Scrapbooking – świetne hobby dla każdego seniora

Scrapbooking dla seniora.

Zdjęcia zapisywane na cyfrowych nośnikach pamięci to wygodne, ale też nieco ryzykowne rozwiązanie. Wystarczy jedno nieuważne kliknięcie lub awaria urządzenia, by stracić cenne materiały. Wiele starszych osób decyduje się więc na tworzenie kreatywnych albumów z pamiątkami. Tym bardziej, że technika scrapbookingu dla seniorów cieszy się coraz większą popularnością. Zapraszamy do artykułu na ten temat.

Co to jest scrapbooking?

Wiele osób zadaje nam pytanie: co to jest scrapbooking? Postaramy się więc wyjaśnić to zagadnienie. Otóż, technika jaką jest scrapbooking to tworzenie albumów, książek z pamiątkami lub innych dzieł, w których wnętrzu można umieścić fotografie, wycinki z gazet, zaproszenia na ważne wydarzenia, bilety, listy czy inne materiały. Warto też zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma sztywnych reguł. Zatem, jeśli dana osoba ma artystyczną duszę, to może stworzyć naprawdę wyjątkowe dzieło.

Scrapbooking jako hobby dla seniora.

Wyjaśniając co to scrapbooking, warto również przywołać początki tej techniki – za kolebkę scrapbookingu uznaje się Stany Zjednoczone. To właśnie tam, w połowie XX wieku, bardzo intensywnie zaczęła rozwijać się kultura DIY – “zrób to sam”, a dostępność materiałów była coraz większa. Wszystko to sprawiło, że w latach 80. i 90. XX wieku coraz więcej osób interesowało się nowym nurtem, zadając pytanie: “scrapbooking – co to jest”. Popularność techniki cały czas rosła i zaczęła rozprzestrzeniać się również w innych krajach. Dziś, technikę scrapbookingu traktuje się jako formę rękodzieła.

Scrapbooking to doskonałe hobby dla seniora

Scrapbooking może stać się pasją każdego człowieka, ale w szczególności jest polecany osobom starszym. Wynika to z faktu, że scrapbooking dla seniora stanowi doskonałą okazję do przedstawienia historii życiowej i doświadczenia zawodowego na kartkach papieru. Emeryci traktują więc tę technikę jako szansę do stworzenia rodzinnych pamiątek.

W wielu przypadkach seniorzy, który rozpoczynają swoją przygodę ze scrapbookingiem, chcą stworzyć rękodzieło dla bliskiej osoby np. z okazji urodzin, rocznicy ślubu czy wkroczenia w dorosłość. Dzięki temu mogą sprawić przyjemność innym, a dodatkowo konstruktywnie wykorzystać czas. Nie ulega więc wątpliwości, że ozdabianie jest bardzo popularne i stanowi doskonałe hobby dla seniora. Dodatkowo, niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim, scrapbooking dla osoby starszej jest pewnego rodzaju treningiem manualnym i świetną okazją, by pobudzić umysł i stworzyć kreatywne produkty.

Przeczytaj także

Niekiedy hobby seniora przekształca się w coś więcej i albumy ze zdjęciami lub kartki okolicznościowe tworzone są przez nich na zamówienie.

Od czego zacząć scrapbooking? Nasze porady

Od czego zacząć przygodę z rękodziełem? Podpowiadamy!

Krok 1. Wybierz motyw przewodni scrapbooking dla seniora warto rozpocząć od wybrania tematyki projektu. Na samym początku polecamy stworzenie kilku kartek okolicznościowych lub ozdobienie pudełka prezentowego. Takie prace nie są wymagające i mogą zachęcić do dekorowania bardziej skomplikowanych elementów. Na tym etapie dobrze też się zastanowić nad stylem wykonywanych prac – można wybrać standardowy scrapbooking dla początkujących seniorów lub np. eco srapbooking.

Krok 2. Zgromadź odpowiednie materiały – jeśli na kartkach albumu chcesz przedstawić swoje życie zawodowe to warto byś znalazł zdjęcia, pieczątki firmowe czy artykuły o przedsiębiorstwie. Natomiast, jeśli postawiłeś na dekorowanie prezentów, dobrze będzie jeśli zaopatrzysz się w naklejki, kolorowy papier, wstążki i inne ozdoby.

Krok 3 – zaplanuj układ stron i grafiki. Jeśli nie wiesz, jak w estetyczny sposób ozdobić poszczególne elementy, dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie notatek z pomysłami lub porozmawianie z kimś doświadczonym.

Scrapbooking - tworzenie wspomnień z wakacji.

Jeśli masz już wszystko, czego potrzebujesz, to czas na rozpoczęcie przygody ze scrapbookingiem!

Zestaw do scrapbookingu – czyli, co się przyda?

Czego potrzebujesz do dekorowania? Otóż, wszystko zależy od poziomu skomplikowania projektu. Niemniej, typowy zestaw do scrapbookingu dla seniora powinien zawierać kilka elementów.

 • Zeszyt do scrapbookingu – w tym przypadku ważne jest, by zwrócić uwagę na liczbę kartek. W przypadku minimalistycznych, szybkich projektów kilka lub kilkanaście stron w zupełności wystarczy.
 • Album do scrapbookingu dla seniora – w sklepie można znaleźć wiele albumów. Kluczowe jest jednak to, by ten zgrywał się ze zdjęciami – innymi słowy, by nie odbiegał stylem od pierwotnej koncepcji dekoracji.
 • Papier do scrapbookingu – najlepiej kolorowy, ozdobny, ponieważ to właśnie z niego można wycinać różne elementy.
 • Materiały do scrapbookingu – zdjęcia czy ważne kartki, bilety na wydarzenia itd.
 • Akcesoria do scrapbookingu dla seniora. Zalicza się do nich różnego rodzaju scrapki, farby, cekiny, perełki, tusze, stemple itd.
 • Kwiaty do scrapbookingu – ozdabiając kartki albumów mozna dodatkowo wykorzystać kwiaty z papieru.
 • Klej do scrapbookingu – oczywiście do dekorowania kartek papieru niezbędne będą kleje, dzięki którym można przytwierdzić ozdoby.
 • Nożyczki – niezbędne, by wyciąć wzory z papierów.

Oczywiście, w sklepach dostępne są też bardziej rozbudowane zestawy do scrapbookingu dla seniora. Standardem w nich są np. maszynka do scrapbookingu, wykrojniki czy różnorodne scrapki, stemple naklejki i papiery do scrapbookingu.

Gdzie kupić rzeczy do scrapbookingu?

Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić rzeczy do scrapbookingu dla seniora. Najpopularniejszym źródłem będzie oczywiście sklep internetowy, związany tematycznie z rękodziełem.

Opcja zrobienia zakupów online jest bardzo wygodna, bo za pomocą jednego kliknięcia można zamówić koperty, kartki, notesy i inne akcesoria.

Taki sposób zakupu elementów decoupage jest polecany przede wszystkim osobom, które mieszkają w małych miejscowościach i nie mają zbyt urozmaiconej oferty materiałów do dekorowania w lokalnych sklepach.

W miastach, rzeczy do scrapbookingu są dostępne w wielu stacjonarnych miejscach – elementy do decoupage są znajdziesz m.in. w księgarniach czy sklepach z papierem i akcesoriami do dekoracji.

Jak wykorzystać scrapbooking? Pomysły na rękodzieła

Jeśli zaczynasz przygodę ze scrapbookingiem, to warto byś wiedział, że istnieje wiele pomysłów na rękodzieła z wykorzystaniem techniki decoupage. Poniżej podajemy najpopularniejsze z nich.

Scrapbooking – pomysły dla seniorów:

 • Kartki okolicznościowe – przykładem mogą być: personalizowane zaproszenia, kartki bożonarodzeniowe, kartka z okazji przejścia na emeryturę, kartka ślubna, kartka urodzinowa, kartka na chrzest itd.
 • Zakładki do książek – jeśli uwielbiasz poświęcać czas na czytanie, możesz samodzielnie stworzyć zakładkę, dzięki której nie będziesz zastanawiać się nad rozdziałem lektury.
 • Personalizowane upominki dla bliskich – zamiast pudełek słodyczy, możesz sprawić radość w inny sposób. Gwarantujemy, że uśmiech na twarzy wywołają kartki bożonarodzeniowe ręcznie robione, notesy czy kalendarze odnoszące się do hobby obdarowanej osoby.
Przeczytaj także
 • Scrapbookingowe planery, niezbędne do śledzenia celów, zadań i wydarzeń.
 • Pamiętniki i dzienniki, zawierające wspomnienia, myśli i uczucia.
 • Sprzedaż – wystarczy, że stworzysz kilka dzieł i napiszesz ogłoszenie: “scrapbooking kartka świąteczna”, “scrapbooking album”, ” scrapbooking kartka na 18 urodziny dla dziewczyny”, “scrapbooking kartka na 18 dla chłopaka “. Innym pomysłem jest własny sklep z rękodziełami.
 • Albumy rodzinne: Stwórz albumy rodzinne, które będą przechowywać wspomnienia i historię twojej rodziny. Dodaj zdjęcia, dokumenty, listy i inne pamiątki, aby zachować dziedzictwo swojej rodziny.

Oczywiście, są też inne pomysły – osoby, które chcą zająć się tą techniką mogą zapisać się na zajęcia dla seniorów, kupić książkę na ten temat lub wpisać w wyszukiwarce hasło “scrapbooking inspiracje”, by zobaczyć w jaki sposób pracują inne osoby zainteresowane tą tematyką.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *