Konsolidacja zobowiązań – kiedy się opłaca? Wyjaśniamy

Konsolidacja zobowiązań seniora

Kilka zobowiązań miesięcznie i spore raty łączne – tak może wyglądać życie niejednego polskiego emeryta. Jest jednak sposób, by wyjść z tego impasu. To konsolidacja. Na czym polega ten mechanizm finansowy?

Czym jest konsolidacja zobowiązań?

Konsolidacja zobowiązań finansowych to zaciągnięcie kolejnego obciążenia finansowego w celu uregulowania pozostałych.

Dlaczego warto skorzystać z konsolidacji zobowiązań?

Konsolidacja zadłużeń to szansa na uproszczenie złożonej sytuacji finansowej. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego pozwala na spłatę zobowiązania w jednym terminie – często wybieranym przez kredytobiorcę. Przejęcie pełnej kontroli nad sumą dotychczasowych zadłużeń sprawia, że ich spłata jest dla seniora prostsza. Gdy nie musimy pamiętać o poszczególnych terminach wykonywania przelewów w miesiącu, żadna płatność nie ujdzie naszej uwadze, a dzięki temu nie zostaniemy obciążeni odsetkami. W przypadku kredytu konsolidacyjnego miesięczna rata zwykle jest dużo niższa w porównaniu z całkowitymi kosztami wcześniej spłacanych należności, np. chwilówek dla seniora.

Konsolidacja kredytów i pożyczek oznacza dla seniora nie tylko zamianę kilku zobowiązań w jedno, ale daje także szansę na uzyskanie dodatkowych środków. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, a dodatkowa kwota zostanie wliczona w miesięczną ratę. Dzięki temu nie tylko możliwe jest pozbycie się balastu wielu długów, ale także sfinansowanie bieżących potrzeb – rachunków, zakupu sprzętu elektronicznego, urządzeń domowych czy wakacji. Bank nie będzie kontrolował, w jaki sposób zostały wykorzystane dodatkowe środki.

Kiedy senior powinien sięgnąć po konsolidację zobowiązań?

Po konsolidację zobowiązań warto sięgnąć wtedy, gdy senior terminowo spłaca raty, jednak odczuwa, że staje się to dla niego coraz uciążliwsze. Opóźnienia w spłacie mogą skutkować pogorszeniem historii kredytowej w BIK-u oraz zmniejszeniem zdolności kredytowej i przeszkodami (a często wręcz niemożnością) otrzymania pożyczki konsolidacyjnej.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

To, jakie zobowiązania można skonsolidować, zależy od konkretnej instytucji finansowej. Przeważnie przedmiotem konsolidacji mogą być właściwie wszystkie produkty kredytowe: kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, pożyczki (często także pozabankowe) czy zadłużenia na kartach kredytowych.

Na co zwrócić uwagę, konsolidując zobowiązania?

Senior chcący skorzystać z konsolidacji zadłużeń, oceniając zasadność swojej decyzji, powinien wziąć pod uwagę:

  • wysokość raty po konsolidacji (powinna być niższa niż do tej pory),
  • prowizję,
  • rzeczywistą roczną stopę oprocentowania,
  • konsekwencje opóźnień w spłacie raty,
  • wymagane zabezpieczenia,
  • całkowitą kwotę do spłaty i nowy okres spłaty.

Kto nie może skorzystać z konsolidacji zobowiązań?

Chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Najpierw sprawdź, jaką masz opinię w BIK-u. Z konsolidacji kredytów nie mogą skorzystać osoby mające negatywną opinię w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Ta jest uzależniona od regularnego uiszczania należności.

Kiedy nie warto korzystać z konsolidacji zobowiązań?

Mimo że konsolidacja zadłużenia to instrument, który ma pomóc wyjść z finansowego impasu, nie zawsze warto z niej korzystać. Z uwagi na fakt, że jest to dodatkowe zobowiązanie, zawczasu należy rozpatrzyć jego wszystkie za i przeciw. Nie warto decydować się na konsolidację, jeśli mimo przejściowych przeszkód jesteśmy w stanie bez pomocy regulować nasze zobowiązania. Pamiętajmy, że kredyty konsolidacyjne wiążą się z wydłużeniem okresu spłaty. Tym samym, zakładając, że dług będziemy regulować aż do końca okresu kredytowania, zapłacimy więcej odsetek.

Czy istnieje konsolidacja chwilówek?

Tak. W przypadku chwilówek również możemy skorzystać z łatwiejszego systemu spłaty zobowiązań.

Czy możliwa jest konsolidacja chwilówek po terminie?

Problemu z konsolidacją chwilówek zazwyczaj nie mają osoby, które zadłużenia spłacają terminowo. Jeśli senior ma problem z uzyskaniem tej formy pomocy z racji swojej niekorzystnej historii jako dłużnika, może postarać się o konsolidację pozabankową. To instrument na rynku znany jako pożyczka dla zadłużonych; oferowany przez firmy pożyczkowe. Jeśli firma współpracuje z BIK-iem, a tym samym dowie się, jak bardzo niekorzystna jest nasza sytuacja finansowa (sprawdzi naszą zdolność kredytową), też może odrzucić wniosek o pożyczkę.

Gdzie senior może szukać ofert kredytów konsolidacyjnych?

Korzystny kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć w wielu miejscach, ale w równie wielu lepiej się nie zadłużać. Wartościowych ofert kredytu konsolidacyjnego (pożyczek konsolidacyjnych) można szukać w internetowych porównywarkach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *