Odpłatna pomoc sąsiedzka – czym ma być, kto będzie mógł z niej skorzystać?

pomoc sąsiedzka

Rząd planuje wprowadzić do ustawy o pomocy społecznej nową formę wsparcia. Ma nią być odpłatna pomoc sąsiedzka. Komu będzie przysługiwała? Tłumaczymy!

Czym ma być odpłatna pomoc sąsiedzka?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od 1 listopada 2023 roku wprowadzi odpłatną usługę opierającą się na współpracy między sąsiadami. Będzie ona obejmowała głównie proste czynności pielęgnacyjne służące zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych – prostą podstawową opiekę higieniczną, pomoc w załatwianiu codziennych spraw, sprzątaniu mieszkania czy robieniu zakupów, a także zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Wprowadzenie pomocy sąsiedzkiej jako odpłatnej formy wsparcia pozwoli realnie odciążyć ośrodki pomocy społecznej w samorządach.

Pomoc sąsiedzka będzie opierała się na umowie między gminą a sąsiadem w sprawie opieki nad osobą potrzebującą pomocy. Sąsiad nie jest pracownikiem, stąd też nie powinien być zobowiązany do pomagania w typowych godzinach pracy – od 8 do 16 – lecz elastycznie, w zależności do dynamiki potrzeb.

Usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej musiałyby być świadczone na minimalnym poziomie (zapisanym w ustawie) gwarantującym bezpieczeństwo sąsiadom (opiekunom) i ich podopiecznym.

Komu przysługuje pomoc sąsiedzka?

Program jest przeznaczony dla osób powyżej 65 roku życia. Z usług sąsiedzkich może skorzystać osoba samotnie gospodarująca, która nie pozostaje w związku małżeńskim i nie ma wstępnych ani zstępnych, którzy mogliby wesprzeć ją w codziennych obowiązkach.

O formie podejmowania współpracy gmina zdecyduje samodzielnie: być może stwierdzi, że usługę sąsiedzką zleci organizacjom społecznym. W grę wchodzi też ustalenie formy współpracy (rodzaju umowy) z sąsiadami. Wysokość wynagrodzenia zostanie ustalona indywidualnie na mocy uchwały przez każdą gminę. Najczęstszą z praktyk będzie zapewne stosowanie umowy zlecenia z minimalną stawką. W 2023 roku od stycznia do czerwca wynosiła ona 22,80 zł/godz., a od lipca do grudnia wynosi 23,50 zł/godz.

Dobrą informacją dla osób chcących skorzystać z pomocy jest fakt, że środki potrzebne na sfinansowanie tej inicjatywy pokryje budżet państwa w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów. Na projekt przeznaczono 30 mln zł.

Odpłatna pomoc sąsiedzka a samorząd

Samorząd w drodze uchwały podjętej przez radę gminy określi:

  • warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze (w tym te świadczone w formie usług sąsiedzkich), a także szczegółowe warunki zwolnienia od opłat oraz tryb ich pobierania,
  • szczegółowe kryteria przyznania usług sąsiedzkich (czy będą one przyznawane w pierwszej kolejności osobom pozbawionym usług opiekuńczych w każdej formie, czy może będą to usługi „uzupełniające” – usługi świadczone przez opiekunki środowiskowe),
  • wymiar usługi (minimalny / maksymalny),
  • zakres usług sąsiedzkich co do formy realizacji usług opiekuńczych (przy założeniu, że będą to nieskomplikowane czynności pielęgnacyjne, niewymagające specjalnych kwalifikacji),
  • sposób kontroli świadczenia i rozliczania usług sąsiedzkich (ryczałtowo, za godzinę pracy itp.),
  • zasady sprawowania nadzoru nad świadczonymi usługami (gmina powinna wypracować narzędzie, które umożliwi jej weryfikację skuteczności tej formy pomocy).

Kto może wykonywać usługi sąsiedzkie?

Usługi sąsiedzkie będzie mogła wykonywać osoba, która:

  • jest pełnoletnia i zdolna (pod względem psychofizycznym), by zapewnić odpowiedni poziom świadczenia usług,
  • zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której świadczone są usługi sąsiedzkie,
  • ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy (w przypadku nieukończenia szkolenia z zakresu pierwszej pomocy organizacja szkolenia należy do organizatora usług sąsiedzkich; organizatorem usługi sąsiedzkiej może być gmina lub wyznaczona przez nią firma),
  • została zaakceptowana przez osobę, której ma pomagać, i uzyskała akceptację samorządu.

Niesprecyzowanie pojęcia „najbliższej okolicy” ministerstwo tłumaczy trudnością w geograficznym określeniu takiego obszaru. W dużych miastach np. najbliższą okolicę można rozumieć jako granice osiedla, z kolei na wsi jako najbliższe gospodarstwo – nawet jeśli jest ono oddalone o kilka kilometrów.

Kto nie będzie mógł świadczyć pomocy sąsiedzkiej?

Z możliwości świadczenia usług sąsiedzkich wykluczono członków rodziny, w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej. Są nimi osoby wspólnie zamieszkujące (gospodarujące); niezależnie od więzi prawnych łączących te osoby, oraz osoby, na których może ciążyć obowiązek alimentacyjny (małżonek, krewni w linii prostej oraz rodzeństwo).

Uwaga! Usługa sąsiedzka będzie mogła być świadczona przez współmałżonka danej osoby, o ile partnerzy mieszkają oddzielnie. Usługi sąsiedzkie mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych, a rodzina, w tym wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Sytuacja materialna przyszłego beneficjenta nie jest brana pod uwagę.

9 ocen “Odpłatna pomoc sąsiedzka – czym ma być, kto będzie mógł z niej skorzystać?”
  1. czy jak jestem osobą niepełno sprawną a posiadam od lekarza że potrzebuie pomocy drugiei osoby to moge zwrucić się do sąsiada o pomoc i dostanie wynagrodzenie ?

  2. wszystko rozumiem ale ma pytanie czy w zwiazku z korzystaniem przezemnie z pomocy sasiedzkiej bede obciazona finansowo w jakiejs czesci za te usluge – bo nic na ten temat nie wiadomo

  3. Jeśli mam st.znaczny.i pomóc osoby drugiej.ale mam męża.chorego.rowniez że st.umiarkowanym.czy możemy.otrzymac taka pomoc.oboje po 70 latach.

  4. Pic na wodę !!!, we Wrocławiu jeszcze Panie z MOPS-u nic nie wiedza, ponieważ w naszym mieście nie ma jeszcze uchwały dotyczącej opieki sąsiedzkiej. I nie wiadomo czy i kiedy będzie. Więc “burza w szklance wody”

  5. Dostaję zasiłek pielęgnacyjny z ZUS-u czy będę mogła krzystać z pomocy śąsiedzkiej z MOP-su (potrzebna pomoc tylko w zakupach i utrzymaniu porządku w domu nie ma potrzeby korzystania z pomocy osoby wykwalifikowanej.

  6. Po 65 roku życia i osoby samotne, taki warunek ponoć, zęby uzyska pomoc z tego programu o pomocy sąsiedzkiej, a tu słyszę, że trzeba mieć grupę i dochody są brane pod uwagę. Jakaś pomyłka chyba. To jest zupełnie inny program. MOPS dostanie na ten program środki z UNII.

  7. A co jeżeli samorząd nie określi, ani nie uchwali?
    Otóż nic, w moim mieście powiatowym nie można składać wniosku, a pani z UM wysłała mnie do MOPSu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *