Zajęcia plastyczne dla seniorów – pomysły, warsztaty malarskie i plastyczne

Kobieta, która uczestniczy w zajęciach plastycznych dla seniora.

Moment przejścia na emeryturę wcale nie musi być trudnym doświadczeniem. Co prawda zmieniają się wtedy role społeczne, ale to nie oznacza, że trzeba rezygnować z kulturalnego i twórczego życia. Obecnie jest mnóstwo możliwości na rozwijanie potencjału. Przykładem mogą być zajęcia plastyczne dla seniorów, które wspomagają koncentrację, logiczne myślenie i umiejętności manualne. W artykule opisujemy, co można robić w ich ramach i przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z uczestnictwa w nich.

Dla kogo są skierowane zajęcia plastyczne dla seniorów?

Warsztaty plastyczne dla seniorów, organizowane w miastach lub małych miejscowościach zazwyczaj są dostępne dla każdej, starszej osoby, która chce aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje zainteresowania. Wiek czy płeć w tym przypadku nie stanowią żadnej bariery – mieszane grupy stwarzają doskonałą okazję, by poznać nowe osoby i budować relacje społeczne.

Wiele instytucji jest dostosowanych również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zatem, jeśli dana osoba czuje, że chciałaby znaleźć nowy sposób wyrażania siebie lub rozwijać zainteresowania artystyczne i zdolności manualne, śmiało może zapisać się na zajęcia dla osób starszych

Zajęcia manualne są też formą spędzania czasu z seniorami w domach opieki. Według wielu opiekunek osób starszych, uczestnictwo w warsztatach to pewnego rodzaju terapia zajęciowa. Lekcje dla seniorów pozytywnie wpływają na sprawność dłoni, logiczne myślenie i oczywiście na zdrowie psychiczne. Rozwijanie zdolności manualnych to także propozycją dla klubów seniora – starsze osoby mogą w grupie szlifować umiejętności plastyczne i nauczyć się nowych technologii.

Emeryci, którzy uczestniczą w grupowych zajęciach plastycznych dla seniorów.

Oczywiście, prace ręczne dla seniorów niejednokrotnie z powodzeniem wykonywane są w domu – taka forma treningu zdolności artystycznych jest polecana osobom, które stawiają na indywidualizm i lubią pracować samodzielnie.

Zajęcia manualne dla osób starszych są więc skierowane do wszystkich tych, którzy chcą wykorzystać wolny czas, wyrazić siebie i rozwijać swoje zdolności. W dalszej części artykułu opisujemy przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać z seniorem.

Prace plastyczne dla seniorów

Jedną z form aktywności twórczej są zajęcia plastyczne dla osób starszych. Prace, które podczas nich można wykonywać są zróżnicowane i oczywiście uzależnione od prywatnych zainteresowań i predyspozycji. Osoby, które już kiedyś interesowały się sztuką lub te, które są uzdolnione plastycznie, najczęściej wybierają opcję malowania akwarelą, czy farbami akrylowymi. Pędzel i trochę kreatywności pozwalają bowiem na tworzenie niesamowitych pejzaży, portretów czy abstrakcyjnych kompozycji.

Wykonane dzieła można podarować komuś bliskiemu lub… sprzedać. Połączenie pasji z przedsiębiorczą osobowością seniora o zdolnościach artystycznych może przynieść dobre rezultaty.

A co w przypadku mniej doświadczonych osób? Pomysły na zajęcia plastyczne dla seniorów można długo wyliczać! Poniżej podajemy kilka z nich – przeczytaj, jakie ćwiczenia pozwolą rozwijać artystyczną duszę.

  • Tworzenie kolaży – taka forma twórczości osoby starszej polega na łączeniu ze sobą różnych kawałków gazet, magazynów, tkanin czy papierów. Wszystko po to, by w efekcie otrzymać jedną, spójną całość. Zajęcie to wpływa korzystnie na seniorów – rozwija wyobraźnię, wpływa na szybkość myślenia i pozwala na wyrażenie swojej kreatywności.
  • Decoupage – technika polegająca na zdobieniu pudełek, ramek czy innych przedmiotów za pomocą wycinanych i naklejanych na nie motywów z papieru. Prace plastyczne, które powstają w wyniku zastosowania tej metody wyróżnia kreatywność i oryginalność.
Zobacz także
  • Szkicowanie – kolejnym przykładem prac plastycznych dla seniorów jest wyrażanie siebie poprzez rysowanie. Szkicowanie, podobnie jak malowanie daje możliwość tworzenia dzieł, przedstawiających pejzaże, przedmioty użytku codziennego czy sylwetki ludzkie. Warto jednak mieć świadomość, że wymaga ono dużej cierpliwości i dokładności podczas wykonywania prac.
  • Malowanie po numerach dla seniora – taka forma twórczej aktywności w ostatnim czasie jest bardzo popularna. Jak wskazuje sama nazwa, polega na malowaniu poszczególnych pól obrazu farbami, zgodnie z numeracją. Tego typu prace plastyczne dla seniorów mogą być doskonałą formą rozrywki i relaksu. Tym bardziej że nie wymagają wcześniejszego doświadczenia, spędzanie wolnego czasu właśnie w ten sposób ma pozytywny wpływ na samopoczucie seniorów.

Jak widać, zajęcia plastyczne dla osób starszych mogą być interesujące i dopasowane do indywidualnych preferencji podopiecznego.

Prace manualne dla seniorów

Nieco innym sposobem wyrażania siebie przez seniora jest tworzenie prac manualnych. Te z kolei wymagają dużej precyzji. W końcu, do ich wykonania nie używa się maszyn, bo wszystko tworzone jest własnoręcznie. Najpopularniejszą opcją prac manualnych dla seniorów jest haftowanie, czyli naszywanie na serwetkach, ubraniach czy na innych tkaninach wyjątkowych wzorów lub tworzenie obrazów z nici. Wymaga to sporych nakładów cierpliwości, ale po wykonaniu dzieła przynosi seniorom prawdziwą satysfakcję.

Prace manualne seniora - haftowanie,

Oczywiście nie jest to jedyna możliwość. Godne polecenia są też zajęcia, podczas których seniorzy wykonują biżuterię z koralików, kamieni czy innych materiałów. Uczestnictwo w nich to połączenie przyjemnego z pożytecznym – wykonane kolczyki czy naszyjniki można później dopasować do swoich stylizacji.

Co jednak w sytuacji, gdy żadna z tych aktywności nie odpowiada zainteresowaniom osoby w wieku emerytalnym? Spokojnie, są też inne opcje dla osób starszych! Chociażby takie jak zajęcia manualne – wyplatanie koszy z wikliny, tworzenie ozdób ceramicznych czy wykonywanie makram, które później można podarować dla bliskich (np. dzieci czy przyjaciół) lub spróbować sprzedać jako rękodzieło. Obecnie, w internetowej rzeczywistości, jest zapotrzebowanie na tworzone ręcznie produkty, a ich sprzedaż może być źródłem satysfakcji i motywacyjnym zastrzykiem do rozwijania swojej pasji przez seniora.

Prace ręczne dla seniorów

Inne (niż malowanie i wyplatanie) prace ręczne, które z powodzeniem mogą wykonywać seniorzy w ramach zajęć plastycznych to robienie origami czy tworzenie kwiatów z różnorodnych materiałów np. z filcu, czy kwiatów z papieru. Dużą zaletą wyboru właśnie takich zajęć jest to, że stworzone prace można użyć do dekoracji wnętrza domu. Oczywiście, na tym lista możliwości się nie kończy!

Zajęcia dla seniorów – przykłady prac ręcznych.

  • Kartki okolicznościowe – własnoręcznie wykonane cieszą się ogromną popularnością. Przede wszystkim dlatego, że osoba, która zostanie nimi obdarowana czuje się wyróżniona i doceniona. Takie kartki seniorzy mogą tworzyć podczas warsztatów plastycznych. Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, by to zajęcie dla seniora praktykować w domu.
Zobacz także
  • Wycinanki – to jedna z mniej wymagających, a przy okazji zabawna forma spędzania wolnego czasu. Niektórzy z emerytów uważają nawet, że daje tyle radości, co gry planszowe. Do tworzenia kompozycji według swojego pomysłu wystarczy papier, nożyczki i odrobina chęci osoby starszej.
  • Tworzenie ozdób świątecznych – kto powiedział, że stroiki bożonarodzeniowe czy wielkanocne dodatki trzeba kupować w sklepie? Równie dobrze można je wykonać samodzielnie w domu. Jest to też pomysł na przykładowe zajęcia manualne dla seniorów.

Jakie są efekty i korzyści z prac ręcznych?

Czy warto zapisać się na zajęcia manualne dla seniorów? Oczywiście – uczestnictwo w nich może przynieść wiele korzyści! Przede wszystkim, wykonywanie prac ręcznych może pomóc w poprawie lub w utrzymaniu sprawności manualnej i motorycznej. Natomiast pod względem psychicznym, angażowanie i stymulowanie różnych obszarów mózgu poprawia pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze. Oczywiście, efektów tych nie da się osiągnąć po pierwszych zajęciach manualnych dla seniorów, ale już po miesiącu czy dwóch aktywnego uczestnictwa widać poprawę na pewnych płaszczyznach. Zajęcia wyzwalają kreatywność, cierpliwość i pomaga seniorom rozwijać umiejętności.

Seniorzy uczestniczą w warsztatach plastycznych.

Warto też mieć na uwadze, że sztuka daje możliwość wyrażania emocji w bezpieczny i twórczy sposób. Jest więc pewnego rodzaju antidotum na lęk, stres czy smutek, który niekiedy może się pojawiać. Tworzenie czegoś pięknego zwiększa też poczucie własnej wartości i satysfakcji z siebie. A to z kolei przekłada się na ogólne samopoczucie i zadowolenie z życia.

Oczywiście, wymieniając zalety zajęć plastycznych dla seniorów, nie można zapomnieć o aspekcie społecznym. Udział w zajęciach grupowych jest bowiem okazją do budowania nowych relacji i integracji z rówieśnikami. Dzięki temu żaden senior nie czuje się odizolowany od reszty społeczeństwa. Komunikacja z innymi i wykonywanie estetycznych prac niejednokrotnie mają terapeutyczny wymiar. Skupienie uwagi na pozytywnych aspektach życia i na twórczej aktywności zmniejsza objawy depresji i daje siłę do dalszego działania. Można powiedzieć, że podobnie jak regularny ruch na świeżym powietrzu, pobudza organizm do produkcji hormonu szczęścia – endorfin.

Krótkie podsumowanie

Uczestnictwo w zajęciach plastycznych dla seniora przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest też formą wyrażania siebie i sposobem na podzielenie się swoją kreatywnością z innymi osobami. Zatem emerytura może być czasem na rozwijanie swojego potencjału i na spełnienie się w obszarach, które wcześniej były zaniedbane ze względu na zawodowe czy rodzinne obowiązki. Szachy i proste gry planszowe nie muszą być jedynymi, dodatkowymi zajęciami.

Zobacz także

Kolorowanie, malowanie, rysowanie, rzeźbienie, szydełkowanie i inne ćwiczenia manualne dla osób, które preferują spokój i indywidualizm, mogą być wykonywane w domu. Natomiast, jeśli seniorzy chcą postawić na pielęgnowanie relacji i rozwijanie pasji z innymi osobami, mogą wybrać ćwiczenia grupowe. Co ważne, by rozpocząć swoją przygodę, nie trzeba mieć dużej wiedzy ani specjalnych umiejętności. Wystarczą chęci do działania i regularne ćwiczenia, by z czasem tworzyć coraz bardziej profesjonalne dzieła plastyczne i, by chwilowe zainteresowanie zamieniło się w prawdziwą pasję seniora.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *