VODmaniak – „Praktykant”

Okładka filmu "Praktykant" z głównymi aktorami.

Tym razem mamy dla was coś lżejszego – komedię o życiu na emeryturze. Choć nie tylko, bo porusza ona wiele ważnych tematów. W filmie “Praktykant” siedemdziesięcioletni wdowiec Ben Whittaker (Robert De Niro) szybko uświadamia sobie, że czas spędzony na emeryturze nie spełnia jego oczekiwań i nie przynosi oczekiwanej satysfakcji. Zamiast poddawać się rutynie, robi odważny krok, który odmieni jego życie. Postanawia ponownie zaangażować się w życie zawodowe i dołącza do zespołu jako doświadczony stażysta w dynamicznie rozwijającej się redakcji internetowej ze świata mody. To miejsce pełne energii i nowych pomysłów, założone przez ambitną i pełną pasji Jules Ostin (Anne Hathaway). Decyzja Bena zapoczątkowuje niezwykłą przygodę.


  • Gatunek: komedia
  • Premiera: 2015
  • Produkcja: USA
  • Obsada: Richard Gadd, Jessica Gunning, Nava Mau, Tom Goodman-Hill
  • Platformy VOD: Prime Video, Player, TV Smart

Ciepła komedia o życiu na emeryturze

“Praktykant” to film z 2015 roku, który może wydawać się znajomą historią dla wielu z Was. Reżyserką, scenarzystką i producentką obrazu jest Nancy Meyers, a w główne role wcielają się legendy kina: Robert De Niro i Anne Hathaway, wspierani przez Rene Russo, Andersa Holma, Andrew Rannellsa, Adama DeVine’a i Zacka Pearlmana. Film opowiada historię 70-letniego wdowca – nieoczekiwanego stażysty w firmie prowadzącej stronę internetową o modzie. Tam zaprzyjaźnia się z młodą, mocno zapracowaną prezes firmy. Ta nieoczywista przyjaźń stanowi fundament filmu. Ukazuje piękno międzypokoleniowych relacji i wartości, jakie niosą.

fot. Warner Bros. Pictures

“Praktykant” miał premierę 25 września 2015 roku. Obraz otrzymał mieszane recenzje od krytyków, ale odniósł sukces komercyjny. Zarobił aż 195 milionów dolarów na całym świecie przy budżecie produkcyjnym na poziomie 35 milionów dolarów. Sukces kasowy filmu dowodzi, że opowieści o przyjaźni i międzypokoleniowych relacjach mają uniwersalną siłę przyciągania i rezonują wśród widzów poszukujących historii zapewniających coś więcej niż tylko pustą rozrywkę.

Ta ciepła komedia-dramat to hołd dla dojrzałego pokolenia, które nadal wiele oferuje. De Niro w roli stażysty udowadnia, że wiek jest tylko liczbą, a doświadczenie i mądrość zdobyte przez lata mogą być nieocenionym atutem w każdym środowisku. Hathaway, jako ambitna prezes firmy, pokazuje z kolei, jak ważne jest zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym i docenienie wartości, jakie mogą wnieść starsi mentorzy. W filmie znajdziecie inspirację do przekraczania barier wiekowych i budowania mostów mimo różnic w wieku.

Niezwykła relacja emeryta z młodą kobietą

W filmie “Praktykant” czeka na was spotkanie z niezwykłą postacią – Benem Whittakerem. To 70-letni wdowiec, który postanawia przełamać rutynę emeryckiego życia. Jego pomysłem na urozmaicenie dnia jest nagranie motywacyjnego wideo-listu aplikacyjnego. A cel? Dołączenie do zespołu jako stażysta w dynamicznym, lokalnym startupie – internetowym butiku odzieżowym. Prowadzi go Jules Ostin, zagubiona w wirze obowiązków młoda matka. Jules to postać wielowymiarowa – inteligentna, troskliwa, ale też wiecznie zmagająca się z brakiem snu liderka firmy. Jej mąż początkowo wydaje się idealnym partnerem, ale jak to w życiu bywa, pojawiają się tarcia. Frustracje Jules, wewnętrzne konflikty i emocjonalna głębia, ujawniają się w kulminacyjnym momencie filmu.

Przed dotarciem do punktu kulminacyjnego musicie przygotować się na lekko komediowy ton filmu. Chociaż liczne sceny sprawiają wrażenie nieco przewidywalnych i nużących, warto docenić ich przesłanie. “Praktykant” porusza istotne tematy dotyczące kobiet na wysokich stanowiskach, ich wyzwań i trudności w osiąganiu równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym.

fot. Warner Bros. Pictures

W miarę rozwoju fabuły, Ben Whittaker zaczyna postrzegać siebie jako integralną część firmy, ale nie chodzi tu o aspekty finansowe. Jego relacja z Jules ewoluuje w coś rzadkiego i cennego – przyjaźń między kobietą a mężczyzną, wykraczającą poza więzy rodzinne czy romantyczne. I właśnie za tę niestandardową, ale piękną więź, film ten zasługuje na uznanie. “Praktykant” porusza i inspiruje widzów w każdym wieku, a w szczególności ludzi dojrzałych, takich jak wy. Przedstawia wartościowe przesłanie o tym, że emerytura nie musi oznaczać nudy i braku wyzwań, a doświadczenie seniorów może okazać się bezcenne dla młodych ludzi.

Dobre kino z głębokim przesłaniem

“Praktykant” to film o wiele bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać na samym początku. To nie tylko historia Bena, emeryta, człowieka z innej epoki, pragnącego odnaleźć się w nowej rzeczywistości po stracie żony, ale także opowieść o Jules, pracującej matce, kierującej szybko rozwijającą się firmą sprzedającą artykuły online. Film porusza wiele istotnych tematów, takich jak feminizm, tradycyjne wartości, ewolucja roli mężczyzn w społeczeństwie, praca jako priorytet życia i jej wpływ na małżeństwo, a także siła romansu w ożywianiu długoletnich związków.

fot. Warner Bros. Pictures

Reżyserka Nancy Meyers mistrzowsko łączy humor z powagą, tworząc historię, która momentami rozbawia do łez, ale i zmusza do refleksji. Źródłem zabawnych momentów jest przede wszystkim 70-letni Ben. Sporo radości dostarcza też córka Jules o niezwykłym uroku oraz poczuciu humoru. Jednak to duet De Niro i Hathaway skrada serca widzów i tworzy niezapomniany duet.

Nie mówimy o kinie najwyższej klasy, ale aktorsko produkcja nie zawodzi. De Niro doskonale wciela się w rolę uroczego, pracowitego i pełnego klasycznych wartości emeryta. Stanowi kontrast dla współczesnej rzeczywistości stażystów-hipsterów. I kiedy Hathaway z rozbrajającą szczerością zastanawia się, co stało się z mężczyznami w stylu Jacka Nicholsona czy Harrisona Forda, film porusza ważny temat – celowe utrzymywanie chłopców w stanie “wiecznego chłopięctwa” w społeczeństwie.

“Praktykant” to film, który zdecydowanie warto zobaczyć, ale pewne elementy zawodzą. Ścieżka dźwiękowa, choć piękna, czasami zdaje się pasować do komedii romantycznej. Z tego powodu odciąga uwagę od ważnych tematów poruszanych w filmie. Ponadto ton filmu nie zawsze zachowuje spójność, a optymistyczny, lekki nastrój, charakterystyczny dla miłosnych historii, niejednokrotnie zbyt mocno kontrastuje z poważniejszymi dialogami.

Mimo wszystko “Praktykant” to pozycja obowiązkowa dla osób dojrzałych. Szczególnie dla tych szukających swojego miejsca w świecie na emeryturze. Film przypomni wam, że nieistotne, czy macie 50, 60 czy 70 lat – wciąż wiele znaczycie dla młodych, niedoświadczonych życiem osób. Możecie realizować swoje pasje, pracować i cieszyć się każdym dniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *