Dlaczego warto skorzystać z usług adwokata – w tym może Ci pomóc

senior a usługi adwokata

Seniorzy często zostają uwikłani w spory prawne. Testament, darowizna, a niekiedy nieuczciwy sprzedawca potrafią przyprawić o ból głowy. By mieć pełną świadomość swoich praw, dobrze jest posiłkować się wiedzą profesjonalisty. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z usług mecenasa.

Kim jest prawnik?

Prawnik jest osobą, która ukończyła studia prawnicze i ma co najmniej tytuł magistra. Choć może otworzyć kancelarię i udzielać porad prawnych, nie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, gdyż nie obowiązuje go kodeks etyki zawodowej. Prawnik nie musi mieć ubezpieczenia od czynności cywilnoprawnych; tym samym w żaden sposób nie zabezpiecza swoich klientów. Może reprezentować ich przed sądem, jeśli ma podpisaną stałą umowę do zarządzania ich majątkiem.

Prawnik a adwokat – czym się różnią?

Adwokat tak jak prawnik ma ukończone studia prawnicze. Różnicą jest fakt, iż adwokat to ktoś, kto dodatkowo ukończył trzyletnie szkolenie aplikacyjne i pozytywnie zdał egzamin adwokacki, a także uzyskał wpis na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej.

Czym adwokat różni się od radcy prawnego?

Zgodnie z art. 4. ust. 1 Ustawy Prawo o adwokaturze: „zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.” Obowiązki radcy prawnego reguluje natomiast art. 6 ust. 1 Ustawy o radcach prawnych. Według niego „świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy”.

Oba zapisy są niemalże tożsame. Stąd też w świetle współczesnych regulacji jedyną realną różnicą między radcą prawną a adwokatem jest możliwość nawiązania stosunku zatrudnienia. Radca może zostać zatrudniony na umowę o pracę, adwokat nie. Radca zatrudniony na umowie o pracę nie może występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. To ograniczenie nie dotyczy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych.

W potocznym języku określenia: prawnik, adwokat i radca prawny, funkcjonują jako synonimy. Mecenas zaś to tytuł grzecznościowy stosowany wobec adwokatów i radców prawnych.

Jakie sprawy prowadzą adwokaci?

Aktywność adwokatów jest bardzo szeroka. Spektrum czynności, w których mogą pomóc, jest tak duże jak odmienne są gałęzie prawa. Nie każdy mecenas świadczy usługi z tego samego zakresu. Z racji mnogości przepisów i chęci bycia specjalistą w danej dziedzinie konieczne jest ukierunkowanie swoich zainteresowań. Adwokaci doradzają i prowadzą sprawy w zakresie prawa:

  • karnego,
  • cywilnego,
  • gospodarczego,
  • rodzinnego,
  • administracyjnego,
  • podatkowego,
  • pracy,
  • spadkowego itp.

Z usług kancelarii adwokackiej senior może skorzystać zawsze, gdy ma wątpliwości co do interpretacji przepisów bądź w innym charakterze potrzebuje pomocy specjalisty. Dobra kancelaria adwokacka dostosuje się do wymagań klienta i wyjaśni Ci, jak działa polski wymiar sprawiedliwości.

Dlaczego senior powinien zaufać adwokatowi?

Adwokat to profesja znajdująca się na liście zawodów zaufania publicznego. Powierzenie mu swoich interesów powinno zagwarantować nam takie elementy jak:

Wiedza i doświadczenie

Aktywny zawodowo mecenas z uwagi na głębokie osadzenie w aktualnej sytuacji i bieżące analizowanie zmieniających się przepisów jest w stanie udzielić interesantowi wyczerpujących odpowiedzi na temat danego problemu. Fachowa pomoc jest potrzebna tym bardziej, gdyż różne interpretacje tych samych norm prawnych mogą skutkować przyjęciem odmiennej strategii postępowania, a nawet przełożyć się na wielkość szkody. Skorzystanie z usług profesjonalnego adwokata pozwoli zaoszczędzić Ci czas i pieniądze. Będąc pod prawną opieką, zapewnisz sobie przede wszystkim większy komfort psychiczny.

Bezpieczeństwo

Niedoczytanie umowy czy inne drobne niedopatrzenie mogą zrodzić poważne skutki. By być bezpiecznym, zwłaszcza przed podpisaniem ważnego dokumentu warto zasięgnąć porady prawnej. Nie należy w tym celu korzystać z forów internetowych. Pozornie darmowa pomoc skutkująca np. źle skonstruowaną i zawartą umową lub przegraniem procesu może doprowadzić do szkody, za którą nikt nie poniesie odpowiedzialności. By uniknąć takich problemów, z konsultacji prawnych należy korzystać wyłącznie w profesjonalnych kancelariach. Każdy czynny adwokat ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Większość adwokatów ubezpieczona jest standardowo na sumę 100 tys. euro.

Powściągliwość w emocjach

Wielu sprawom, zwłaszcza majątkowym (w tym spadkowym), towarzyszą silne emocje. To sprawia, że rodzina nie potrafi obiektywnie odnieść się do sytuacji, całą dyskusję sprowadzając do wzajemnych oskarżeń czy uprzedzeń. Duże napięcia generują również rozwody, z naciskiem na te z orzekaniem o winie. Chcąc ochronić siebie i bliskich przed nadmiernym bagażem emocjonalnym, należy skorzystać z usług adwokata. Fachowiec jako osoba z zewnątrz bezpośrednio niezaangażowana w konflikt będzie w stanie realnie ocenić sytuację i zaproponować najlepsze rozwiązania. Skuteczny adwokat będzie w stanie dobrze doradzić w postępowaniu przedsądowym.

Jak znaleźć najlepszego adwokata?

Kluczowym elementem współpracy adwokata i klienta jest zaufanie. Często trudno otworzyć się przed obcą osobą. Opowiadanie o swoich problemach nie należy przecież do przyjemności. Dobry adwokat musi być cierpliwy, otwarty i cechować się świetną pamięcią. Szczególnie istotna jest także umiejętność logicznego myślenia połączoną z łatwością wyrażania nawet skomplikowanych myśli. By znaleźć dobrego adwokata, przede wszystkim warto zasięgnąć opinii u rodziny bądź znajomych, którzy korzystali z takich usług. Pomocnym narzędziem może być też Internet, w którym znajdziemy opinie użytkowników oraz opisy kompetencji poszczególnych fachowców.

Ile kosztuje skorzystanie z usług adwokackich?

Na końcowy koszt usługi adwokackiej wpływa wiele elementów, w tym głównie stopień skomplikowania sprawy. Sama porada to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych. Z podobnym kosztem trzeba się liczyć, gdy zlecimy adwokatowi przygotowanie umowy bądź sporządzenie pisma urzędowego. Za reprezentowanie strony przed sądem adwokat przeważnie inkasuje kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *