Ulga na termomodernizację – czym jest i ile wynosi?

ulga termomodernizacyjna

Dbanie o ekologiczność  i energooszczędność domu może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Wśród nich warto zwrócić uwagę na ulgę termomodernizacyjną. Dzięki niej Twoja inwestycja w prace remontowe, adaptacyjne lub modernizacyjne może być niższa nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ta ulga, powszechnie nazywana „ulgą remontową”, dotyczy prac mających na celu poprawę parametrów termoizolacyjnych budynków mieszkalnych.

Wysokość ulgi w 2023 roku

W tym roku kwota, którą można było odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wyniosła 53 tys. zł dla pojedynczej osoby (w 2024 roku wyniesie tyle samo). Małżonkowie w ramach preferencji mogą odliczyć dwukrotność tej sumy, czyli 106 tys. zł.

termomodernizacja

Odliczeniu podlegają wydatki zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, począwszy od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna jest ulgą podatkową, która umożliwia odliczenie części kosztów związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych od dochodu. W praktyce koszty związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym obniżają Twoją podstawę opodatkowania. Podczas rozliczenia podatku dochodowego koszty poniesione na termomodernizację należy uwzględnić w odpowiednich formularzach, takich jak: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L czy PIT-37. Istotne jest również dodanie załącznika w formie PIT/O: w rubryce Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wpisz konkretne kwoty. Dowodem potwierdzającym wszystkie wydatki poniesione na inwestycję są zgromadzone faktury.

Jakie wydatki można odliczyć?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możesz uwzględnić koszty związane z inwestycją, która przyczynia się do oszczędności energii, czyli np. docieplenie przegród budowlanych lub zmniejszenie strat energii pierwotnej. Do ulgi kwalifikują się zarówno zakup materiałów budowlanych, jak i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, takie jak ekspertyzy, analizy czy przygotowanie dokumentacji. Ogółem ulga obejmuje działania związane z ociepleniem domu, zakupem i montażem nowych systemów ogrzewania oraz systemów złożonych z odnawialnych źródeł energii.

ulga na termomodernizację

Podsumowanie

Ulga termomodernizacyjna jest znakomitą możliwością dla tych, którzy chcą, by ich dom był bardziej energooszczędny i komfortowy. Ulga za przeprowadzone prace zostanie odliczona w zeznaniu podatkowym za rok, w którym te prace przeprowadzono. Jest to nie tylko korzystne dla środowiska, ale także dla naszego portfela.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *