Wysiłek fizyczny a układ krążenia – sprawdź, jak ruch wpływa na serce

ćwiczenia seniora a choroby serca

Sport to szereg korzyści dla zdrowia. Jednym z układów, które znacznie korzystają na aktywności, jest układ krążenia. Jak wpływa na niego wysiłek fizyczny?

Jak ruch wpływa na organizm?

Pozytywny wpływ ruchu na organizm jest wielowymiarowy. Obejmuje większość układów, poprawia profil lipidowy, normuje wagę ciała, polepsza metabolizm cukrów, wspomaga rozwój tkanki mięśniowej i ukrwienie organizmu. Ruch poprawia wydajność umysłową i pozwala rozładować emocje. Regularnie podejmowana aktywność fizyczna formuje odporność, pomaga w profilaktyce lub opóźnia rozwój otyłości, cukrzycy, osteoporozy czy chorób układu oddechowego. Kształtuje zdolności motoryczne, poprawia jakość snu i relacje społeczne.

Wpływ wysiłku fizycznego na układ krążenia – na czym polega?

Układ krwionośny to bardzo ważny element organizmu, odpowiadający za transport składników odżywczych, hormonów oraz produktów przemiany materii. Jak każdy inny, musi zaadaptować się do wysiłku fizycznego, a proces ten obejmuje m.in.:

  • wzrost czynności serca oraz ciśnienia tętniczego krwi,
  • wzrost objętości wyrzutowej,
  • wzrost pojemności minutowej,
  • zwiększenie dystrybucji przepływu krwi.

Sport a nadciśnienie

Wysiłek fizyczny jest uważany za jeden z najważniejszych elementów prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Jednak nie każdy rodzaj wysiłku (zwłaszcza ten wymagający dużej aktywności) jest odpowiedni dla osób z nadciśnieniem i innymi problemami kardiologicznymi. W przypadku braku przeciwwskazań dzięki regularnej aktywności fizycznej możesz zapobiec wielu chorobom układu krążenia. Twoje ciśnienie krwi się ustabilizuje, nastąpi wzrost częstości skurczów serca i wydłużenie czasu krzepnięcia krwi. Coraz lepsza dystrybucja przepływu krwi i wzmocnienie naczyń krwionośnych polega na dalszym zwiększeniu intensywności wysiłku.

Problemy z sercem a przygotowanie do treningu

Jeśli miałeś kłopoty z układem krwionośnym, przed podjęciem intensywnych treningów lepiej skonsultuj się z lekarzem. Ten skieruje Cię na podstawowe badania przesiewowe, wykona EKG i podda próbie wysiłkowej. Wówczas dowiesz się, jak mądrze planować aktywność.

Jak aktywność fizyczna wpływa na serce?

Podczas wysiłku wzrastają kurczliwość i tempo pracy mięśnia sercowego, dzięki czemu następuje szybszy przepływ krwi nie tylko przez serce, ale także mięśnie szkieletowe i skórę. Dochodzi do powiększenia jam serca. Wartość ciśnienia skurczowego rośnie proporcjonalnie do intensywności wysiłku. Ciśnienie rozkurczowe zależy od typu ćwiczeń. W dłuższej perspektywie dochodzi do wzrostu napięcia układu przywspółczulnego, obniżenia tętna i spoczynkowego ciśnienia tętniczego, zwłaszcza u osób z wyjściowo podwyższonymi wartościami.

Na jakie ćwiczenia muszą uważać seniorzy z chorobami serca?

Istnieją ćwiczenia uznawane za niebezpieczne dla osób z chorobami serca. Ich regularne wykonywanie może doprowadzić nawet do zgonu.To m.in.: podnoszenie ciężarów, kulturystyka, sprinty czy zapasy. Sercowiec powinien unikać aktywności wywierających na startującym dużą presję oraz tych prowadzonych w ekstremalnych (bardzo niskich i bardzo wysokich) warunkach temperaturowych. Organizm, który nie będzie miał wystarczająco dużo czasu, by przyzwyczaić się do nowego środowiska, może zareagować stresowo, np. zawałem.

Jakie dyscypliny sportu są bezpieczne dla sercowców?

Sercowcy powinni wybierać dyscypliny, które ze względu na swoją jednostajność i cykliczność nie zwiększają ciśnienia. Do takich zalicza się m.in.:

  • marsz,
  • pływanie,
  • jazdę na rowerze,
  • gimnastykę,
  • jogę,
  • nordic walking.

Osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia mogą wdrożyć w życie trening interwałowy. To aktywność, która polega na połączeniu podobnych ćwiczeń wykonywanych w zmiennym tempie, np. truchtu i marszu. Ich intensywność należy dostosować do własnej kondycji.

Jak długo może trwać aktywność sercowców?

WHO rekomenduje, by aktywność fizyczna seniorów mieściła się w zakresie od 150 do 300 minut tygodniowo. Połowę tego czasu osoby starsze powinny przeznaczyć na wysiłek intensywny (choć w przypadku sercowców raczej należy z niego zrezygnować). W planie treningowym należy uwzględnić co najmniej dwa dni przeznaczone na ćwiczenia wytrzymałościowe i wzmacniające. Osoby powyżej 65 r.ż., chorujące, ćwiczenia powinny wykonywać z asystą lub w bezpiecznym miejscu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *