Ćwiczenia dla leżących seniorów – dowiedz się, jak poprawić mobilność

ćwiczenia dla leżących seniorów

Osoby starsze często nie mogą w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną. Z uwagi na stan zdrowia część z nich jest zmuszona prowadzić bierny styl życia. Jak poprawić sprawność osób leżących?

Z jakich powodów seniorzy muszą leżeć?

Konsekwencją wieku senioralnego jest stopniowa utrata kondycji fizycznej. Układ nerwowy, kostny bądź oddechowy przestają pracować wydajnie. Pojawiają się problemy zdrowotne bądź niedowłady, często będące skutkiem udaru. Brak samodzielności w poruszaniu zmusza seniora do prowadzenia biernego trybu życia. Gdy taki stan się wydłuża, rodzi poważne następstwa. Mniejsza gęstość i wytrzymałość kości prowadzi do problemów ortopedycznych. Nasilają się objawy chorób, m.in. zapalenia płuc. To konsekwencja spadku ich wydolności i zmniejszenia ruchomości klatki piersiowej.

Jakie są skutki unieruchomienia seniora?

Naturalną cechą człowieka jest ruch, dlatego wyłącznie organizm, który zażywa aktywności w jakiejkolwiek formie, jest w stanie dobrze funkcjonować. Leżenie w łóżku przez kilka tygodni bądź miesięcy nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Główną przyczyną problemów jest szybko zauważalny spadek siły mięśniowej i osłabienie. Z czasem wykonywanie czynności takich jak samodzielnie jedzenie bądź utrzymanie szklanki staje się problematyczne.

Unieruchomienie bardzo negatywnie wpływa na układ krążenia. Obieg krwi jest wolniejszy, a co za tym idzie – transport substancji odżywczych odbywa się mniej wydajnie. Mniej sprawne krążenie prowadzi do opuchlizny bądź drętwienia kończyn (mogących świadczyć o miejscowych zakrzepach) czy niedokrwiennej martwicy tkanek znanej jako odleżyny. Układ odpornościowy zaczyna pracować słabiej.

Długotrwałe przebywanie w jednym miejscu źle oddziałuje także na psychikę. Leżący senior jest o wiele podatniejszy na depresję; częściej towarzyszy mu bezsilność. Dlatego tak ważne jest, by regularnie okazywać mu wsparcie.

Dlaczego należy aktywizować osobę leżącą?

Senior, który jest zmuszony do ciągłego przebywania w łóżku, również powinien zadbać o kondycję. Mogą mu to ułatwić ćwiczenia będące orężem w walce z zanikami mięśniowymi i przykurczami. Powtarzane cyklicznie (indywidualnie bądź z pomocą rehabilitanta) pozwolą odzyskać częściową sprawność. Samodzielność pozytywnie wpłynie na psychikę; doda witalności i energii. Jeśli stan seniora w perspektywie umożliwi pionizację, już wcześniej warto wdrożyć ćwiczenia uwzględniające ten etap.

Na czym opiera się rehabilitacja przyłóżkowa?

Kompleksowa rehabilitacja przyłóżkowa opiera się m.in. na regularnych zmianach pozycji osoby leżącej. Pamiętajmy o regulowaniu oparcia łóżka w sposób, który zapewni seniorowi sprawną wentylację płuc. Równie ważna jest kinezyterapia polegająca na wykonywaniu ruchów biernych i czynnych (jeśli stan seniora na to pozwala).

Jaki zestaw ćwiczeń mogą wykonywać leżący seniorzy?

Wśród przykładów ćwiczeń, które mogą zostać wdrożone w senioralnej grupie wiekowej, możemy wyróżnić:

  • Krążenia w prawą i w lewą stronę oraz zgięcia i wyprosty stawów nadgarstkowego i skokowego.
  • Zaciskanie ręki w pięść.
  • Naprzemienne zginanie stawów kolanowych z wciśnięciem pięty w łóżko na końcu ruchu.
  • Przenoszenie zgiętych kolan na prawą i lewą stronę (zwróćmy uwagę na pracę w stawie kolanowym). Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy przyjąć pozycję, w ramach której odciążymy stawy kolanowe.
  • Unoszenie ramion z jednoczesnym wykonaniem wdechu i ich opuszczenie wraz z wypuszczeniem powietrza.
  • Unoszenie bioder połączone z zaciśnięciem pośladków, zgiętymi kolanami i rękami wzdłuż tułowia.
  • Unoszenie rąk, a później przenoszenie ich na boki.
  • Ściskanie piłki znajdującej się między kolanami (w tym przypadku dodatkowo zaangażujemy mięśnie ud).
  • Napinanie mięśnia czworogłowego uda poprzez przyciąganie palców stóp.
  • Powolne przyciąganie zgiętych kolan w kierunku klatki piersiowej.
  • Sięganie ramy łóżka oddalonej od nas.

Przykładowe ćwiczenia dla osób starszych to ćwiczenia, które nie wymagają dużej sprawności fizycznej, a przy tym są wystarczające, by ryzyko pojawienia się typowych oznak długotrwałego unieruchomienia znacznie spadło.

Leżące osoby starsze w miarę możliwości powinny wykonywać ćwiczenia aktywizujące obszary w stawach biodrowych oraz angażujące stawy kolanowe, mięśnie nóg czy mięśnie ud. Aktywność fizyczna w pozycji leżącej poprawi funkcjonowanie układu oddechowego i ogólne zdrowie seniora. Należy pamiętać, by regularnie uzupełniać płyny, a ćwiczenia dopasować do możliwości pacjenta. Aby nie doprowadzić do kontuzji i z powodzeniem wykonywać różne aktywności ruchowe, dobrze wcześniej zasięgnąć porady lekarskiej. Ćwicząc nieostrożnie, możemy niechcący doprowadzić do nadwerężenia swojego stanu zdrowia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *