Chłodnik ogórkowy to idealna propozycja na upalne dni, gdy nie mamy ochoty na długie gotowanie. Zupa nie tylko wybornie smakuje, ale też orzeźwia i nawadnia organizm. Przygotowanie dania jest przy tym banalnie proste. Koniecznie wypróbuje ten przepis na chłodnik ogórkowy, kiedy wysoka temperatura da się wam we znaki.
Przepis na chłodnik ogórkowy – informacje
- Nazwa potrawy: chłodnik ogórkowy
- Rodzaj posiłku: przystawka lub danie główne
- Kuchnia: bułgarska
- Czas przygotowania: 15 minut
- Liczba porcji: 4
Wartości odżywcze chłodnika ogórkowego
Chłodnik ogórkowy z tego przepisu w jednej porcji zawiera:
- około 235 kalorii;
- tylko 6,5 grama węglowodanów, w tym 6 gramów cukru;
- 10 gramów białka;
- 19 gramów tłuszczu, w tym 11 gramów cennych kwasów tłuszczowych nasyconych.
Składniki na chłodnik ogórkowy
Ten przepis na chłodnik ogórkowy obejmuje wyłącznie składniki łatwo dostępne w sklepie. Do przygotowania chłodnika ogórkowego niezbędne będą:
- 1 duży zielony ogórek – zapewniający orzeźwiający smak i chrupkość,
- 4 gęste gałązki mięty – dodające świeżości i aromatycznego akcentu,
- 500 g jogurtu naturalnego – nadającego kremowości i delikatnej kwaskowości,
- 150 ml śmietanki 12% – dla kremowej konsystencji i bogatego smaku,
- 2 łyżki białego octu winnego – dodające pikanterii i lekkości,
- sól i czarny pieprz do smaku – aby podkreślić smaki,
- małe gałązki mięty do dekoracji i kostki lodu do schłodzenia zupy.
Przygotowanie chłodnika ogórkowego
Przepis na chłodnik ogórkowy krok po kroku:
Krok 1: Rozpocznij od schłodzenia czterech głębokich talerzy w lodówce. To ważne – dzięki temu zupa zostanie podana schłodzona.
Krok 2: Obetnij końcówki ogórka i opłucz go. Następnie zetrzyj razem ze skórką na tarce o dużych oczkach, aby uzyskać chrupkość i orzeźwiający smak. Gałązki mięty też trzeba opłukać i osuszyć, a następnie oderwać listki i posiekać je na 4 łyżki lub pociąć nożyczkami w paski. Dodaj miętę do startego ogórka. Tak stworzysz odświeżającą bazę.
Krok 3: W dużej misce połącz jogurt naturalny, śmietankę i ocet winny – wymieszaj je razem. Jogurt zapewni kremowość, śmietanka bogaty smak, a ocet winny delikatny kwaskowy akcent. Nie zapomnij dobrze doprawić zupy solą i pieprzem według własnego smaku.
Krok 4: Rozlej zupę na schłodzone talerze, dodając do każdej porcji jedną lub dwie kostki lodu, aby zapewnić natychmiastowe orzeźwienie. Zupa powinna być podawana schłodzona, ozdobiona gałązkami mięty dla podkreślenia świeżości.
Nasze wskazówki do chłodnika ogórkowego
Zamiast śmietanki można użyć kwaśnej śmietany, która nada potrawie nieco pikanterii i wyrazistości. Natomiast jeżeli chcesz uzyskać ziołowy aromat, warto poeksperymentować z różnymi rodzajami octu, nie tylko winnym. Świetnie sprawdza się chociażby ocet estragonowy.
Z chłodnika ogórkowego w bardzo prosty sposób zrobisz danie o wykwintnym charakterze. Tuż przed podaniem wystarczy dodać do niego kilka świeżo obranych krewetek. Zapewnią one odrobinę elegancji i uczynią tę zupę bardziej sycącą.
Dla fanów zup, mamy też świetny przepis na krem z pieczarek oraz pożywny i sycący żurek.
Nie bójcie się testowania własnych pomysłów i dopasowywania zupy do swoich upodobań. Pamiętajcie tylko o podzieleniu się własnymi wersjami chłodnika ogórkowego w komentarzach!