrzebom. Te rzecz jasna będą różniły się w zależności od prywatnych potrzeb. Dlatego każdy sam musi określić, jakiego telefonu dla seniora szuka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *