Lokalne jezioro, Morze Bałtyckie, a może wakacje w zagranicznym kurorcie z widokiem na ocean? Wszystkie te kierunki kojarzą się z czasem relaksu i błogiego wypoczynku. Życie bywa jednak nieprzewidywalne i…lubi zaskakiwać w najmniej oczekiwanych momentach. By zapewnić sobie maksymalny komfort, warto więc zadbać o bezpieczeństwo nad wodą i poznać zasady reagowania w kryzysowych sytuacjach. Zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika dla turysty na ten temat.
Po pierwsze – bezpieczeństwo nad wodą!
Udany wyjazd, to taki, z którego wracamy z uśmiechem na twarzy i z dobrymi wspomnieniami. By w pełni czerpać z wypoczynku, nie wystarczy jednak słoneczna pogoda. Dużo zależy od nas samych i od tego, czy jesteśmy dobrze przygotowani do plażowania. W końcu, bez przestrzegania zasad, związanych z bezpieczeństwem nad wodą, wyjazd skończyć się wieloma nieprzyjemnościami.
Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą
Złamanie regulaminu kąpieliska czy innych, ważnych zaleceń, może kosztować zdrowie, a nawet życie. Jakie są więc najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania nad wodą? Można wymienić co najmniej 10 wskazówek, które dotyczą osób w różnym wieku, również silversów.
10 zasad bezpieczeństwa nad wodą
- Nie pływaj w miejscach nieznanych – ukształtowanie dna wody i obecność ratowników to dwa czynniki, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nad wodą. W przypadku nieznanej wody i niestrzeżonych kąpielisk, nigdy nie ma pewności, jak głęboki jest zbiornik wodny i czy dno nie jest naruszone. W miejscach, w których mógł być wybierany piasek lub inne surowce, często występują zawirowania.
- Korzystaj tylko ze sprawnego sprzętu pływającego – zapominanie o serwisowaniu i bieżącym kontrolowaniu stanu technicznego motorówek, kajaków czy nawet rowerków wodnych może się skończyć utonięciem lub wypadkiem. Taka sama zasada tyczy się dmuchanych materaców i innych akcesoriów.
- Unikaj picia alkoholu przed lub podczas pływania, ponieważ może to wpłynąć na Twoją zdolność oceny sytuacji i reakcję na niebezpieczeństwo. W czasie upałów, taki efekt może wystąpić nawet po minimalnym spożyciu alkoholu.
- Załóż kamizelkę ratunkową – podczas pływania kajakiem, czy relaksu na materacu wodnym zawsze warto mieć ubraną kamizelkę ratunkową. Oczywiście ta musi być koniecznie zapięta. W czasie burzy lub innego nieprzewidzianego zjawiska, taki niepozorny element może uratować życie! Jeśli nad wodę wybierasz się z wnukiem/wnuczką, to pamiętaj o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej, nawet jeśli nie korzysta ze sprzętów wodnych.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę ciała – to bardzo ważna zasada bezpiecznego zachowania nad wodą. By uniknąć wstrząsu termicznego, trzeba się schłodzić przed wejściem bezpośrednio po opalaniu do chłodnej wody.
Co jeszcze jest ważne dla bezpieczeństwa?
- Zwróć uwagę na prognozę pogody i warunki atmosferyczne – by zapewnić sobie bezpieczeństwo nad wodą, pływaj tylko wtedy, gdy pogoda jest stabilna. Nie można bowiem zapominać, że woda jest groźnym żywiołem, z którym nawet doświadczone osoby mogą sobie nie poradzić, gdy wieje porywisty wiatr. Nie polecamy też pływania po zapadnięciu zmroku. Kąpieliska są wtedy zazwyczaj wyludnione i gdybyś źle się poczuł, nikt nie ruszyłby Ci na pomoc.
- Unikaj wody, jeśli czujesz się słabo, zmęczony lub masz problemy z oddychaniem. W przypadku złego samopoczucia, powiadom osobę znajdującą się obok Ciebie o towarzyszących Ci objawach. Jeśli jesteś sam i czujesz się bardzo źle, wybierz z telefonu numer ratunkowy.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska – by z wyjazdu przywieźć tylko dobre wspomnienia i, by zachować bezpieczeństwo nad wodą, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Te zazwyczaj są podane na tablicy przed wejściem na teren rekreacyjny. Często regulamin wskazuje, czego nie robić w trakcie kąpieli, jak należy się zachować w nietypowych sytuacjach i kiedy są dyżury ratowników.
- Nie skacz do wody – chociaż zakładamy, że silversi to już doświadczone osoby, warto powtórzyć, że skakanie do wody, szczególnie w miejscach niestrzeżonych i w tych, gdzie głębokość nie jest dokładnie znana może grozić urazem głowy i kręgosłupa.
- Zwracaj uwagę na oznaczenia kąpielisk – najbezpieczniejsza sytuacja, to taka, gdy przed kąpieliskiem zobaczymy zieloną flagę. Oznacza ona czyste kąpielisko i to, że są tam obecni ratownicy.
Co oznaczają kolory flag na kąpieliskach?
Nad polskimi zbiornikami wodnymi, często są stosowane oznaczenia w postaci flag. Przed wejściem do wody, warto zwrócić na nie uwagę. Kolor flagi informuje bowiem, czy można czuć się bezpiecznie nad wodą i czy można wejść do wody.
Flaga zielona : komunikuje, że akwen jest otwarty i bezpieczny do kąpieli.
Flaga żółta : kąpielisko jest otwarte, ale istnieje pewne ryzyko, na przykład zmienne warunki pogodowe. Osoby kąpiące się być ostrożne i świadome.
Flaga czerwona : zagrożenie, kąpielisko nie powinno być użytkowane. Głównie ze względu na wystąpienie takich zjawisk jak silne prądy wodne, burza, czy inne niebezpieczeństwa. Kąpiel zabroniona.
Flaga czarna : zakaz kąpieli. Jeśli ktoś wejdzie do wody, to narazi się na śmiertelnie niebezpieczne.
Czasem można też się spotkać z sytuacją, że będzie wywieszona biała flaga. Ta z kolei informuje, że dany teren rekreacyjny jest nieczynny np. z powodu braku dyżuru ratowników czy innych przyczyn organizacyjnych.
Jak się zachować w sytuacji zagrożenia?
Chociaż każdy z nas, chciałby przywieźć z urlopu tylko dobre wspomnienia, to jednak trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia i dowiedzieć się, jak zachować bezpieczeństwo nad wodą. Oczywiście, ważne są podstawowe zasady – ich przestrzeganie pozwoli uniknąć niektórych zdarzeń. Co jednak, gdy coś nas zaskoczy lub po prostu nie zwracaliśmy na regulamin większej uwagi?
Skurcz w trakcie pływania – poinformuj innych plażowiczów o sytuacji. Wzywaj pomocy, krzycząc bądź dając znaki niewerbalne. Będą większe szanse na to, że jedna z osób wejdzie do wody i Ci pomoże np. podając koło ratunkowe. Jeśli w pobliżu jest jakiś przedmiot, który może służyć jako dryfująca podpora, wykorzystaj go. Może być deska surfingowa, koło ratunkowe lub inny pływający przedmiot. Zachowaj spokój. Panika i nawet jedno zachłyśnięcie wodą mogą doprowadzić do tragedii.
Złe samopoczucie związane z dłuższym opalaniem – zbyt długie opalanie może doprowadzić do udaru słonecznego. Jego pierwsze objawy to przede wszystkim zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy szybki puls. W takiej sytuacji najlepiej wezwać pomoc medyczną, a oczekując na jej przybycie dobrze jest napić się wody lub innego napoju bezalkoholowego i bezkofeinowego.
Gdy ktoś inny się topi – osobie tonącej należy rzucić koło ratunkowe, materac lub podać przedmiot, którego może się złapać. Po wyciągnięciu, należy położyć na suchej powierzchni i natychmiast wezwać pomoc, podając miejsce zdarzenia. Sprawdź też, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, należy zacząć uciskać klatkę piersiową (pierwsza pomoc). Natomiast, gdy oddech jest zachowany, warto okryć poszkodowanego, by zniwelować uczucia zimna i czekać na pomoc.
Głębokość wody – jakie ma znaczenie?
Głębokość zbiornika wodnego ma ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa nad wodą, szczególnie podczas kąpieli, pływania i innych aktywności wodnych. Dlaczego? W głębszej wodzie ryzyko utonięcia może być większe, zwłaszcza dla osób, które nie potrafią pływać lub nie czują się pewnie w wodzie. Nieznajomość reakcji organizmu na głębszą wodę może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Głębokość wody może wpływać na widoczność pod powierzchnią. W głębszej wodzie mogą występować silniejsze prądy, co może utrudnić zobaczenie przeszkód lub osób znajdujących się pod wodą.
Natomiast, jeśli woda jest płytka, to istnieje ryzyko uszkodzenia kręgosłupa podczas skoków do wody.
Bezpieczeństwo nad wodą a ubezpieczenie
Czy można zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń? Nie jest to do końca możliwe, ale już sama znajomość zasad bezpiecznego zachowania wiele znaczy i może ochronić przed wieloma nieprzyjemnościami.
Dobrym pomysłem dla turystów, które może zminimalizować finansowe skutki nieszczęśliwych zdarzeń, jest zakup ubezpieczenia podróży. Tym bardziej, że w przypadku zagranicznego wyjazdu EKUZ może nie wystarczyć. Zakres Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje m.in. pokrycia kosztów akcji ratowniczej, transportu medycznego (poza uzasadnionymi przypadkami) bądź przewiezienia zwłok.
Ochrona zadziała w momencie nieszczęśliwego zdarzenia, konieczności pobytu w szpitalu czy urazów np. złamania ręki. Ubezpieczyciel wypłaci należną rekompensatę, co pozwoli na pokrycie kosztów leczenia i na rehabilitację.