Wystawa „Świadkowie_44” – poruszające spojrzenie na bohaterów Powstania Warszawskiego

„Świadkowie_44” wystawa zdjęć powstańców warszawskich

Okrągła 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego skłania do refleksji nad heroizmem jego uczestników. Szczególnym hołdem dla powstańców jest wystawa „Świadkowie_44” autorstwa fotografki Marii Eriksson. Artystka uwieczniła na zdjęciach bohaterów tamtych dni, a towarzyszące fotografiom relacje świadków przenoszą nas w czas okupowanej i walczącej Warszawy.

Kim są bohaterowie projektu „Świadkowie_44”?

W obiektywie Marii Eriksson stanęli powstańcy i powstanki, wśród nich m.in. Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, Witold Wincenty Lisowski ps. Lis czy Zbigniew Daab ps. Kapiszon. To już ostatni moment, by wysłuchać historii naocznych świadków – osób, które w młodym wieku zdecydowały się walczyć o wolność swojego miasta i kraju. Zainspirowani patriotycznymi ideałami, pełni zapału i odwagi, stawili czoła przeważającej sile wroga. Dziś, po latach, nadal imponują hartem ducha, pogodą i niesłabnącym umiłowaniem Warszawy.

Warto przeczytać:

Fotografie Marii Eriksson ukazują emocje i charaktery powstańców

Zdjęcia Marii Eriksson to nie tylko portrety, ale przede wszystkim studium osobowości. Artystka z wrażliwością ukazuje emocje malujące się na twarzach bohaterów. W skupionych spojrzeniach, ledwo dostrzegalnych uśmiechach, zmarszczkach znaczących skronie kryją się przeżycia, wspomnienia i refleksje świadków historii. Eriksson podkreśla, że w swoim późniejszym życiu powstańcy również brali sprawy w swoje ręce, byli sprawczy i mimo ciężkich doświadczeń potrafili odnaleźć spełnienie.

Rodzinne opowieści jako inspiracja do stworzenia wystawy

Punktem wyjścia dla projektu „Świadkowie_44” stały się dla Marii Eriksson rodzinne wspomnienia. Fotografka jako dziecko z zapartym tchem słuchała opowieści babci o okupacyjnej codzienności – o pracy w szpitalu, opiece nad małym dzieckiem, trudach życia w wojennej zawierusze. Snute przez bliskich historie wzbudzały w artystce emocje i zainspirowały do stworzenia fotograficznego zapisu losów powstańców – strażników pamięci o jednym z najtragiczniejszych, a zarazem najbardziej heroicznych momentów w dziejach Warszawy.

Maria Kowalska fot. Maria Eriksson
Maria Kowalska fot. Maria Eriksson

Zapach przedwojennej Warszawy we wspomnieniach świadków powstania

Uzupełnieniem wystawy są wspomnienia powstańców o przedwojennej stolicy. Podczas sesji zdjęciowych Maria Eriksson zadawała swoim bohaterom pytanie: „Jak pachniała Warszawa?”. Zamykając oczy i cofając się pamięcią do dawnych lat, powstańcy przywołują zapachy bezpowrotnie utraconego miasta. Dla Wandy Traczyk-Stawskiej to odurzająca woń Wisły, dla Witolda Wincentego Lisowskiego – aromat letnich tarchomińskich pól, a dla Zbigniewa Daaba – słodka czekolada z pobliskiej fabryki Wedla. Te zapamiętane wonie i obrazy pokazują Warszawę pełną życia i kolorów, tak inną od zrujnowanego powstańczego miasta.

Odbudowane miasto jako symbol nadziei i siły ducha warszawiaków

Mimo ogromnych strat poniesionych w czasie wojny, Warszawa odrodziła się jak feniks z popiołów. Wielu powstańców powróciło do zrujnowanej stolicy i aktywnie włączyło się w jej odbudowę. Podnoszone z gruzów budynki, wytyczane na nowo ulice, odtwarzane przedwojenne detale architektoniczne stały się symbolem nadziei i niezłomności warszawiaków. Jak podkreśla Maria Eriksson, odbudowana Warszawa jest ważną bohaterką wystawy. To miasto wspomnień i pamięci, ale też miejsce nowych początków. To hołd dla ducha warszawiaków, którzy w najtrudniejszych chwilach nie stracili wiary i z uporem przywracali stolicy blask.

Zbigniew Rylski, fot. Maria Eriksson
Zbigniew Rylski, fot. Maria Eriksson

Wystawa „Świadkowie_44” – gdzie i kiedy można ją zobaczyć?

Wystawę „Świadkowie_44” będzie można obejrzeć od 12 do 26 sierpnia 2024 r. w Forcie Sokolnickiego na warszawskiej Żoliborzu. Ekspozycja ma niepowtarzalny charakter – oto bowiem schyłek życia powstańców zbiega się z 80. rocznicą zrywu. Fotografie bohaterów dopełniają poruszające wspomnienia, przybliżając odbiorcom realia okupacyjnej Warszawy i trudy powstania. To zaproszenie do emocjonalnej podróży przez historię, hołd dla niezłomności i patriotyzmu młodych warszawiaków, a zarazem okazja, by choć na chwilę spojrzeć na miasto oczami naocznych świadków wydarzeń z sierpnia 1944 roku.

  • Kategoria:
    News
  • Data publikacji:
    1 sierpnia, 2024

Zostaw komentarz

0/50

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *