Vanlife po 50-tce? Dlaczego nie!

Kobieta po 50-tce prowadząca vanlife, czyli życie w kamperze.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak to jest mieć dom na czterech kołach i odkrywać nowe miejsca bez ograniczeń? Vanlife to nie tylko domena młodych poszukiwaczy przygód. Osoby po pięćdziesiątce również mogą czerpać radość z życia w kamperze, korzystając z wolności i niezależności, jaką oferuje. Na czym polega vanlife? Jak wygląda życie w kamperze? O czym trzeba pamiętać?

Czym jest vanlife?

Termin vanlife zyskuje na popularności nie tylko wśród osób młodych, ale również tych po 50-tce. Coraz więcej dojrzałych ludzi chce wybrać się w długą podróż samochodem na daleką wyprawę i porzucić życie w stałym miejscu zamieszkania. Właśnie tak brzmi odpowiedź na pytanie, czym jest vanlife. Vanlife to życie w kamperze, w ciągłym ruchu. To świadomy wybór tych, którzy pragną oderwać się od codziennej rutyny i zaznać bliskości z przyrodą. Praktykowanie van life’u pozwala odkrywać nieznane miejsca, spotykać nowe osoby i cieszyć się odkrywaniem nieznanego.

Vanlife, czyli życie w kamperze, w wykonaniu małżeństwa 50+.

Vanlife nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z dotychczasowego życia. Sympatycy van life’owego podejścia najczęściej wybierają się w wielomiesięczną podróż dookoła świata w duchu nomadyzmu. Nomadyzm to tradycyjny sposób życia. Polega na tym, że ludzie przemieszczają się z miejsca na miejsce i nie osiadają na stałe w jednym punkcie. Nomadzi często wędrują w poszukiwaniu podstawowych zasobów – pożywienia czy wodu. Kierują się zmianami pór roku, sytuacjami konfliktowymi lub poszukiwaniem pracy. Czasem próbują planować budżet podróży i starają się zorganizować podróż samochodem w detalach, a innym razem działają spontanicznie. Przez cały ten czas eksplorują nieznane zakątki i czerpią radość z wolności oraz przygód.

Historia trendu. Skąd wziął się vanlife?

Vanlife, rozumiany jako styl życia oparty na podróżach samochodowych, zyskał na popularności w USA około 2011 roku. Wówczas grupa nomadów zdecydowała się zamienić tradycyjne domy na przestronne auto wyprawowe. Wyposażeni w niezbędne przedmioty, ubrania i sprzęt do surfowania, wyruszyli w pierwszą samochodową podróż, goniąc za spełnieniem marzeń, choć wielu z nich nie wiedziało, dokąd tak naprawdę zmierza. Jednak swoją pasją zarazili tysiące innych ludzi, przede wszystkim za pośrednictwem Internetu. Tam pod hasztagiem #Vanlife dzielili się swoimi przeżyciami, a z czasem ci doświadczeni doradzali początkującym, jak podróżować taniej i bezpieczniej. Dziś nietrudno znaleźć wartościowy poradnik podróży samochodowych, ale kilkanaście lat temu wcale nie było to takie proste.

Warto przeczytać:

Dlaczego w poprzedniej dekadzie młodzi Amerykanie postanowili porzucić wygodne życie w domach i zamiast tego sfinansować daleką wyprawę kamperem? Wyznawcy filozofii vanlife przekonują, że współczesne miasta i technologia prowadzą do izolacji i oderwania od natury. Życie w kamperze przeciwdziała negatywnym skutkom rozwoju cywilizacji. Ich zdaniem vanlife stanowi powrót do korzeni ludzkości, gdy krótki wypad i wypoczynek na łonie natury nie był luksusem, lecz codziennością.

Czy vanlife jest wyłącznie dla młodych?

Vanlife przyciąga ludzi w różnym wieku. Osoby po pięćdziesiątce często odkrywają, że to idealny moment, aby zrealizować swoje marzenia o odkrywaniu świata. Postanawiają wynająć auto, kupić sprzęt kempingowy i w pełnym wymiarze godzin podróżować po nieznanych dotąd miejscach. Kiedy, jak nie teraz? Prawdopodobnie nigdy nie będzie lepszych warunków do podróżowania. Wcześniej wszystkim brakuje stabilizacji finansowej i wolnego czasu, gdy zakładają upragnione rodziny. Tymczasem w dojrzałym wieku człowiek ma często dużo wolnego czasu.

Kobieta 50+ prowadząca vanlife, czyli życie w kamperze.

Osoby po 50-tce mają też inną przewagę nad młodymi sympatykami filozofii vanlife. Doświadczenie życiowe pomaga im radzić sobie w trudnych sytuacjach. Często szybciej znajdują rozwiązanie problemów. Zresztą nie chodzi wyłącznie o atuty – w dojrzałym wieku vanlife to liczne korzyści. samochodowe podróże seniora stają się wspaniałą okazją do nauki, poznawania nowych kultur, a także nawiązywania nowych znajomości, co minimalizuje poczucie samotności. Wiele osób w dojrzałym wieku ceni sobie również możliwość spędzania czasu w otoczeniu natury. Ta pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jak wygląda życie w kamperze?

Podróżowanie kamperem to uczy oszczędności i doceniania prostoty. Dłuższy objazd po świecie w takim domu na kółkach daje solidną lekcję, bo van life bywa trudny. Zbiornik standardowego kampera pomieści średnio 100 litrów wody, co dla dwóch osób wystarcza na około 3-4 dni. Trzeba zatem korzystać z niej ostrożnie i pogodzić się z ograniczeniami – np. wtedy, gdy chcemy robić pranie. Jednak nie trzeba się też przesadnie obawiać. Krany i prysznice w samochodzie zwykle są zaprojektowane tak, aby minimalizować zużycie wody. Zdobycie jej w trasie również nie stanowi większego problemu. W Europie istnieją punkty serwisowe, gdzie każdy może brać wodę za darmo lub za opłatą.

Przeczytajcie również:

Najważniejszym źródłem energii podczas podróży kamperem jest gaz, który służy do gotowania i podgrzewania wody. Co prawda istnieje możliwość korzystania z energii elektrycznej, ale gaz stanowi efektywniejsze rozwiązanie. Niski koszt ma tutaj ogromne znaczenie. Poza tym system ogrzewania na gaz zapewnia komfort i pozwala na wypoczynek oraz regenerację po dniu pełnym aktywności. Nawet w wyjątkowo chłodne.

Niezbędne dziś prąd elektryczny pobiera się z akumulatorów kampera. Doświadczeni wyznawcy vanlife’u zazwyczaj decydują się na montaż paneli słonecznych na dachu własnego kampervana. To gwarantuje pełną niezależność energetyczną i sprawia, że nie trzeba ciągle korzystać z alternatora. Dostęp do energii elektrycznej czyni z kampera niemal pełnoprawne mieszkanie – nie brakuje oświetlenia, dostępu do sieci internetowej i innych nowoczesnych wygód.


Co myślicie o filozofii vanlife? Czy chcielibyście wypróbować życie w kamperze po 50-tce? Dajcie znać w komentarzach!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *