Odnowienie przysięgi małżeńskiej – jakie korzyści za sobą niesie

odnowienie przysięgi małżeńskiej

Sformalizowanie związku to zawsze poważna decyzja. Choć w wielu przypadkach uczucie dwojga ludzi nie zmniejsza się wraz z wiekiem, niektórzy chcą dowodu wierności. Stąd też część z seniorów decyduje się na odnowienie przysięgi małżeńskiej. Dlaczego warto to zrobić? Sprawdź!

Czym jest odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej to nic innego jak ponowne powiedzenie sobie „tak”. Moda na kolejny ślub z tą samą osobą do Polski przyszła dość niedawno, a jej zwolenników jest tak samo wielu jak przeciwników. Na Zachodzie chęć, by powtórnie oficjalnie wyznać komuś miłość, cieszy się cały czas większą popularnością niż u nas. Niewątpliwie jednak odnowienie przyrzeczenia zawsze należy postrzegać jako chwilę wartą celebrowania, podczas której przypomnimy sobie, dlaczego to z daną osobą zdecydowaliśmy się spędzić resztę życia.

Kiedy można odnowić przysięgę małżeńską?

Odnawianie przysięgi małżeńskiej nie jest zależne od stażu małżeńskiego, mimo to przyjmuje się, że dotyczy ono tylko małżeństw z długim pożyciem. Na taki krok zwykle nie decydują się pary, który spędziły ze sobą kilka czy kilkanaście lat. Przysięga często odnawiana jest w okrągłą rocznicę ślubu, choć tak naprawdę wszystko zależy wyłącznie od Waszych upodobań i od tego, kiedy czujecie taką potrzebę.

Choć w przypadku ślubu kościelnego staż małżeński może nie być istotny, inaczej jest w przypadku niektórych urzędów stanu cywilnego. Część z nich może dopuszczać odnowienie ślubu wyłącznie po minimum 50 latach pozostawania we wspólnym związku.

Dlaczego warto odnowić przysięgę małżeńską?

Powody, dla których pary decydują się odnowić przysięgę małżeńską, są bardzo różne. Tak jak odmienne są ludzkie charaktery. Powtórka zaślubin może wynikać m.in. z:

  • chęci świętowania uczucia,
  • symbolicznego rozpoczęcia życia od nowa,
  • definitywnego zakończenia kryzysu w związku,
  • ochoty na powrót do wspomnień z wczesnych lat małżeństwa,
  • wyprawienia ślubu marzeń (który nie był możliwy przy pierwszych zaślubinach),
  • próby ponownego przeżycia szczęśliwych chwil i dzielenia radości z gronem swoich przyjaciół i najbliższych znajomych.  

Nie bez znaczenia jest również chęć przełamania rutyny wkradającej się w długoletni związek, czyli przełamania monotonii. To takie pary przeważnie decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Odnowieniu przysięgi małżeńskiej mogą towarzyszyć niepowtarzalne uczucia. Przyjacielska atmosfera z pewnością udzieli się nie tylko małżeństwu odnawiającemu przysięgę, ale także wszystkim zaproszonym, w tym zwłaszcza członkom rodziny. Wpatrywanie się w zakochanych dziadków może być pięknym momentem w życiu wnuków.

Przysięga małżeńska – cywilna czy w kościele?

Forma, w jakiej zdecydujecie się odnowić przysięgę małżeńską, jest dowolna. Jeśli dla Was obojga ważny jest w tym względzie aspekt wiary, wybierzcie przysięgę przed ołtarzem. Możecie też ograniczyć się do mszy indywidualnej, podczas której podziękujecie sobie nawzajem za wspólnie spędzone lata. Albo wziąć udział w jednej z organizowanych mszy grupowych. Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie także temu, by poprzestać na deklaracji złożonej w urzędzie stanu cywilnego.

Ile kosztuje odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Koszt odnowienia przysięgi w urzędzie stanu cywilnego to wydatek nie większy niż kilkadziesiąt złotych. Ze względu na złotą (pięćdziesiątą) rocznicę ślubu niektóre z USC uroczystość organizują za darmo. Ślub cywilny w plenerze wymaga wniesienia dodatkowej opłaty administracyjnej w wysokości 1 000 zł. Opłata nie jest pobierana, jeżeli zawarcie ślubu poza urzędem stanu cywilnego wynika z zagrożenia zdrowia bądź życia albo ograniczenia wolności. Ślubu może udzielić dowolny USC; bez względu na rejon.

Cena za odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele zależy od parafii. W przypadku mszy grupowych trzeba zapłacić zwykle od 50 do 120 złotych. Msza indywidualna wiąże się z opłatą rzędu 100-250 złotych.

Gdzie i jak zorganizować odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Chcąc powtórzyć ślub, nie warto korzystać ze sztampowych pomysłów. W końcu nie na co dzień odnawiamy przysięgę małżeńską. Przysięgi przed urzędnikiem wcale nie musimy składać w urzędzie, a przed kapłanem – w Kościele. Drugi ślub z tą samą osobą spokojnie może wyjść poza tradycyjne ramy ceremonii.

Jeśli chcecie, by odbył się z nutą szaleństwa, na miejsce uroczystości wybierzcie plażę, ogród bądź łąkę. Pamiętajcie, że organizacja ślubu zależy wyłącznie od Waszych upodobań. Odnowienie przysięgi może być dobrą okazją do wcielenia w życie planów, na które z różnych względów nie odważyliście się wcześniej. Jeśli seniorzy wolą uniknąć specjalnej otoczki, i pragną większej kameralności, ten wyjątkowy czas mogą spędzić we dwoje na romantycznej kolacji.

Słowa przysięgi małżeńskiej też można nieco zmodyfikować. Do tradycyjnego „tak” warto dodać odmienną formułę. Patentów na słowną aranżację ślubną nie brakuje w Internecie.

Odnowienie ślubu – czy konieczne trzeba zorganizować przyjęcie?

Choć jest to utarte w polskim zwyczaju, ślub niekoniecznie musi wiązać się z wyprawianiem hucznej zabawy do białego rana. Niemniej nawet niewielki poczęstunek dla gości niezależnie od jego formy jest mile widziany. Obecnie zamiast wystawnych imprez popularność zyskują poślubne przyjęcia, na które zapraszane jest wyłącznie najbliższe grono „nowożeńców”.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej a pierścionek zaręczynowy i obrączki

Odnowienie przysięgi małżeńskiej to okazja, by wręczyć sobie nowe obrączki oraz zamówić grawer. Umieśćcie na biżuterii ślubnej swoje imiona, datę pierwszego spotkania czy słowa, które są Waszym mottem życiowym. W wyborze inspiracji ogranicza Was jedynie wyobraźnia!

Co założyć na odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Dobór ślubnej kreacji to problem najczęstszy wśród pań. By odzież jak najlepiej dostosować do okazji, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kiedy wolisz wybór pozostawić w swojej gestii, pamiętaj, by dobierać go z klasą, a jednocześnie nie bać się modowych eksperymentów. Mimo wieku możesz zaszaleć!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *