Jak łączyć kolory ubrań? Porady dla modnego seniora

Jak senior może łączyć kolory ubrań?

Dobrze dobrana garderoba to wizytówka modnego seniora. Jedną z ważniejszych lekcji stylu jest kolorystyczne komponowanie ubrań. Jak łączyć kolory, by do siebie pasowały? Poznaj zasady, dzięki którym będziesz robiła to intuicyjnie i bezbłędnie.

Dlaczego warto wiedzieć, jak kolorami łączyć ubrania?

Łączenie kolorów ubrań w pasujące zestawy przełoży się na schludny, estetyczny wygląd niezależnie od jakości materiału oraz aktualnej mody. Twoja codzienna stylizacja nabierze stylu i podkreśli urodę. W dobie szybko zmieniających się trendów dopasowywanie kolorów ubrań może być wyzwaniem.

Czym kierować się przy łączeniu kolorów ubrań?

Nie każdy kolor pasuje do każdego typu urody i każdej sytuacji, dlatego dobieranie kolorów ubrań wbrew pozorom nie musi być proste. Naczelną maksymą modnego szyku jest zasada „złotej trójki”. Polega na wykorzystaniu w jednej stylizacji nie więcej niż 3 kolorów. Złamanie reguły złotego środka, a tym samym nadmiar barw i tonów, doprowadzi do przeciążenia kreacji. Jeśli boisz się, że minimalizm zamiast akcentować Twoją kobiecość, uwypukli monotonię i brak pomysłowości, zastosuj kolory czerwony albo pomarańczowy. Pamiętaj, że barwy ciepłe, mocne, żywe dla równowagi potrzebują zgaszonego tła.

Kolory pokrewne

Czasami nie sposób ustrzec się modowego błędu w procesie dobierania kolorów ubrań. Mimo to warto spróbować zmniejszyć ryzyko do minimum. Podstawowym narzędziem pracy modnego seniora jest koło kolorów. Zestawianie odcieni na zasadzie koła barw może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych poszukiwań. Na jego podstawie najłatwiej wyjaśnić kolorystyczną zasadę pokrewieństwa. Pamiętaj, że kolory zestawione obok siebie, zawsze będą dobrze się komponować. Możesz więc śmiało dobrać fioletową bluzkę do czerwonej spódnicy bądź połączyć zielone spodnie z żółtą bluzką.

Kolory przeciwstawne

Regułą odmienną od zasady pokrewieństwa jest dobieranie stylizacji według barw przeciwstawnych. To opcja dla odważnych seniorek, lubiących wyróżniać się w tłumie. Barwami przeciwstawnymi są te położone na kole kolorów naprzeciwko siebie. Fioletowy będzie dobrze komponował się z głębokimi żółciami, a niebieski z ciepłym pomarańczowym. Żeby stonować odważną stylizację, uzupełnij ją np. o neutralny beż.

koło kolorów

Barwy neutralne

W stylizacji warto być klasycznym, w czym na pewno pomogą odcienie takie jak biały i czarny. Pomocna może być też szarość. Dzięki temu, że są neutralne, dość swobodnie łączą się z innymi kolorami. Tym bardziej mogą stanowić bazę dla barw mocnych i zdecydowanych, np. czerwonego. Zaleca się, by w razie modowych wątpliwości najbardziej kontrastujące połączenia porzucić na rzecz tych mniej skomplikowanych. W neutralnych kolorach przeważnie będziemy wyglądać dobrze, a tych odważniejszych niekoniecznie.

Łączenie kolorów a temperatura stylizacji

W doborze garderoby warto kierować się temperaturą stylizacji. Nadrzędną zasadą w tym przypadku jest myśl, iż odcienie ciepłe (żywe i radosne) zawierają w sobie więcej czerwieni, z kolei zimne (stonowane i spokojniejsze) są bogatsze w niebieski. Temperaturę kolorów należy dobrać do swojej urody – koloru oczu i włosów oraz karnacji. Zestawem ciepłym kolorystycznie będzie połączenie brązowych spodni skórzanych z czerwonym golfem, a chłodnym jasnych jeansów z błękitną bluzką.

Kolory ubrań a zestawy monochromatyczne

Do kolorów monochromatycznych zaliczamy te leżące w jednej kwadrze palety barw. Dzięki temu, że monochromatyczne stylizacje są niezwykle eleganckie i wytwornenawet w jednokolorowym dresie będziesz wyglądać schludnie i z klasą. Dawniej wybór najczęściej padał na czerń, dziś coraz popularniejsze są połączenia żywszych kolorów, np. niebieskiego, bordowego i zielonego. Nie zapominajmy o jednokolorowych zestawach w odcieniach nude, tonach ziemi, kremowym, białym czy niezawodnych pastelach, jak pistacja albo pudrowy róż. 

Łączenie kolorów ubrań a akcesoria

Łączenie kolorów ubrań nie powinno wykluczać różnej maści dodatków. Akcesoria to ważne akcenty kolorystyczne mogące zdefiniować całą kompozycję. W przypadku dodatków, tak jak w odniesieniu do ubrań, kieruj się zasadą „złotej trójki”. Dobierając biżuterię, złoto zestawiaj z kreacjami obfitującymi w beże i żółć, natomiast srebro traktuj jak odcienie szarości. Pamiętaj, że czasem źle dobrana, krzykliwa torebka czy nieprzemyślany szalik mogą zaburzyć całą koncepcję kolorystyczną.

Gdzie szukać modowych inspiracji?

Modowych inspiracji możesz szukać wszędzie: na ulicy, w telewizji, Internecie czy w gazetach. Jeśli seniorka ma taką możliwość, kompleksowy poradnik na temat tego, co z czym łączyć, zaprezentują jej styliści. Oni nauczą, jak właściwie dobierać kolory ubrań do okazji i pór roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *