Facebook Messenger jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów, używanym przez miliony ludzi na całym świecie, w tym również przez osoby po 50-tce. Służy silversom do wysyłania wiadomości, rozmów wideo, udostępniania zdjęć i wielu innych rzeczy. Zresztą nie trzeba tego tłumaczyć – skoro czytasz ten tekst, zapewne korzystasz z Messengera regularnie. I spotkałeś lub spotkałaś się z sytuacją, że Messenger nie działa. Potencjalnych przyczyn jest wiele, ale nie martw się. Wytłumaczymy Ci krok po kroku, co robić, gdy nie działa Messenger.
Dlaczego Messenger nie działa? Najczęstsze przyczyny
Messenger, jak wszystkie aplikacje na smartfony, czasem zawodzi. Zdarza się, że zwyczajnie nie działa. Pojawiają się problemy z wysyłaniem wiadomości, interfejs nie pokazuje żadnej aktywności znajomych lub nie ma możliwości odczytania konwersacji. Zwykle awaria Messengera obejmuje wiele różnorodnych problemów. Wtedy w naszej głowie pojawia się pytanie: dlaczego Messenger nie działa? W pierwszej chwili często myślimy, że to wina telefonu. Rzeczywiście, czasem to prawda – ale nie zawsze. W wielu przypadkach wszyscy użytkownicy Facebooka korzystający z Messengera doświadczają dokładnie tych samych kłopotów. Raczej rzadko, jednak warto o tym pamiętać.
Jak utworzyć grupę na Messengerze?
Jeśli chcemy naprawić Messengera i ponownie wysyłać wiadomości oraz korzystać z innych funkcji, powinniśmy znać potencjalne przyczyny awarii. Należą do nich:
- problemy z Internetem – słaby sygnał lub całkowite utracenie połączenia;
- aktualizacje oprogramowania – przestarzała wersja Messengera w wyniku wstrzymanych aktualizacji na smartfonie;
- błędy serwera – komunikator szwankuje z powodu komplikacji z funkcjonowaniem serwerów Facebooka;
- przeciążenie aplikacji – zbyt wiele programów otwartych na urządzeniu mobilnym w tym samym momencie;
- błędy aplikacji – Facebook Messenger napotyka na niespodziewane problemy z oprogramowaniem;
- uszkodzony smartfon – telefon z powodu usterki nie zapewnia prawidłowego działania Messengera.

Jak zdiagnozować konkretną przyczynę u siebie? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wyświetlane powiadomienia. Jeżeli Facebook Messenger nie działa z powodu błędów aplikacji, na ekranie powinniśmy zobaczyć informację, że nastąpiło wyłączenie programu ze względu na błąd systemu. Wówczas awaria Messengera polega na nieustannym, samoczynnym wyłączaniu się aplikacji, co uniemożliwia swobodne korzystanie z komunikatora. Podobnie dzieje się w przypadku uszkodzonego smartfona lub przeciążenia.
W pozostałych sytuacjach Messenger, przynajmniej pozornie, funkcjonuje normalnie. Wszystko wygląda tak jak zwykle, ale kłopot dostrzeżemy przy pierwszej próbie wysłania wiadomości. Ta nie dotrze do odbiorcy, nawet po kilku minutach oczekiwania. Nie zobaczymy też, czy znajomi są w danym momencie aktywni, bo Facebook Messenger tego nie pokaże.
Wiemy, jak skomplikowana bywa technologia dla seniora, dlatego mamy wiele treści z tej kategorii. Sprawdź nasze pozostałe artykuły!
Jak sprawdzić, czy Messenger nie działa u wszystkich?
Czasem Messenger nie działa również innym użytkownikom. na przykład w danym obszarze czy też globalnie, na całym świecie. Wtedy musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać, bo prawdopodobnie nastąpiła awaria serwerów Facebooka. Oznacza to, że trzeba czekać, aż osoby odpowiedzialne za działanie komunikatora rozwiążą problem – my nic w tej kwestii zrobić nie możemy.
Nie działa twój Messenger? Wyjaśniamy, co robić
Skąd wiedzieć, że Facebook Messenger dotknęła poważna awaria i należy po prostu cierpliwie czekać? Powinniśmy:
- sprawdzić status Messengera – dokonamy tego łatwo w serwisie DownDetector;
- skontrolować inne media społecznościowe – ludzie często piszą o napotkanych kłopotach na platformach platformach Twitter (obecnie X), Facebook czy Instagram;
- zapytać znajomych – warto zadzwonić i dowiedzieć się, czy oni też nie mogą skorzystać z Messengera;
- wejść oficjalną witrynę Facebooka – najlepiej sprawdzić stronę internetową Facebooka lub Messengera, aby zobaczyć, czy nie opublikowano komunikatu w sprawie awarii.
Jak skorzystać z serwisu DownDetector?
W serwisie DownDetector prezentowana jest liczba zgłoszeń użytkowników, którzy mają problemy z działaniem Messengera. W ten sposób szybko uzyskujemy informację, czy Messenger nie działa tylko na naszym smartfonie, czy to awaria globalna lub lokalna na terenie Polski. Jak skorzystać z serwisu DownDetector? Należy:
- wpisać w wyszukiwarkę hasło „downdetector” i odszukać witrynę, która powinna wyświetlić na samej górze, a następnie w nią wejść;
- w pasku wyszukiwania wpisać hasło „Messenger”, co pokazaliśmy na poniższym zdjęciu za pomocą niebieskich strzałek;
- sprawdzić komunikat, liczbę zgłoszeń na wykresie i komentarze użytkowników.



Co robić, gdy Messenger nie działa? Krok po kroku
Jeżeli Messenger nie działa z powodu awarii globalnej, nic nie poradzimy. Jeśli jednak to kwestia problemów u nas, możemy przynajmniej spróbować rozwiązać je na własną rękę. Po upewnieniu się, że kłopoty nie wynikają z uszkodzenia serwera Facebooka, powinniśmy:
- sprawdzić połączenie internetowe – czyli upewnić się, że połączenie internetowe jest stabilne, np. poprzez otworzenie jakiejkolwiek strony internetowej w przeglądarce;
- zrestartować aplikację Messenger – zamknąć Messengera i otworzyć go ponownie, ponieważ czasami prosty restart wystarczy;
- zaktualizować aplikację – wejść do systemowego sklepu z aplikacjami (App Store, Google Play) i skontrolować, czy nie ma dostępnych aktualizacji Messengera;
- wyczyścić pamięć podręczną – w ustawieniach aplikacji znaleźć opcję wyczyszczenia pamięci podręcznej i użyć jej;
- ponownie zainstalować aplikację Messengera – jeśli wyczyszczenie pamięci podręcznej nie pomoże, warto odinstalować Messengera i zainstalować go ponownie;
- zaktualizować system operacyjny – należy upewnić się, że korzystamy z najnowszej wersji systemu operacyjnego na swoim urządzeniu;
- sprawdzić ustawienia systemowe – czy aplikacja Messenger uzyskała wszystkie niezbędne uprawnienia;
- skontaktować się z pomocą techniczną – gdy wszystkie powyższe kroki zawiodą, trzeba zgłosić sprawę bezpośrednio do zespołu Facebooka (poprzez stronę internetową lub w ustawieniach Messengera).
Kiedy nie działa Messenger, nie panikuj. Prawdopodobnie to drobne problemy techniczne, które albo samoistnie ustąpią albo wystarczy proste rozwiązanie. Postępuj zgodnie z opisanymi przez nas krokami, a jeśli nadal nie potrafisz sobie poradzić, zadaj pytanie w komentarzy lub na naszej grupie dyskusyjnej na Facebook’u – na pewno ktoś Ci pomoże.