Zmiany w służbie zdrowia w 2023 roku – co czeka pacjentów?

zmiany w ochronie zdrowia 2023

Nowy rok to czas rewolucji w polskiej służbie zdrowia. Pacjenci podstawowej opieki zdrowotnej w perspektywie zyskają dostęp do dietetyka, a skierowania do sanatorium przyjmą formę elektroniczną. Na co jeszcze może liczyć pacjent?

Zmiany w finansowaniu

Od stycznia to Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje:

  • Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię,
  • Program Finansowania Leków dla osób powyżej 75 roku życia,
  • Rządowy Program Leczenia Osób z Wirusem HIV,
  • koszt szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych,
  • świadczenia wysokospecjalistyczne,
  • leki, które przysługują bezpłatnie w okresie ciąży,
  • zadania zespołów ratownictwa medycznego (z wyłączeniem lotniczego pogotowia).  

Zmiany w służbie zdrowia 2023 – podstawowa opieka zdrowotna (POZ) 

Zmiany systemu ochrony zdrowia obejmują m.in.:

  • wprowadzenie koordynatora opieki (opieka koordynowana pozwala lekarzowi rodzinnemu na zlecanie badań i opracowanie indywidualnego planu leczenia, w konsultacji ze specjalistą),
  • poszerzenie zakresu badań diagnostycznych,
  • zwiększenie liczby konsultacji prowadzonych w placówkach podstawowej opiece zdrowotnej przez lekarzy specjalistów.

Pacjenci zyskają także dostęp do ciągłej opieki realizowanej przez lekarza i pielęgniarkę z POZ, możliwe będą także konsultacje u dietetyka. Realizacja tego planu jest rozłożona na kilka lat. 

Program „Profilaktyka 40+” wydłużony

Pakiet badań diagnostycznych, w ramach których kobiety i mężczyźni mogą skorzystać m.in. z oznaczenia poziomu kwasu moczowego, oznaczenia stężenia glukozy we krwi czy kontrolnego profilu lipidowego został wydłużony do końca 2023 roku. Z programu można skorzystać tylko raz.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Jednym z palących problemów obecnego systemu opieki zdrowotnej jest nadmierne obciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Nawet 80 proc. pacjentów trafiających na SOR to ci, którzy nie powinni się tam znaleźć. Większość pacjentów po prostu nie wie, gdzie uzyskać pomoc poza standardowymi godzinami pracy przychodni – w nocy, w weekendy lub święta, dlatego kieruje się do wspomnianego oddziału.

Dodatkową bolączką jest niedostateczne wyposażenie punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w podstawowy sprzęt do badań, jak EKG czy aparat USG. Lekarz dyżurny, nie mogąc postawić diagnozy, odsyła pacjenta na szpitalny oddział ratunkowy. Problem jest też w długich kolejkach do przychodni: pacjent, zamiast czekać, postanawia późnym wieczorem pojechać na SOR. Oczekuje, że pomocy ktoś udzieli mu jak najszybciej, i zyskuje poczucie bezpieczeństwa.

Od 2023 roku przy każdym SOR-ze ma działać punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Maseczki w podmiotach leczniczych

W związku z liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 obowiązek zasłaniania ust i nosa w przychodniach, szpitalach, poradniach czy aptekach wstępnie wydłużono do końca marca.

Refundacja leków i wyrobów medycznych

Limity refundacji zwiększono w przypadku:

  • pionizatora,
  • wózków inwalidzkich,
  • akcesoriów do pompy insulinowej,
  • aparatów słuchowych,
  • szkieł kontaktowych i okularów.

W przypadku elektrody (sensora) do systemu ciągłego monitorowania glikemii zniesiono kryterium wiekowe. Z kolei w przypadku czujników do systemu monitorowania stężenia glukozy (flash) zwiększono ich miesięczną liczbę i rozszerzono wskazania do ich zlecenia.

Turnusy sanatoryjne

Reformę wprowadzono także w leczeniu uzdrowiskowym:

  • lista oczekujących na przyjęcie do ośrodków zostanie oddelegowana do prowadzenia przez same placówki,
  • o tym, do którego ośrodka zostaniemy zakwalifikowani, nie będzie decydował NFZ, lecz kuracjusz.
  • zostaną ustalone maksymalne stawki dopłat pacjentów do leczenia w uzdrowiskach, jednak nie będą sztywne – jak do tej pory (placówki będą mogły swobodnie je obniżać, chcąc uatrakcyjnić się dla klientów),
  • na leczenie uzdrowiskowe będą wystawiane e-skierowania.

O rejestracji i zatwierdzeniu skierowania dowiemy się z:

  • SMS-a wysłanego pod podany numer telefonu,
  • Internetowego Konta Pacjenta,
  • wiadomości wysłanej na podany adres e-mailowy.

Uwaga! Okres przejściowy, podczas którego nadal będą honorowane skierowania papierowe, a informacje będzie można uzyskać listownie, potrwa do czerwca.

Zmiany w opiece długoterminowej 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w 2021 roku mniej więcej 1600 pacjentów oczekiwało na pomoc tego typu; w 2020 roku grupa była liczniejsza o około 1000 osób. Wielu chorych, nie doczekawszy opieki, umiera w kolejce do hospicjów. Szczególnie na wsiach dostępność takiej usługi jest bardzo niska. Sytuację dodatkowo pogarszają limity w finansowaniu świadczeń wprowadzone przez NFZ.

Eksperci postulują zniesienie limitowania świadczeń z zakresu opieki paliatywnej, co pozwoli na ostatniej drodze ulżyć w bólu osobom ciężko chorym.

Nowelizacja Zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, która weszła w życie 1 stycznia 2023 roku ma być lekiem na rozwiązaniem problemu.

Narodowy Program Chorób Układu Krążenia 

To długoterminowy program, który będzie wdrażany aż do 2032 roku. Jest uważany za reformę polskiej neuro- i kardiologii czy kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, angiologii i pokrewnych dziedzin. Jego główne cele to poprawa świadomości i wiedzy Polaków na temat chorób kardiologicznych i ich profilaktyki, poprawa stanu zdrowia oraz jakości życia pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Podwyżki dla personelu

Dobrą informacją dla personelu medycznego jest to, że od 1 lipca 2023 roku zarobki w ochronie zdrowia wzrosną. Według ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich najwyższa pensja minimalna lekarza ze specjalizacją wzrośnie do 9 935, 09 zł, natomiast pielęgniarki – do 8 838, 81 zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *