Helena Norowicz – kobieta inspirująca seniorki jak nikt inny

Pani Helena to prawdziwa inspiracja dla nas wszystkich! Szczególnie dla seniorek, które boją otworzyć się przed światem z powodu kompleksów związanych z wiekiem. jej historia to dowód an to, że wiek stanowi jedynie liczbę, a pasja i uroda mogą kwitnąć zawsze – bez względu na liczbę lat. Przez niemal pół wieku pani Helena zachwycała widzów na deskach teatru i na wielkim ekranie, ale prawdziwa popularność przyszła do niej niespodziewanie dopiero po przejściu na emeryturę. W wieku ponad 80 lat rozpoczęła karierę modelki seniorki. Złamała wszelkie stereotypy i udowodniła, że wiek nie jest żadną barierą.

Sielankowa młodość z traumą wojny

Helena Norowicz urodziła się 14 listopada 1934 roku we wsi Chiłowszczyzna, znajdującej się obecnie na Białorusi. Jej dzieciństwo upływało szczęśliwie wśród lasów, bez luksusów takich jak bieżąca woda czy elektryczność, ale za to z obfitością świeżego mleka od hodowanych przez rodziców krów i kóz, a także domowego pieczywa prosto z pieca. To właśnie tam, w zgodzie z naturą, ukształtowała się jej miłość do aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Dom otaczała natura, dlatego Helena i jej siostry, Leokadia i Teresa, były zawsze w ruchu – nieustannie eksplorowały okolice.

Niestety w 1939 roku sielankowe chwile zostały zakłócone. Wybuchła wojna i rodzinie małej wówczas Heleny groziła zsyłka na Syberię, więc co noc kładli się spać w poczucie niepewności. Na szczęście uniknęli zesłania, a po wojnie osiedli w Koszalinie. Tam Helena odkryła swoją pasję do gimnastyki, zainspirowana akrobatycznymi popisami cyrkowców. Dzięki własnej determinacji i wielu próbom nauczyła się robić szpagaty, zarzucać nogi na ramiona i wykonywać perfekcyjne mostki.

“Całe moje życie, począwszy od wczesnego dzieciństwa, było związane z gimnastyką i ze sportem.”

Helena Norowicz w wywiadzie dla “Gazety”

Niesamowite zdolności Heleny miały być jej przepustką do Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie pragnęła rozpocząć karierą sportową. Jednak przeznaczenie bywa przewrotne. Młoda dziewczyna przegapiła termin egzaminów i choć początkowo była zrozpaczona, uznała to z czasem za szczęśliwy zbieg okoliczności. Ostatecznie wybrała bowiem aktorstwo.

Bogata kariera teatralna i filmowa

Niedługo potem wyjechała do siostry mieszkającej we Wrocławiu. Regularne wizyty w teatrze zainteresowały ją na tyle, że zgłosiła się na studia aktorskie w Łodzi. Bez problemu dostała się na pierwszy rok, a w 1958 roku ukończyła edukację. W międzyczasie poznała miłość swojego życia – przyszłego męża, reżysera Mariana Pysznika.

Kariera aktorska Heleny kwitła, a ona sama zagrała w wielu serialach telewizyjnych i filmach. Na ponad 40 lat związała się z warszawskim Teatrem Klasycznym. Pojawiła się w kultowych polskich produkcjach, takich jak “Stawka większa niż życie” czy “Dekalog IV” Krzysztofa Kieślowskiego.

Helena Norowicz w roli modelki

Helena Norowicz to prawdziwa inspiracja dla osób w każdym wieku, a szczególnie dla tych, które wchodzą w okres emerytury. Kiedy dla wielu ludzi ten czas oznacza spowolnienie i odpoczynek, dla pani Heleny był on początkiem nowego rozdziału pełnego pasji, kreatywności i samorealizacji. Już po 80. roku życia dostrzeżono w niej niezwykły potencjał fotogeniczny ze względu na wyjątkową klasę oraz nieprzeciętną urodę.

Postać pani Heleny zainteresowała polskie marki odzieżowe. Choć początkowo miała obawy, czy nadaje się do sesji modowych, to ostatecznie postanowiła się im stawić czoło. I tak rozpoczął się renesans kariery – Helena Norowicz występuje w kampaniach reklamowych, nagrywa piosenki i po prostu cieszy się życiem.

“Postanowiłam nie godzić się na starość taką, z którą mamy powszechnie do czynienia, czyli związaną z niewydolnością, niezadowoleniem, z pustką, która często dopada starszych ludzi.”

Helena Norowicz w rozmowie z serwisem HelloZdrowie.pl

Helena Norowicz i jej sekret młodości

Pani Helena chętnie dzieli się swoim sekretem wiecznie młodego wyglądu i pozytywnego nastawienia do życia. W wielu wywiadach podkreśla, że łączy aktywność fizyczną ze zbilansowaną dietą. Unika zabiegów plastycznych – zamiast nich woli stosować naturalne metody, jak chociażby maseczki na twarz z herbaty. Często przyznaje, iż nigdy się nie przejada, co jej zdaniem jest ważnym czynnikiem wpływającym na jej dzisiejszy, imponujący stan fizyczny.

W wieku niespełna 90 lat Helena Norowicz wciąż zaskakuje i inspiruje. Nie narzeka na starość. Nie oczekuje współczucia z powodu słabnącej sprawności fizycznej. Nie szuka usprawiedliwień, by godzić się na ogarniające osoby starsze niezadowolenie. Zamiast tego wszystkiego znajduje się w nieustannym ruchu, by czerpać z życia pełnymi garściami jako seniorka Obyśmy wszyscy byli w jej wieku potrafili codziennie budzić się z takim nastawieniem!

Zachęcamy Was do przesłuchania rozmowy z Heleną Norowicz przeprowadzonej w 2023 roku. Zainspirujcie się jej niesamowitą postawą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *