Dress code to zbiór zasad dotyczących ubioru obowiązujący w danej firmie czy miejscu pracy. Odpowiedni strój jest ważny dla zachowania profesjonalnego wizerunku, ale także dla własnego komfortu i pewności siebie. Osoby po 50-tce często zastanawiają się, jak pogodzić wymagania dress code’u z własnym stylem i dostosować ubiór do swojego wieku. W tym artykule przedstawimy podstawowe zasady dress code’u oraz przykładowe zestawy ubrań, które sprawdzą się w pracy niezależnie od wieku.
Po co nam dress code? O znaczeniu ubioru w miejscu pracy i na spotkaniach
Odpowiedni ubiór w pracy ma duże znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim stanowi wizytówkę firmy i wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez klientów, współpracowników czy przełożonych. Schludny i profesjonalny wygląd budzi zaufanie oraz czyni nas kompetentniejszymi w oczach innych. Jednocześnie dostosowanie się do zasad dress code’u świadczy o szacunku dla firmy i współpracowników oraz o zrozumieniu panujących w niej reguł. Poza tym odpowiedni ubiór dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się komfortowo w miejscu pracy. Gdy wiemy, że wyglądamy profesjonalnie i stosownie do okazji, łatwiej jest nam się skupić na obowiązkach i efektywnie wykonywać swoje zadania.

Podstawowe zasady dress code’u dla osób po 50-tce i nie tylko
Niezależnie od rodzaju obowiązującego dress code’u, powszechnie uznaje się kilka uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać przy komponowaniu stroju do pracy. Jeśli chcesz ubierać się zgodnie z zasadami dress cod’u, to:
- wybieraj ubrania dobrej jakości, które dobrze leżą i są wygodne;
- postaw na ponadczasową klasykę zamiast chwilowych trendów;
- dostosuj strój do swojej sylwetki i typu urody – podkreśl atuty i tuszuj niedoskonałości;
- zadbaj o schludny i zadbany wygląd tj. czyste buty, wyprasowane ubrania i staranny makijaż;
- wybieraj stonowane kolory i wzory, unikaj zbyt krzykliwych czy ekstrawaganckich połączeń;
- nie odsłaniaj zbyt wiele ciała, postaw na skromność i elegancję;
- uzupełnij strój odpowiednimi dodatkami – butami, torebką czy biżuterią – ale nie przesadzaj.
Należy zawsze dostosować strój do charakteru firmy i zajmowanego stanowiska. Inne ubrania będą odpowiednie dla nauczyciela, a inne dla pracownika korporacji czy urzędnika. Warto też czerpać inspiracje od współpracowników i przełożonych. Obserwuj, jakie zasady dress code’u panują w danym miejscu pracy.
Praca w McDonald’s tylko dla młodych? Niekoniecznie
Rodzaje dress code i ich charakterystyka
Istnieje wiele różnych rodzajów dress code’u obowiązujących w miejscu pracy i różnych spotkaniach, chociażby na przyjęciach. Poszczególne branże i stanowiska wymagają odmiennego podejścia do stroju służbowego. Od formalnych garniturów po luźniejsze, kreatywne style – każdy typ dress code’u ma swoje zastosowanie. Niektóre firmy czy grupy społeczne preferują klasyczną elegancję, inne stawiają na swobodę i indywidualność. Niezależnie od przyjętych norm, odpowiedni dobór garderoby znacznie wpływa na postrzeganie osoby przez obcych, znajomych i rodzinę. Warto zatem poznać różne rodzaje dress code’u – te opisaliśmy poniżej.
Business dress code


Business dress code to najbardziej formalny i elegancki strój biznesowy. Obowiązuje zazwyczaj w tradycyjnych firmach jak banki, kancelarie prawne czy podczas oficjalnych spotkań biznesowych. Podstawą business dress code’u dla panów jest garnitur w ciemnym kolorze (granatowy, grafitowy, czarny), biała koszula, krawat oraz eleganckie buty i pasek. Panie powinny postawić na damskie garnitury lub eleganckie sukienki do kolan w stonowanych kolorach, szpilki i dyskretną biżuterię.
Przykładowe zestawy:
- garnitur w kant, biała koszula, granatowy krawat, srebrne spinki, czarne półbuty i pasek,
- granatowy żakiet, dopasowana spódnica ołówkowa, jasna bluzka, cieliste szpilki, delikatne kolczyki.
Business casual dress code


Business casual dress code to nieco mniej formalny strój, który jednak wciąż zachowuje profesjonalny charakter. Sprawdzi się w nowoczesnych korporacjach – tam, gdzie nie ma aż tak sztywnych zasad ubioru – oraz na co dzień, kiedy nie mamy zaplanowanych ważnych spotkań. Panowie mogą pozwolić sobie na jasne koszule, spodnie chinosy, marynarki i półbuty. Panie mają do wyboru sukienki, spódnice lub spodnie w połączeniu z eleganckimi bluzkami czy swetrami.
Przykładowe zestawy:
- beżowe chinosy, błękitna koszula z długim rękawem, granatowa marynarka, brązowe półbuty,
- zwiewna sukienka za kolano, żakiet, baleriny, skórzana torebka, apaszka.
Smart casual dress code


Smart casual dress code łączy w sobie elementy stroju formalnego i na co dzień, pozwalając na sporą dowolność. Wybierając ubrania smart casual należy jednak pamiętać, aby całość wyglądała schludnie i z klasą. Można postawić na jeansy w ciemnym kolorze, koszulki polo, marynarki, kardigany, sukienki czy spódnice o prostym kroju. Obuwie powinno być wygodne, ale jednocześnie stylowe – sprawdzą się mokasyny, baleriny czy półbuty.
Przykładowe zestawy:
- ciemne jeansy, koszulka polo, marynarka, mokasyny,
- jeansowa spódnica, biała bluzka, sweter oversize, botki na słupku, shopperka.
White tie dress code


White tie dress code to najbardziej formalny strój wieczorowy. Panowie powinni założyć czarny frak z białą muszką, kamizelką i białą koszulą z plisowanym przodem oraz czarne lakierki. Panie mają do wyboru długie suknie balowe, najlepiej w stonowanych kolorach oraz eleganckie szpilki. Biżuteria powinna być gustowna i subtelna, ale jednocześnie podkreślać charakter stroju.
Przykładowy zestaw:
- czarny frak, biała koszula z plisowanym przodem, biała muszka i kamizelka, czarne spodnie z jedwabnym lampasem, lakierki,
- bordowa suknia z dekoltem w kształcie serca, długie rękawiczki, srebrne sandałki na szpilce, drobna biżuteria.
Black tie dress code


Black tie dress code to elegancki strój wieczorowy o mniejszym stopniu formalności niż white tie. Panowie zakładają czarny lub granatowy smoking, białą koszulę z mankietami zapinanymi na spinki, muchę oraz lakierki. Panie mogą założyć długą suknię, ale dopuszczalne są też kreacje do połowy łydki. Sprawdzi się też elegancki kombinezon czy garsonka. Dodatki powinny być dobrane gustownie i ze smakiem.
Przykładowy zestaw:
- czarny smoking, biała koszula na spinki, czarna muszka, jedwabna poszetka, czarne lakierki,
- koronkowa granatowa sukienka za kolano, szpilki w szpic, kopertówka, kolczyki z perłami.
Cocktail dress code


Cocktail dress code obowiązuje zazwyczaj na przyjęciach koktajlowych, bankietach czy weselach. To strój wieczorowy o średnim poziomie formalności. Panowie powinni założyć ciemny garnitur, jasną koszulę i krawat lub muchę. Zamiast marynarki można też wybrać elegancką kamizelkę. Panie mają dużą dowolność – mogą zdecydować się na koktajlową sukienkę, spódnicę z elegancką bluzką czy kombinezon. Długość do kolan lub nieco za kolano to najbezpieczniejszy wybór. Szpilki, kopertówka i gustowna biżuteria dopełnią stylizacji.
Przykładowy zestaw:
- grafitowy garnitur, błękitna koszula, granatowa mucha w kropki, poszetka, czarne półbuty,
- koralowa sukienka z koronkowym topem, szare szpilki, srebrna kopertówka, bransoletka.
Pamiętaj: możesz ubierać się, jak chcesz. Jednak dress code’u warto się trzymać
Nie masz obowiązku trzymać się wszystkich zasad dress code’u. To w końcu tylko zestaw umownych reguł – niekoniecznie stosowanych wszędzie. Zatem rób, co chcesz. Ubieraj się, jak tylko zapragniesz. Jednak zdecydowanie warto brać przy tym pod uwagę różne rodzaje dress code’u zależnie od sytuacji. Bo czemu nie? To powinno tylko pomóc.