Jaki prezent na komunię dać wnukowi albo wnuczce? Inspiracje

Sezon komunijny jest coraz bliżej. Bliscy już zaczynają zastanawiać się, w jaki sposób upamiętnić przyjęcie po raz pierwszy komunii przez wnuka, syna, córkę, bratanka itp. I choć to nie prezenty są najważniejsze podczas komunii, trudno się nie zgodzić, że stanowią one nieodłączną tradycję celebrowania tego święta. Jakie prezenty na komunię wybrać, mając do dyspozycji nie więcej niż 300, 500 albo około 1000 zł?

Jeszcze do niedawna prezenty komunijne były skromne. W wielu przypadkach ograniczały się do cukierków lub pamiątkowego obrazka z wizerunkiem świętego. Tylko w nieco zamożniejszych rodzinach dzieci mogły liczyć na biżuterię. W latach 90., gdy dostępność towarów wzrosła, kilkulatków zaczęto obdarowywać zegarkami i rowerami. Później prezenty były już tylko droższe. Dziś nawet co trzecia osoba na komunijny prezent wydaje 1000 zł, a co 10 jest gotowa wydać nawet 2000, jeśli dziecko przystępujące do komunii jest dla niego bliską rodziną. Mimo wszystko pamiętajmy, że prezent komunijny nie musi być drogi, aby był wyjątkowy.

Co kupić na komunię – 100-300 zł?

Pierwsza komunia święta to wyjątkowe wydarzenia zwłaszcza w życiu młodego człowieka. Skromny budżet nie jest równoznaczny z rezygnacją z dobrze odebranego prezentu. Nie przekraczając 100-300 zł, na komunię możemy kupić takie rzeczy jak:

Ilustrowana Biblia dla dzieci

Wyjątkowe prezenty wcale nie muszą być drogie. Komunia to uroczystość religijna, dlatego dobrze jest, by prezent był utrzymany w tym tonie. Tradycyjne Pismo Święte może być dla dzieci niezrozumiałe i nie zachęcać do lektury, dlatego osobom przystępującym do komunii najlepiej jest kupić Biblię w formie ilustrowanej. Taki podarunek może mieć wpływ na całe życie naszej wnuczki lub wnuczka, który zapoznawszy się z biblijnymi opowieściami będzie kształtował swój system wartości.

Biblia

Biblia dla dzieci do słuchania

Jeśli nasza pociecha nie lubi poświęcać czasu na zapoznawanie się z treścią książek drukowanych, na komunię możemy kupić mu Biblię w formie audio. Będzie to dla niego prostsza w odbiorze, a nie mniej wartościowa lektura. Być może znajdziesz wersję opatrzoną komentarzami, która z okazji pierwszej komunii świętej i dopiero wchodzenie w świat duchowości może być dla dziecka szczególnie interesująca.

Różaniec

Mogą przyjmować różne formy, a ich zadaniem jest przede wszystkim ułatwienie modlitwy. Różaniec to rzecz wyjątkowo drobna i subtelna. Dlatego może być bardzo ozdobna. Zwłaszcza jeśli ma to być prezent na komunię.

Różaniec

Łańcuszek z medalikiem

Jednym z popularniejszych prezentów z okazji komunii jest złoty łańcuszek z medalikiem. Ten sentymentalny podarek to coś, co potrafi towarzyszyć ludziom nawet w ich dorosłym życiu. By prezent był oryginalny, warto go spersonifikować, zlecając wygrawerowanie na łańcuszku cytatów z Pisma Świętego, daty czy inicjałów.

Bilet na koncert – muzyka religijna

Do rozwijania swojej duchowości dziecko da się zachęcać także w inny sposób. Możemy kupić mu bilet na koncert zespołu w typie Arki Noego i wybrać się tam razem z wnuczkiem lub wnuczką albo wykupić dostęp do platform muzycznych (np. Spotify) z muzyką chrześcijańską.

Poduszka z nadrukiem

To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Na powierzchni poszewki może znaleźć się cytat z ulubionej modlitwy dziecka, a pod cytatem spersonalizowany podpis; także imię dziecka i data pierwszej komunii.

Skarbonka

Wiele dzieci z okazji pierwszej komunii świętej w prezencie otrzymuje pieniądze. Mniejsze czy większe sumy, zamiast od razu wydać, można zdeponować w podarowanej skarbonce.

Co kupić na komunię do 500 zł?

Tablet 

Chcąc przeznaczyć na komunijny prezent nie więcej niż 500 zł, możemy pokusić się o zakup tabletu. To wygodna alternatywa dla telefonu i laptopa, ułatwiająca dzieciom dostęp do nauki i rozrywki. Podobnie jak w przypadku smartfona o chęci zakupu tabletu lepiej poinformować wcześniej rodziców.

Tablet

Smartwatch

To hit ostatnich czasów. Smartwatch jest gadżetem, który poza pokazywaniem godziny, pozwala na odbieranie telefonów i czytanie powiadomień. Przy włączonej funkcji GPS rodzic doskonale wie, gdzie jest jego pociecha, więc może być prezentem dodatkowo zapewniającym bezpieczeństwo.

Smartfon

Kiedyś dawanie dzieciom telefonu na komunię było bardzo popularne. Dziś ze smartfonów powszechnie korzystają już nawet 4-latki, więc popularność tego rodzaju prezentu nieco spadła. Jednak nie oznacza to, że na komunię smartfonów nie kupuje się w ogóle. Taki wydatek najlepiej jest uzgadniać z rodzicami

Co kupić na komunię za 1000 zł i więcej?

Dron

Tysiąc złotych to dość pokaźny budżet, jak na komunijny prezent. Za taką sumę możemy kupić m.in. drona, który jest coraz popularniejszym zamiennikiem klasycznych zabawek. Warto postawić na modele polecane dla początkujących adeptów zdalnych podróży.

Rower

Prezentem na komunię może być też klasyczny rower z amortyzatorem i dużą liczbą przerzutek. Jego wygląd i funkcja powinny być dopasowane do płci dziecka. Chłopcy przeważnie wolą rowery crossowe i górskie, a dziewczynki rowery miejskie.

chłopak na rowerze

Laptop

To doskonała pamiątka, a zarazem jeden z bardziej pożądanych – przynajmniej kiedyś – prezentów komunijnych. Jednak tak jak w przypadku smartfonów, popularność laptopów na komunię spadła ze względu na fakt, że dziś posługują się nimi nawet dużo młodsze dzieci. Laptop do 1000 zł powinien bez większych problemów poradzić sobie ze wszystkimi podstawowymi zadaniami i poleceniami wnuka w wieku komunijnym. Możesz umieścić sprzęt w pamiątkowym pudełku, które podkreśli wartość prezentu.

Czytnik e-booków

Do czytania warto zachęcać od najmłodszych lat. I choć papierowe książki mają swój urok, nie każdy lubi godzinami wodzić wzrokiem po zadrukowanych stronach i nosić książki w plecaku czy reklamówce. W takim przypadku do lektury może zachęcić dziecko czytnik e-booków.

czytnik e-booków

Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna to jeden z komunijnych hitów. Świetnie sprawdzi się np. podczas dojazdów do i ze szkoły. Kierowane do dzieci modele spokojnie można kupić już za kilkaset złotych, choć na nieco lepsze trzeba wydać ponad tysiąc.

Instrument muzyczny

Jeśli wnuczek lub wnuczka to młodzi muzycy, warto zainwestować w ich pasję. Z kolei, jeśli jak na razie dziecko nie gra na żadnym instrumencie, możemy zaryzykować i kupić mu instrument wraz z karnetem na naukę gry. Najpopularniejsze wśród młodszych dzieci są gitary i keyboardy.

Aparat fotograficzny

Aparat w komórce to nie to samo, co tradycyjny aparat fotograficzny, dlatego taki prezent nadal może być świetnym podarunkiem dla kilkulatka. Co więcej, w ten sposób dziadkowie mogą ochronić wnuka przed fonoholizmem.

aparat fotograficzny

Sesja fotograficzna, jazda konna i inne

Jak wybrać wyjątkowy prezent na komunię w czasach, w których dzieci mają łatwy dostęp do wszystkiego? Spróbuj podarować wnuczkom emocje. Sesja fotograficzna bądź pakiet lekcji jazdy konnej mogą być dla nich przeżyciem, które zapamiętają na długie lata. Tak samo dobrym pomysłem może być bon na usługi lub wejściówki, np. do lunaparku.

Czy pieniądze na komunię to dobry prezent?

Wielu z dziadków, nie mogąc zdecydować się na rzeczowy prezent dla wnuczka, postanawia dać mu pieniądze. Choć nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników takiego rozwiązania, jest ono popularne. W gruncie rzeczy w dawaniu gotówki w prezencie nie ma nic złego.

Ile na komunię dają dziadkowie? To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, w dużym stopniu zależna od ich zamożności. Przyjmuje się, że prezent od dziadków to średnio około 500 zł. Do koperty z gotówką warto włożyć kartkę ze spersonalizowanymi życzeniami, która nawet po wydaniu pieniędzy będzie przypominać o miłym geście. Wręczając wnuczkowi lub wnuczce pieniądze na komunię poniekąd uczymy jest zarządzania finansami.

Polisa posagowa lub konto oszczędnościowe na komunię

Zamiast obdarowywać dziecko gotówką, można jako prezent na komunię rozważyć założenie kilkulatkowi konta oszczędnościowego lub wykupienie polisy posagowej. Choć wnuk przystępujący do komunii raczej nie doceni takiego prezentu, z oszczędności na pewno chętnie skorzysta, gdy wkroczy w dorosłość. Pieniądze przydadzą mu się na opłacenie studiów albo zakup pierwszego samochodu.

Datek na zbiórkę charytatywną

Datki na zbiórkę charytatywną, zamiast prezentu na pierwszą komunię świętą, są nowym trendem. Ta moda już jakiś czas temu pojawiła się w przypadku wesel. Ich organizatorzy zwykle w zaproszeniach umieszczają notkę, by nie przynosić prezentu (np. kwiatów), lecz za zaoszczędzone na tym pieniądze kupić chociażby karmę na rzecz schroniska. W przypadku komunii datek można ofiarować np. na misje święte. Nawet jeśli taka forma obdarowywania nie jest w naszym guście, powinniśmy uszanować prośbę rodziców i dziecka.

Zostaw komentarz