„Co za różnica?” – kampania społeczna organizowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Z najnowszych badań wynika, że samotność dotyka znaczną część starszego pokolenia – aż 73% osób po 80. roku życia mieszka bez towarzystwa, a więcej niż połowa seniorów odczuwa brak bliskości innych ludzi. W miarę starzenia się populacji, ta kwestia staje się coraz bardziej paląca. Na szczęście istnieją inicjatywy takie jak wolontariat w ramach Programu „Obecność” prowadzonego przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które mają na celu wsparcie i zapewnienie obecności przy samotnych starszych osobach.

Samotność w podeszłym wieku to wyzwanie, z którym zmaga się coraz więcej seniorów. W obliczu tej trudnej sytuacji Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wprowadziło inicjatywę o nazwie Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ, mającą na celu przynieść ulgę i wsparcie osobom starszym.

Badanie „Samotność wśród osób 80+” przeprowadzone w 2023 roku przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich pokazuje, że około 1/3 osób po 80-tym roku życia odczuwa izolację, a co piąta z nich nie opuszcza nawet swojego domu. To smutna rzeczywistość, która może ulec zmianie dzięki zaangażowaniu i ciepłu płynącemu od innych ludzi. Właśnie dlatego program OBECNOŚĆ skupia się na budowaniu mostów między pokoleniami poprzez regularne wizyty wolontariuszy u seniorów, co przekłada się na tworzenie głębokich, przyjacielskich i pełnych zaufania więzi.

„Programem „Obecność” odpowiadamy na jedną z największych epidemii tego wieku: samotność. Starsze osoby bardzo potrzebują uwagi, wysłuchania i obecności drugiego człowieka, o czym każdego dnia przekonują się nasi wolontariusze”

Daria Michalik, team leaderka w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich

W ramach programu, wolontariusze odwiedzają swoich podopiecznych, słuchają ich, dzielą się czasem i zainteresowaniami, co często prowadzi do powstania długotrwałych przyjaźni. To nie tylko chwile spędzone razem w domu, ale również wspólne uczestnictwo w różnorodnych aktywnościach, takich jak spotkania międzypokoleniowe, świąteczne obchody czy nawet jednodniowe wakacje.

Stowarzyszenie nieustannie poszukuje nowych wolontariuszy, którzy chcieliby dołączyć do tej szlachetnej misji. Każdy ma szansę stać się częścią życia seniora, wprowadzając w nie radość i bezpieczeństwo.

Działania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich rozciągają się na wiele miast w Polsce, w tym Warszawę, Poznań, Lublin, Wrocław, Kraków, Łódź, Pruszków, Legionowo, Gniezno, Świdnik, Tarnów, Wałbrzych i Pabianice, gdzie każdego dnia wolontariusze dokładają starań, aby życie starszych osób było pełniejsze i szczęśliwsze.

W obliczu samotności, która stała się wyzwaniem współczesności, kluczem do zmiany jest obecność innych. Program “Obecność” zakłada, że regularne i zaangażowane spotkania wolontariuszy z seniorami mogą zdziałać cuda. Koordynatorzy podkreślają, że najważniejsze jest poświęcenie czasu, uwagi i wysłuchanie potrzeb starszych osób. Nawet proste czynności, jak wspólne picie herbaty, mogą sprawić, że seniorzy poczują się docenieni i potrzebni.

Relacje z innymi ludźmi są nieocenione dla jakości życia seniorów. To właśnie one pozwalają na dzielenie się wspomnieniami, historiami, a nawet na wspólne gry w szachy. Każdy z nas może być tą zmianą dla kogoś, kto czuje się samotny. Program “Obecność” ma na celu przeciwdziałanie samotności poprzez proste gesty życzliwości, które dla seniorów mają ogromne znaczenie.

Jedna ocena “„Co za różnica?” – kampania społeczna organizowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich”
  1. Szkoda że nie we wszystkich miastach działa stowarzyszenie. I szkoda że dotyczy tylko osób starszych bo jest dużo osób niepełnosprawnych są zamknięte w domach i też czują się samotne i wykluczone ze społeczeństwa. Nie mają z kim wyjść ani gdzie wyjść z domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *