Wielkopolska to region o bogatej historii i kulturze, który oferuje również wiele możliwości wypoczynku i regeneracji zdrowia. Jednym z popularnych sposobów na powrót do dawnej sprawności jest pobyt w sanatorium. W regionie znajduje się wiele sanatoriów, oferujących różnorodne zabiegi lecznicze, w tym rehabilitację, balneoterapię, hydroterapię, fizykoterapię i inne. Wszystkie one umiejscowione są w pięknych lokalizacjach, co zapewnia pacjentom doskonałe warunki do wypoczynku i regeneracji sił. Zanim jednak udamy się na zasłużony wypoczynek warto poznać okolicę nieco bliżej…
- Przyroda i parki narodowe
- Zabytki i architektura
- Turystyka kulturowa i religijna
- Turystyka gastronomiczna
- Imprezy i wydarzenia kulturalne
Przyroda i parki narodowe
Wielkopolska przyroda jest niezwykle różnorodna. W regionie znaleźć można lasy, jeziora, a nawet wzniesienia – najwyższym z nich jest Kobyla Góra (293 m n.p.m.) w powiecie ostrzeszowskim. Na terenie województwa znajduje się kilka parków krajobrazowych, w tym:
- Gnieźnieński Park Krajobrazowy,
- Baryczański Park Krajobrazowy,
- Nadwarciański Park Krajobrazowy im. Józefa Ruszkowskiego,
- Puszcza Notecka.
W regionie nie mogło zabraknąć też parku narodowego. Wielkopolski Park Narodowy to jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce. Został utworzony w 1957 roku i zajmuje powierzchnię 7584,93 ha. Park oferuje wiele atrakcji dla turystów, w tym malownicze szlaki piesze, rowerowe, kajakowe, a także wieże widokowe i ośrodki edukacyjne.
Zabytki i architektura
Wiele ciekawych zabytków znajduje się w samym Poznaniu. Przewodniki turystyczne najczęściej wymieniają Zamek Królewski w Poznaniu, Ostrów Tumski (najstarsza dzielnica miasta), Stary Browar, w którym obecnie mieści się centrum handlowe oraz Rynek Starego Miasta otoczony zabytkowymi kamienicami z XVI i XVII wieku. W Poznaniu znajduje się także największa i najstarsza w Polsce palmiarnia.
Inne ciekawe zabytki w regionie, warte zobaczenia to m.in.:
- Zamek Królewski w Gnieźnie (miejsce koronacji pierwszych królów Polski),
- Zamek w Kórniku i arboretum (park dendrologiczny),
- Pałac w Rogalinie,
- Zamek w Gołuchowie,
- Zamek Cesarski w Poznaniu,
- Kaliski Gród Piastów w Kaliszu.
Turystyka kulturowa i religijna
Województwo wielkopolskie to miejsce, które docenią fani turystyki religijnej. Amatorzy tego typu atrakcji koniecznie powinni odwiedzić Katedrę Poznańską, Bazylikę św. Wojciecha w Gnieźnie, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu oraz Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu. To właśnie w Wielkopolsce znajduje się Bazylika Matki Bożej Królowej Polski w Licheniu Starym – to największe sanktuarium maryjne w Polsce i jedno z największych w Europie. Obecny w nim obraz Matki Bożej Licheńskiej jest uważany za cudowny. Co roku sanktuarium odwiedzają miliony katolików z całego świata.
Wielkopolska to także ciekawe muzea. Wśród cieszących się największym zainteresowaniem placówek muzealnych wymienia się m.in.:
- Muzeum Narodowe w Poznaniu,
- Muzeum Narodowe w Gnieźnie,
- Muzeum Etnograficzne w Lesznie,
- Muzeum Archeologiczne w Szamotułach,
- Muzeum Kolejnictwa w Wolsztynie,
- Muzeum Zabawek w Kole.
Turystyka gastronomiczna
Wielkopolska to region o bogatej historii i kulturze, który oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym także kulinarnych. Wśród tradycyjnych potraw, które można znaleźć w lokalnych restauracjach wymienia się przede wszystkim pyry z gzikiem (ziemniaki z twarogiem serwatkowym i skwarkami), czarną polewkę wielkopolską (zupa na wywarze z podrobów kaczki albo gęsiora z dodatkiem krwi) oraz plyndze ze śmietaną (placki ziemniaczane). Na deser warto spróbować rogala marcińskiego – to chroniony produkt regionalny, który przygotowuje się z półfrancuskiego ciasta nadziewanego farszem z białego maku, kandyzowanych owoców i migdałów.
Oprócz restauracji, w Wielkopolsce można znaleźć również wiele gospodarstw agroturystycznych, które oferują swoim gościom możliwość spróbowania tradycyjnych potraw. Gospody agroturystyczne to także doskonały sposób na poznanie historii i kultury regionu.
Imprezy i wydarzenia kulturalne
Festiwale i wydarzenia kulturalne to doskonała okazja do poznania kultury i sztuki tego regionu. Podczas licznych wydarzeń cyklicznych odbywających się na terenie województwa wielkopolskiego można także poznać nowych ludzi, spróbować lokalnych potraw i spędzić miło czas.
Najważniejsze imprezy i wydarzenia kulturalne w regionie to:
- Festiwal Muzyki Folkowej w Żarnowcu,
- Jarocin Festiwal w Jarocinie,
- Enter Enea Festival w Poznaniu,
- Festiwal Muzyki Filmowej w Kaliszu,
- Jarmark Wielkanocny w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie,
- Parada Parowozów w Wolsztynie,
- Pożegnanie Lata w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.