Tradycyjny telefon dla seniora. Jak wybrać odpowiedni?

Telefon dla seniora w dłoniach młodego seniora 50+

Czy istnieje najlepszy telefon dla seniora? Zapewne nie.  Nigdy nie znajdziemy urządzenia, które spełni wszystkie nasze oczekiwania pod każdym możliwym względem. Jednak wszyscy doskonale znamy swoje własne potrzeby, dlatego jesteśmy w stanie wybrać model najlepiej dostosowany do indywidualnych oczekiwań. Wystarczy zwracać uwagę na właściwe funkcje i cechy modeli dostępnych w sklepach. Mamy tu dla Was kilka praktycznych porad w tym zakresie. Skupiamy się na telefonach z klawiszami – w końcu nie każdy musi korzystać ze smartfona.

Prosty telefon dla seniora czy dotykowy smartfon dla seniora?

Współcześnie zawsze stoimy przed wyborem – czy dla osoby w wieku 50+ lepszy będzie telefon komórkowy o nieskomplikowanym działaniu, czy warto zainwestować w nowoczesny, prosty smartfon z dotykowym ekranem zawierającym czytnik linii papilarnych i dodatkowe funkcje? Wszystko zależy od nas samych. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrze czujemy się w obsłudze takich urządzeń i czego dokładnie potrzebujemy.

Jeżeli cenimy sobie proste rozwiązania i nie czujemy wewnętrznego przymusu do korzystania nowinek technologicznych, tradycyjny telefon komórkowy sprawdzi się doskonale. Przecież zapewnia on wszystko, co niezbędne – umożliwia wykonywanie połączeń głosowych, wysyłanie wiadomości tekstowych oraz zazwyczaj obejmuje przycisk SOS.

Przeczytaj także:

Natomiast jeśli jesteśmy otwarci na nowe technologie i chcemy mieć stały dostęp do Internetu w dowolnym miejscu, korzystać z różnorodnych aplikacji, prowadzić wideorozmowy czy używać nawigacji, smartfon z dotykowym ekranem okaże się lepszym wyborem. 

Wybór zależy wyłącznie od nas samych. Nie musimy ani wstydzić się korzystania z klasycznych komórek, ani obawiać się używania smartfonów z dotykowymi ekranami. Zawsze pamiętajmy wyłącznie o własnych potrzebach i chęciach – one są w tym przypadku najważniejsze, kiedy przeglądamy telefony komórkowe w sklepach.

Klasyczny telefon dla seniora z klawiszami w dłoniach starszego mężczyzny.

Telefon klawiszowy dla seniora – na co zwracać uwagę?

W wieku powyżej 50 lat – zarówno tuż po pięćdziesiątce, jak i znacznie później – zasługujemy na komfort i wygodę w każdym aspekcie życia, w tym również podczas korzystania z telefonu komórkowego z klawiszami. Kiedy przychodzi czas na wybór nowego urządzenia, powinniśmy zwracać uwagę nawet na pozornie nieistotne detale. Niech urządzanie będzie naszym sprzymierzeńcem w codziennym użytkowaniu, a nie sprzętem irytującym na każdym kroku.

Jeśli decydujemy się na tradycyjny telefon dla seniora z klawiszami, zacznijmy od przycisków – te muszą być duże i czytelnie oznaczone. Znacznie ułatwiają wtedy wybieranie numerów oraz pisanie wiadomości, co ma ogromne znaczenie, bo przecież po 50. roku życia wzrok z każdym rokiem słabnie coraz bardziej. Nie mniej ważny jest wyświetlacz, a przede wszystkim jego rozmiar oraz rozdzielczość – czytelny ekran to element niezbędny.

Jeżeli cenimy sobie proste rozwiązania i nie czujemy wewnętrznego przymusu do korzystania nowinek technologicznych, tradycyjny telefon komórkowy sprawdzi się doskonale.

Dobry telefon dla seniora musi też oferować nam czysty, głośny i wyraźny dźwięk, szczególnie w trakcie rozmów telefonicznych, kiedy uruchamiamy tryb głośnomówiący. Niestety wiele modeli dostępnych na rynku, szczególnie tych tańszych, nie zapewnia odpowiednio wysokiej jakości, co niepotrzebnie utrudnia porozumiewanie się z bliskimi na odległość. Uciekajmy z dala od takich urządzeń. Poszukajmy sprzętu nieco droższego, ale gwarantującego solidność w tak podstawowej kwestii.  

Ważna jest również pojemność baterii, gdyż bezpośrednio przekłada się ona na czas pracy urządzenia bez potrzeby ponownego ładowania. Dłuższa żywotność akumulatora zapewnia większą wygodę użytkowania. To istotne gdy często spacerujemy, podróżujemy i ogólnie prowadzimy aktywny tryb życia. Przed zakupem warto sprawdzić, jak pojemną baterię ma urządzenie oraz poczytać realne opinie użytkowników na ten temat.

Mężczyzna po 50-tce próbuje ogarnąć swój telefon dla seniora.

Na koniec najważniejsze – intuicyjna obsługa. Skoro chcemy kupić prosty telefon dla seniora z klawiszami, to raczej nie chcemy zbyt skomplikowanych funkcji, które frustrują podczas najprostszych czynności. System operacyjny wyposażony w intuicyjne menu z łatwo dostępnymi opcjami, które pomagają wybrać kontakty, uruchomić wbudowany aparat fotograficzny czy napisać wiadomość SMS za pomocą jednego przycisku lub maksymalnie kilku to absolutna konieczność. Po co nam klawiszowy telefon dla osób starszych, jeśli okaże się trudniejszy w użytkowaniu od smartfona zawierającego nowoczesne technologie?

Gdzie kupić telefon dla seniora? O czym pamiętać?

Sam wybór telefonu dla seniora to nie wszystko – musimy go jeszcze kupić. Gdzie to zrobić? Możliwości jest wiele: od sklepów stacjonarnych z elektroniką, przez punkty obsługi operatorów komórkowych, aż po platformy zakupowe online. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Sklepy stacjonarne oferują bezpośredni kontakt z produktem przy zakupie telefonu i możliwość wypróbowania go przed zakupem, co niewątpliwie ułatwia przekonanie się do konkretnego modelu. Natomiast zakupy online dają dostęp do szerszej gamy modeli, a także atrakcyjniejszych cen, jednak wymagają pewnej biegłości w korzystaniu z Internetu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *