Jak pokonać nieśmiałość – jak przełamywać bariery w kontakcie?

jak pokonać nieśmiałość

Nieśmiałość potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na nasze życie. Strach w połączeniu z nieumiejętnością nawiązywania relacji znacznie utrudnia interpersonalną komunikację. Nieśmiałość to problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych; także tych nieco starszych. Jakie są przyczyny nieśmiałości i w jaki sposób można sobie z nią radzić?

Czym jest nieśmiałość?

Według psychologa Philipa G. Zimbardo nieśmiałość jest świadomością własnej niezdolności do podjęcia działań o charakterze społecznym. U jej podłoża leży strach przed innymi ludźmi. Już lekkie kompleksy potrafią wzbudzić spory lęk. W skrajnych sytuacjach – wraz ze świadomością swoich liczniejszych niedoskonałości – nieśmiałość może doprowadzić nawet do nerwicy.

Czy nieśmiałość można zwalczyć?

Tak, lecz zwykle nie jest to proste. Nieśmiałość to stan, który często bardzo głęboko tkwi w naszej psychice. Tym samym „wydobycie” problemu i ostateczne rozprawienie się z nim bywa trudne. Niestety wiele osób wstydzi się problemu bądź nie wie o tym, jak leczyć nieśmiałość, w wyniku czego cierpi w ukryciu. By przełamać opór w kontaktach, warto wcielić w życie kilka wskazówek.

Precyzyjna samodiagnoza

Nieśmiałość nie zawsze towarzyszy w każdym aspekcie życia. Może pojawić się tylko w określonych sytuacjach, w odpowiedzi na konkretne bodźce. Te mogą mieć najróżniejsze podłoże. W gronie znajomych jesteś duszą towarzystwa, a podczas wystąpień publicznych nie potrafisz powiedzieć ani słowa? Wiele osób tak ma. Jeśli nie zareagujesz w porę, problem może objąć więcej sfer życia.

Plan tygodniowy

Ustal plan, który pozwoli Ci walczyć z nieśmiałością. Określ swoje mocne strony oraz ich słabsze odpowiedniki i działaj. Wybierz metodę małych kroków, a nie dużych wyzwań. Nie zachowując umiaru, narazisz się na niepowodzenie. Klęska obniży Twoją pewność siebie, którą jako osoba nieśmiała i tak masz mniejszą niż powinnaś czy powinieneś.

Jesteś gotowy walczyć z nieśmiałością? Spróbuj każdego dnia podejść do jednej nieznanej Ci osoby i zapytać ją o drogę. Albo poprosić ekspedientkę o pomoc w doborze towaru. Pamiętaj, by w swoich decyzjach być konsekwentnym. Nawet jeśli czujesz wewnętrzny opór, nie wycofuj się.

Dążenie do celu

Wyznacz kierunek i konsekwentnie do niego zmierzaj. Cel powinien być ambitny i przede wszystkim osiągalny. Chcąc przezwyciężyć nieśmiałość, musisz wierzyć w swoje siły. Postaraj się, by Twoje kroki w kierunku większego otwarcia na ludzi, niosły za sobą perspektywę nagrody. Jakiej? Np. zagranicznych wczasów.

Przygotowanie do wyzwania

W tym punkcie ponownie warto przypomnieć o metodzie małych kroków. Jeżeli planujesz wystąpienie publiczne, wcześniej zrób notatki i przećwicz czytanie na głos. Odważ się na próbę na forum rodzinnym. Jak najwierniejsze odwzorowanie warunków, to świetny sposób na przynajmniej częściowe opanowanie tremy. Im szybciej zaczniesz nad sobą pracować, tym Twoja szansa na sukces wzrośnie.

Zabawa w aktorkę / aktora

Lubisz oglądać filmy? Teraz to Ty wciel się w inną rolę – na takiej samej zasadzie jak aktor. Chcesz być duszą towarzystwa, jednak coś cię blokuje? Spróbuj wyobrazić sobie, że właśnie teraz musisz być przebojowa, z dużym temperamentem. Udając, podświadomie wyrabiasz w sobie cechy, które doprowadzą cię do celu.

Szukanie rozwiązań

Osoba nieśmiała ma tendencję do wewnętrznego koncentrowania uwagi na sobie. Myślisz, że wszyscy wokół patrzą i mówią tylko o Tobie? Wcale tak nie jest. Nie wyolbrzymiaj problemów. Szukaj rozwiązań.

Nie obrażaj się na każdego, kto nie zawsze jest w stanie poświęcić Ci czas. Jeżeli twierdzisz, że ktoś Cię nie lubi, zamiast zrywać z nim kontakt na zawsze, postaraj się poszukać przyczyn ewentualnej niechęci. W punktach wypisz kilka możliwych powodów, a potem je przeanalizuj. Może ktoś zignorował Cię, ponieważ po prostu się spieszył? W walce z nieśmiałością ważne jest, by zawsze widzieć szklankę do połowy pełną, a nie pustą.

Rozsądny kontakt

Jeśli znajdziesz się w towarzystwie nieznanych Ci osób, nie myśl obsesyjnie, że na pewno się skompromitujesz, bo powiesz lub zrobisz coś niestosownego. Nienaturalnym zachowaniem zwrócisz na siebie większą uwagę, której raczej nie potraktujesz jak komplementu.

Próbuj regularnie włączać się w rozmowę, jednak nie mów tylko o sobie. Pochwal gospodynię za przygotowanie smacznych dań, a koleżankę za ładny naszyjnik. Kolejne tematy do rozmowy będą kreowały się same, a Ty w tym czasie zdążysz oswoić się z nową sytuacją.

Dbanie o siebie

Jeżeli masz kompleksy na punkcie urody, nie zadręczaj się, tylko popraw swój wygląd: wybierz się do fryzjera lub kosmetyczki, do kliniki medycyny estetycznej; kup nowe ubranie. Lepsze samopoczucie sprawi, że poczujesz się atrakcyjniej. Jeśli masz hobby, spełniaj się w nim. Erudycja, którą wykażesz się w towarzystwie, z pewnością Cię dowartościuje. Pasja pomoże Ci przełamać nieśmiałość!

Spokój

Gdy stoisz przed wyzwaniem, w Twojej głowie kłębią się setki myśli. Mięśnie drżą, a serce wyrywa się z piersi. Pamiętaj, że to tylko Twoja psychika broni się przed sytuacją kryzysową. Zachowaj spokój i zlekceważ sygnały wysyłane przez ciało. Jeśli nie potrafisz samodzielnie ostudzić emocji, zażyj środek na uspokojenie. Odpręż się i wolno, miarowo oddychaj. Po kilku minutach poczujesz się lepiej i będziesz w stanie stawić czoła lękom.

Dobre myślenie o sobie

Sam chwal się za osiągnięcia. To zmotywuje Cię do dalszej pracy. Prowadź ze sobą wewnętrzny dialog. Tłumacz sobie, że jesteś osobą wartościową i sumienną i nie masz powodu, by czuć się gorszy od innych.

Nieśmiałość a pomoc specjalisty

W trudnych sytuacjach nie panikuj, lecz poproś o pomoc. Zwłaszcza wtedy, gdy paraliżujący lęk przed kontaktem z ludźmi uniemożliwia normalne funkcjonowanie w podstawowym wymiarze. Masz problem, by zrobić zakupy spożywcze, albo kupić bilet komunikacji miejskiej? Im wcześniej poszukasz pomocy, tym lepiej. Wraz z wiekiem problem będzie się pogłębiał i coraz trudniej będzie znaleźć i wyeliminować przyczynę nieśmiałości.

Wykwalifikowany i doświadczony psycholog jest nieocenioną pomocą w precyzyjnej diagnozie chorobliwej nieśmiałości i profesjonalnym przeprowadzeniu terapii. Uczestniczenie w treningach asertywności oraz autoprezentacji pomoże wypracować zachowania ułatwiające komunikację międzyludzką.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *