Mieczysław Fogg – historia „pieśniarza Warszawy”

Mieczysław Fogg

Ojciec pracował na kolei, a matka prowadziła sklep – miały Mietek nie miał jednak zamiaru pójść w ślady rodziców. Jego interesowała muzyka i to właśnie z nią postanowił związać się na całe życie. Do dziś Mieczysław Fogg uchodzi za symbol kultury i obycia scenicznego. Poznajcie jego historię.

Odkryty talent

Mieczysław Fogiel (później znany jako Fogg) urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie. Oprócz siostry zmarłej w niemowlęctwie miał pięcioro rodzeństwa. W 1920 uczestniczył w wojnie polsko- bolszewickiej, podczas której został ranny na froncie. W 1921 roku zatrudnił się jako kasjer w Warszawskiej Dyrekcji PKP.

Muzyką mocniej zainteresował się po wkroczeniu w dorosłość. W 1922 roku śpiewał w chórze w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Podczas jednej z prób usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do profesora Jana Łysakowskiego. Fogg postanowił wzbogacić swój talent wiedzą uniwersytecką. Najpierw studiował na Wydziale Wokalistyki Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina, a potem dokształcał pod kierunkiem Stefana Beliny-Skupiewskiego, Eugeniusza Mossakowskiego, Ignacego Dygasa, Wacława Brzezińskiego, Adama Didura i Stanisława Kopfa. Pseudonim artystyczny „Fogg” przyjął w 1926 roku, w międzyczasie dorabiając na weselach i pogrzebach.

Fogg z tancerkami
Fot. 1: Mieczysław Fogg wraz z zespołem tancerek na statku MS Batory

Jako piosenkarz zadebiutował w Chórze Dana założonym przez Władysława Daniłowskiego i Leona Badowskiego. Wystąpił w 1928 roku na scenie warszawskiego teatrzyku Qui Pro Quo, potem kolejno wiążąc się z z teatrami i rewiami: Banda, Rex, Polonia, Cyrulik Warszawski, Wielka Rewia, Małe Qui Pro Quo i Tip Top. Razem z Chórem Dana koncertował m.in. Finlandii, Niemczech, ZSRR, USA, Włoszech, Łotwie, Norwegii, Austrii i Szwecji.

W 1934 otrzymał propozycję administrowania kamienicą przy placu Trzech Krzyży 8. Tam w dwupokojowym mieszkaniu w oficynie zamieszkał razem z żoną i synem. W 1935 Foggowie przeprowadzili się do kamienicy przy ulicy Koszykowej 69.

Piosenkarz Mieczysław Fogg
Fot. 2: Mieczysław Fogg

Po odejściu z Chóru Dana w roku poprzedzającym wybuch wojny z sukcesem zadebiutował jako solista – zwyciężył ogólnopolski plebiscyt słuchaczy Polskiego Radia. Występował z własnymi recitalami oraz w programach kabaretowych z Mirą Zimińską i pianistą Tadeuszem Sygietyńskim. W październiku 1938 i sierpniu 1939 uczestniczył w pokazie próbnej transmisji telewizyjnej nadawanej z wieżowca Prudential w Warszawie.

W okresie międzywojennym nagrywał z Chórem Dana i solo dla wytwórni płytowych Odeon, Syrena Record, Syrena-Electro i Parlophone. Płyty z jego nagraniami osiągnęły nakład ponad 25 milionów egzemplarzy. Wystąpił także w wielu filmach, m.in. „Paradzie Warszawy”, „Strasznej nocy” i „Pałacu na kółkach”.

W konspiracji

6 września 1939 wraz z kilkudziesięcioosobową grupą aktorów opuścił stolicę. Dotarł do Zbaraża, a następnie do Lwowa. Do Warszawy wrócił 31 października. Za zgodą władz Podziemnej Polski występował w kawiarniach takich jak „U Aktorek” czy „Lucyna”. Bezpośrednio przed wybuchem powstania pracował jako kelner w kawiarni przy zbiegu ulic Marszałkowskiej i Wspólnej.

Nosił konspiracyjny pseudonim „Ptaszek”. W powstaniu warszawskim przydzielono mu funkcję osoby, który miała podtrzymywać na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy – śpiewał w szpitalach i na barykadach lub w schronach. Za udział w powstaniu uhonorowano go Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Gwiazda Fogga
Fot. 3: Gwiazda Mieczysława Fogga w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

W 1943 udzielił schronienia Ignacemu Singerowi, który był kierownikiem muzycznym kabaretu „Qui pro Quo”, i uciekł z getta warszawskiego wraz z żoną i córką. Pomógł także koledze Stanisławowi Templowi, inżynierowi z Wilna, który pracował dla wytwórni płytowej. Również nauczyciel śpiewu, Stanisław Kopf, znalazł schronienie w mieszkaniu Fogga do czasu wyrobienia fałszywych dokumentów. Ignacy Zalcsztajn ukrył się w mieszkaniu dozorcy w kamienicy, w której mieszkał Fogg, a ten dostarczał mu żywność i pieniądze.

Muzyczna obfitość

Fogg był bardzo płodny muzycznie – nagrywał nawet 100–150 piosenek rocznie dla wytwórni fonograficznej „Odeon”. Tytaniczna pracowitość sprawiła, że zaczęto przezywać go „śpiewającą mrówką”. 

W latach 1945–1946 prowadził przy ul. Marszałkowskiej 119 kawiarnię artystyczną Cafe Fogg, a w latach 1946–1951, kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record. Obie firmy zakończyły działalność wkrótce po ich nacjonalizacji przez komunistów.

Od 1946 występował w programach estradowych i z własnymi recitalami. W 1958 znów zwyciężył w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza roku, a po śmierci Maurice’a Chevaliera na początku lat 70. został najstarszym występującym piosenkarzem świata. W 1971 ukazał się jego pamiętnik zatytułowany Od palanta do belcanta.

Tablica upamiętniająca Fogga
Fot. 4: Tablica upamiętniająca Mieczysława Fogga przy ul. Majdańskiej 5 w Warszawie

W trwającej ponad 60 lat karierze wystąpił na blisko 16 tys. koncertów. Śpiewał w dwudziestu pięciu krajach Europy oraz w Izraelu, Brazylii i na Cejlonie, a także w ośrodkach polonijnych w Nowej Zelandii, Australii i wielokrotnie w USA oraz Kanadzie. Bardzo długa estradowa kariera Fogga była dla niektórych powodem do żartów. Jedna z anegdot, która w PRL-u krążyła po mieście, głosiła, że kiedy polscy archeolodzy odkopali starożytną mumię w Egipcie, ta zapytała ich „Czy Mieczysław Fogg jeszcze śpiewa?”.

Artysta zmarł 3 września 1990 roku w Warszawie.

Źródło zdjęć:

Fot. 1: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=490089,

Fot. 2: autorstwa Edwarda Hartwiga – Narodowe Archiwum Cyfrowe, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127049316,

Fot. 3: autorstwa Adaś17 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=109666601,

Fot. 4: autorstwa Adriana Grycuka – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95197704,

Fot. główne: kadr z klipu / YouTube / Polskie Nagrania

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *