Bookcrossing – ciekawe zjawisko na kulturowej mapie świata. Przyłącz się!

Bookcrossing to międzynarodowy ruch społeczny, który powstał w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest dzielenie się książkami i propagowanie czytelnictwa w sposób innowacyjny i przyjazny dla środowiska. Osoby biorące udział w bookcrossingu oznaczają swoje książki unikatowym kodem, który umożliwia śledzenie ich podróży po świecie. Następnie zostawiają je w publicznych miejscach, takich jak kawiarnie, parki czy przystanki autobusowe, gdzie mogą być znalezione przez inne osoby. Uwolnij książkę!

Co to jest bookcrossing i jakie ma korzenie?

Bookcrossing szybko zyskał popularność i obecnie działa w ponad 130 krajach na całym świecie. Często organizowane są specjalne akcje, takie jak międzynarodowy Dzień Bookcrossingu, podczas którego odbywają się liczne spotkania i wydarzenia związane z książkami. Bookcrossing to nie tylko sposób na pozbycie się niepotrzebnych czytadeł i znalezienie nowych, ale także sposobność do nawiązania ciekawych znajomości i międzynarodowej wymiany kulturowej.

Jak działa bookcrossing – krok po kroku. Instrukcja dla początkujących

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w bookcrossingu, może być dla Ciebie przydatne, aby wiedzieć, jak dokładnie działa ten międzynarodowy ruch społeczny i jak możesz wziąć w nim udział. Idea bookcrossingu jest prosta i w skrócie polega na postawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych na półkach bookcrossingowych (służy do tego również regał bookcrossingowy). Nie jest to zatem akcja dla fanów e-booków.

Chcesz rozpocząć przygodę z bookcrossingiem? Przeczytaj instrukcję dla początkujących, która krok po kroku wszystko Ci wyjaśni.

 • Krok 1: Zarejestruj się na stronie Bookcrossing.com. Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie Bookcrossing.com, która jest oficjalnym portalem tego ruchu społecznego. Możesz założyć darmowe konto i wypełnić profil, który pozwoli Ci na bardziej personalizowane doświadczenie z bookcrossingiem.
 • Krok 2: Oznacz swoją książkę kodem Bookcrossing. Każda książka, którą chcesz uwolnić w ramach bookcrossingu, musi być oznaczona specjalnym kodem, który umożliwi jej śledzenie. Kod można pobrać ze strony internetowej Bookcrossing.com i wydrukować lub zakupić gotowe naklejki z kodami w specjalnych sklepach.
 • Krok 3: „Uwolnij” swoją książkę. Kiedy już oznaczysz swoją książkę kodem bookcrossing, możesz ją uwolnić, czyli zostawić w dowolnym miejscu publicznym. Możesz wybrać park, przystanek autobusowy, kawiarnię czy bibliotekę – miejsce zależy tylko od Ciebie. Ważne, aby książka była widoczna i łatwo zauważalna dla przechodniów.
 • Krok 4: Oznacz książkę jako „uwolnioną”. Po uwolnieniu swojej książki w publicznym miejscu, musisz oznaczyć ją jako „uwolnioną” na swoim profilu na stronie Bookcrossing.com. W ten sposób inni użytkownicy będą mogli śledzić jej dalsze losy i dowiedzieć się, kto ją znalazł i gdzie została ponownie „uwolniona”.
 • Krok 5: Śledź podróż swojej książki. Gdy ktoś znajdzie Twoją książkę, może ją zarejestrować na stronie Bookcrossing.com i podzielić się swoimi wrażeniami z lektury. Możesz śledzić jej podróż na swoim profilu i dowiedzieć się, gdzie trafiła po tym, jak ją „uwolniłeś”.

Dlaczego warto wziąć udział w bookcrossingu – korzyści dla czytelników

Bookcrossing to sposób na pozbycie się niepotrzebnych książek oraz poznawanie nowych ludzi i cieszenie się kulturą czytelniczą na całym świecie. Poniżej przedstawiamy korzyści, jakie wynikają z uczestnictwa w bookcrossing, zarówno dla czytelników, jak i całej społeczności:

 • Znajdowanie nowych książek – bookcrossing to świetny sposób na znalezienie nowych książek bez ponoszenia kosztów. Znajdując książkę oznaczoną kodem bookcrossing, możesz ją wypożyczyć, przeczytać i „uwolnić” z powrotem. Możliwość odkrywania nowych autorów i gatunków to korzyść, która do bookcrossingu przyciąga wielu czytelników.
 • Ochrona środowiska – dzięki bookcrossingowi niepotrzebne książki nie trafiają na składowiska odpadów. Zamiast tego są przekazywane innym ludziom, którzy chcą je przeczytać. To zwiększa szanse na ich ponowne wykorzystanie i zmniejsza ilość wyrzucanych odpadów, a tym samym przyczynia się do ochrony środowiska.
 • Międzynarodowa wymiana kulturowa – dzięki bookcrossingowi możesz poznać nowych ludzi z całego świata, o podobnych zainteresowaniach. Czytelnicy, którzy biorą udział w bookcrossingu, często dzielą się swoimi doświadczeniami z lektury, co przyczynia się do międzynarodowej wymiany kulturowej i poszerzenia horyzontów.
 • Budowanie społeczności – bookcrossing to ruch społeczny, który łączy ludzi z różnych środowisk i krajów. Wspólna pasja do czytania i dzielenie się książkami przyczynia się do budowania społeczności, której członkowie często organizują spotkania i wydarzenia związane z książkami.
 • Popularyzacja czytelnictwa – bookcrossing to przede wszystkim sposób na popularyzację czytelnictwa i zachęcanie innych do czytania. Wiele akcji związanych z bookcrossingiem jest organizowanych w bibliotekach lub szkołach.
bookcrossing

Ciekawe historie związane z bookcrossingiem

W bookcrossingu mało się dzieje? To nieprawda. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych historii związanych z bookcrossingiem, które ukazują, jak wspaniałe przygody i przyjaźnie można nawiązać dzięki temu ruchowi.

 • Spotkanie w pociągu – jedna z użytkowniczek bookcrossingu opowiedziała o tym, jak kiedyś zostawiła książkę w pociągu, a następnie otrzymała wiadomość od osoby, która ją znalazła. Okazało się, że mieszkają niedaleko siebie, a ich wspólne zainteresowania wzbudziły zainteresowanie jeszcze innych użytkowników bookcrossingu.
 • Książka na Antarktydzie – użytkownik bookcrossingu, który odbywał wyprawę na Antarktydę, „uwolnił” jedną z książek w tamtejszej bibliotece polskiej stacji badawczej. Po kilku miesiącach dostał list od osoby, która odniosła książkę ze stacji i poprosiła o przesłanie kolejnych egzemplarzy.
 • Książka przemawiająca do serca – jedna z użytkowniczek bookcrossingu opowiedziała o tym, jak uwolniła książkę w kawiarni w Australii. Kilka miesięcy później otrzymała wiadomość od osoby, która ją znalazła i podzieliła się z nią swoją historią. Okazało się, że książka przemówiła do jej serca i pomogła przejść przez trudny czas w życiu.
 • Książka podróżująca przez cały świat – użytkownik bookcrossingu uwolnił książkę w jednym z miast na Florydzie, a następnie przez kilka lat śledził jej podróż po świecie. Książka przeszła już przez kilka kontynentów i odwiedziła wiele różnych krajów, a każda osoba, która ją znalazła, zostawiła w niej swoją wiadomość.
 • Przyjaźń na odległość – dwie użytkowniczki bookcrossingu – jedna z Australii, a druga z Kanady – przypadkowo znalazły tę samą książkę i zaczęły ze sobą korespondować. Przez kilka lat wymieniały się listami i paczkami, dzieląc się swoimi doświadczeniami czytelniczymi i życiowymi.

Bookcrossing w Polsce – jak się rozwija i jakie są plany?

Bookcrossing jako ruch społeczny promujący czytelnictwo zyskuje na popularności na całym świecie, w tym w Polsce.

wymiana książek
 • Rozwój sieci punktów bookcrossingowych – w Polsce powstają kolejne punkty bookcrossingowe, czyli miejsca, w których można uwolnić swoje książki i znaleźć nowe. Wiele bibliotek, kawiarni i sklepów zaczyna współpracować z bookcrossingiem, co zwiększa dostępność tego ruchu dla osób z różnych miejscowości.
 • Spotkania – w Polsce coraz częściej organizowane są spotkania związane z bookcrossingiem, podczas których można wymieniać się książkami, poznać nowych ludzi i rozmawiać o literaturze. Takie wydarzenia są sposobem na promocję czytelnictwa i zainteresowanie nim szerszej publiczności.
 • Bookcrossing w szkołach i bibliotekach – coraz więcej szkół i bibliotek w Polsce decyduje się na organizowanie akcji związanych z bookcrossingiem. Dzięki temu dzieci i młodzież mają szansę na odkrywanie nowych książek i rozwijanie swojej pasji do czytania.
 • Integracja z mediami społecznościowymi – bookcrossing w Polsce zaczyna wykorzystywać popularność mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. W ten sposób ruch staje się bardziej dostępny i przyciąga większą liczbę użytkowników.
 • Partnerstwo z innymi ruchami społecznymi – bookcrossing w Polsce coraz częściej łączy siły z innymi ruchami społecznymi, takimi jak charytatywne organizacje czy grupy ekologiczne. Współpraca pozwala na promowanie wartości społecznych i ekologicznych stojących za tym międzynarodowym ruchem.

Zwiększona dostępność książek, organizacja spotkań i akcji czytelniczych oraz rozwijanie współpracy z innymi ruchami społecznymi to tylko niektóre z planów na przyszłość tego ruchu w wydaniu krajowym.

Największe akcje bookcrossingowe na świecie – co, gdzie i kiedy?

Co roku na całym świecie organizowane są różnego rodzaju akcje bookcrossingowe, które przyciągają tysiące uczestników. Poniżej prezentujemy największe akcje bookcrossingowe na świecie, z uwzględnieniem wydarzeń cyklicznych.

 • Międzynarodowy Dzień Bookcrossingu – coroczne święto bookcrossingu, obchodzone 21 kwietnia. W tym dniu użytkownicy bookcrossingu z całego świata uwalniają tysiące książek w różnych miejscach, a także organizują spotkania i wydarzenia związane z literaturą.
 • Bookcrossing Convention – coroczne spotkanie miłośników bookcrossingu, organizowane na przemian w różnych miastach na całym świecie. Podczas konwencji uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, wymieniają się książkami i uczestniczą w różnych warsztatach i wykładach.
 • Read Across America – coroczna akcja promująca czytelnictwo, organizowana przez National Education Association w Stanach Zjednoczonych. W ramach akcji organizowane są różnego rodzaju wydarzenia związane z literaturą, a także uwalniane są tysiące książek w różnych miejscach.
 • World Book Day – coroczne święto książki i czytelnictwa, obchodzone 23 kwietnia na całym świecie. W ramach święta organizowane są różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo, a także uwalniane są książki.
 • BookCrossing Monopoly – coroczna akcja, w której uczestnicy bookcrossingu uwalniają książki w różnych miejscach zgodnie z planszą gry Monopoly. Akcja organizowana jest na całym świecie i przyciąga tysiące uczestników.

Bookcrossing a ekologia – jak przeciwdziała marnowaniu papieru i promuje recykling?

Dzięki Bookcrossingowi można wykorzystać już istniejące książki, a tym samym zapobiec wyrzucaniu ich do śmieci.

 • Dzielenie się książkami – dzięki bookcrossingowi książki są przekazywane z rąk do rąk i wykorzystywane przez różne osoby. To oznacza, że nie trzeba kupować nowych książek, co przyczynia się do zmniejszenia produkcji papieru i drzewa potrzebnego do jego wyprodukowania.
 • Recykling – bookcrossing promuje recykling poprzez uwalnianie książek w miejscach, gdzie istnieją specjalne kontenery na papier. Osoby, które odbierają książki, są zachęcane do przekazywania ich dalej lub oddania do recyklingu.
 • Zwiększenie świadomości ekologicznej – bookcrossing to sposób na zwiększenie świadomości ekologicznej. Dzięki temu ruchowi ludzie są bardziej świadomi problemów związanych z marnowaniem papieru i promują ideę recyklingu.
 • Współpraca z organizacjami ekologicznymi – bookcrossing często współpracuje z organizacjami ekologicznymi, co przyczynia się do promocji idei recyklingu i ochrony środowiska.
na czym polega bookcrossing

Najlepsze książki, jakie udało Ci się znaleźć dzięki bookcrossingowi – opowieści czytelników

Założycielem bookcrossingu jest Ron Hornbaker, autor książki „Bookcrossing: How to Turn the World into a Library”. Podobnie jak twórca ruchu także eksperci z dziedziny bibliotekarstwa podzielają jego poglądy o prospołecznym i proekologicznym wymiarze kampanii. Integracja różnych środowisk we wspólnym celu pozwala budować międzynarodową społeczność, w której liczy się nie wiek, lecz miłość do słowa pisanego. Co o bookcrossingu myślą sami jego użytkownicy? Oto przykładowe wypowiedzi, z którymi można się spotkać.

 • Joanna – dzięki bookcrossingowi odkryła książkę „Trzecia siostra” Louise Jensen. Jak opowiada Joanna, nie słyszał wcześniej o tej autorce, ale po przeczytaniu „Sióstr” bardzo polubiła jej styl mnie. – Od tego czasu czytam wszystkie jej książki – mówi.
 • Kamil – dzięki bookcrossingowi odkrył książkę „Świat bez końca” Kena Folletta. Jak opowiada Kamil, zawsze był fanem Folletta, ale akurat tej książki nie znał. „Świat bez końca” to jedna z najlepszych książek, jakie czytał.
 • Magda – dzięki bookcrossingowi odkryła książkę „Słownik Khazarski” Milorada Pavića. Jak opowiada Magda, książka zaskoczyła ją swoją formą, a autor sposobem snucia opowieści.
 • Grzegorz – dzięki bookcrossingowi odkrył książkę „Droga” Cormaca McCarthy’ego. Jak opowiada Grzegorz, ta książka to jedno z najlepszych odkryć, jakich dokonał dzięki bookcrossingowi. McCarthy potrafi zabrać czytelnika w sam środek dzikiego świata i pokazać, jak brutalny i piękny może być jednocześnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *