Bezpieczna podróż pociągiem – stosuj się do tych zasad, jeśli jeździsz koleją

bezpieczna podróż pociągiem

Podróżowanie koleją to wygodny sposób na pokonywanie dłuższych dystansów. Z ankiety Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że ta forma podróży odpowiada nawet 70 proc. pasażerów. O jakich zasadach w podróżowaniu pociągiem trzeba pamiętać, aby było to dla nas komfortowe i bezpieczne? Podróże pociągiem mogą być inspirujące!

Jak podróżować koleją?

Każdą podróż – samochodem, samolotem, statkiem lub pociągiem – powinniśmy dokładnie zaplanować. W przypadku tej ostatniej opcji najłatwiej jest skorzystać z Portalu Pasażera prowadzonego przez PKP – Polskie Linie Kolejowe. Tam znajdziemy bieżący rozkład jazdy wszystkich krajowych przewoźników regionalnych i dalekobieżnych. Poszukiwania konkretnej oferty będą łatwiejsze, jeśli zawęzimy kryteria wyboru, używając w tym celu filtra. Wybierając połączenie, musimy określić podstawowe informacje transportowe, takie jak:

  • data,
  • godzina,
  • miejsce wyjazdu i miejsce docelowe,

Opcjonalnie udogodnienia w typie:

  • rodzaju pociągu,
  • systemu transportu,
  • klimatyzowanych wagonów,
  • dostępności usługi gastronomicznych (wagonów restauracyjnych),
  • udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami,
  • możliwości przewozu bagażu.

Korzystając z internetowego rozkładu przejazdu pociągiem, masz pełną dowolność w ustalaniu kursu. Możesz zdecydować się na kurs bezpośredni lub z przesiadkami (dowiesz się, w których miejscach pociąg ma pauzę).

Na Portalu Pasażera znajdziesz również informacje o opóźnieniach pociągów w rozbiciu na konkretne stacje i wybraną trasę oraz plakaty rozkładowe, takie jak na dworcach kolejowych.

Bilety kupisz bez wychodzenia z domu

Biletu kolejowego nie musisz kupować stacjonarnie w kasach czy biletomatach na dworcach. Możesz skorzystać w tym celu z laptopa, smartfona lub tableta i aplikacji mobilnych.

Przed rozpoczęciem podróży należy zapoznać się z regulaminem przewoźnika, z usług którego będziemy korzystać. W dokumencie znajdziesz takie informacje jak m.in. zasady przewozu dużych bagaży (rowerów), prawidłowego sposobu złożenia reklamacji czy wymiany lub zwrotu biletu.

Jeśli w składzie nie będzie wolnych miejsc siedzących, pasażerowie bez ważnego biletu muszą liczyć się z tym, że zostaną poproszeni o opuszczenie pociągu na najbliższej stacji według rozkładu jazdy.

Pośpiech jest złym doradcą

Gdy z różnych względów do celu nie możemy dojechać pociągiem bezpośrednim, trzeba skorzystać z przesiadek. Te należy dobrze zaplanować. By nie narazić się na dodatkowy stres na dworcu, powinniśmy mieć w zapasie przynajmniej kwadrans. Co najmniej pół godziny powinny mieć osoby z niepełnosprawnościami, u których przejście z jednego peronu na drugi często wymaga więcej wysiłku.

Warto pamiętać, że podróż z dużym bagażem, dzieckiem w wózku czy ze zwierzętami jest możliwa, ale wymaga więcej czasu na przemieszczanie się po terenie dworca. Tak samo należy wziąć pod uwagę możliwe remonty peronów, co może spowodować utrudnienia lub zmiany w terminalach. Przed wyjazdem warto sprawdzić wykaz aktualnych modernizacji.

Po podróży – złóż skargę lub pochwal

Swoją opinię na temat przejazdu, warunków podróży i obsługi ze strony drużyny konduktorskiej możemy przesłać do przewoźnika. Tak samo mamy prawo do złożenia reklamacji bądź skargi. Tę możemy motywować np. niedziałającym ogrzewaniem w przedziale.

Gdy zamierzasz złożyć reklamację, pamiętaj, aby nie wyrzucać biletu na przejazd. To on będzie dowodem zawarcia umowy z przewoźnikiem. Jeśli bilet kupiłeś przez internet, wystarczy wydruk lub numer transakcji.

Jak bezpiecznie podróżować koleją?

Wybieraj połączenia dzienne

Podróżowanie w dzień jest znacznie bezpieczniejsze niż nocą. Staraj się nie zasypiać, gdyż właśnie na to czekają kieszonkowcy. Musisz być świadomy, że kradzież portfela wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy, ale również z innymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Złodziej może np. wykorzystać Twoje dane do złożenia wniosku kredytowego.

Wsiadając i wysiadając z wagonu zachowaj szczególną ostrożność

Tłok to naturalne środowisko działania kieszonkowców. Przestępcy przecinają paski lub spody toreb podróżnym i bez problemu uzyskują dostęp do zgromadzonych tam rzeczy. Podczas podróży portfel i inne ważne rzeczy staraj się trzymać zawsze w zasięgu wzrok: nie trzymaj dokumentów w tylnych kieszeniach spodni.

W przedziale bagaż umieść naprzeciwko siebie

Wszystkie wartościowe rzeczy, w tym: dokumenty, pieniądze i telefon, trzymaj przy sobie; najlepiej w wewnętrznych kieszeniach. Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki. Bagaż podręczny bierz ze sobą nawet do toalety. W pociągu, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

Na czas podróży weź ze sobą tylko niezbędną gotówkę

Podróżując pociągiem, powinieneś mieć ze sobą tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz. Nie skupiaj jej w jednym miejscu, lecz podziel i umieść w różnych kieszeniach. Dzięki temu, nawet jeśli staniesz się ofiarą kieszonkowca, nie utracisz wszystkich środków.

Nie podróżuj samotnie

Choć nie zawsze będzie to możliwe, staraj się wybierać przedziały, które są zajęte przez innych pasażerów. Unikaj osób, od których czuć alkohol. Staraj się usiąść przy oknie w ten sposób, by pusta kieszeń znajdowała się od strony współpasażera. Zachowaj czujność w stosunku do obcych Ci osób i nie przyjmuj od nich żadnych poczęstunków. Jeśli zauważysz podejrzaną osobę, poinformuj o tym obsługę pociągu.

Uważaj z alkoholem

Alkohol możesz spożywać w strefie gastronomicznej w pociągu. Należy jednak podchodzić do tego bardzo ostrożnie. Wystarczy, że wypijesz trochę za dużo, a kieszonkowcy już wezmą Cię za potencjalną ofiarę.

Gdy staniesz się ofiarą kradzieży

Jeżeli mimo wcielenia w życie wymienionych zasad nie zdołasz uchronić się przed kradzieżą, o zaistniałej sytuacji powiadom konduktora bądź ochronę patrolującą pociągi. Czas gra w tym przypadku dużą rolę, gdyż szybka interwencja służb zwiększa szanse na odzyskanie skradzionych rzeczy.

Pociągowy savoir-vivre

Pociąg to publiczny transport zbiorowy, a nasz wolność jest w nim ograniczona wolnością drugiego człowieka. By podróż nam oraz współpasażerów upłynęła w jak najlepszym towarzystwie, warto stosować się do kilku zasad.

Zajmij tylko jedno miejsce

Będąc w pociągu, nie rozsiadaj się ostentacyjnie na kilku siedzeniach ani nie kładź na siedzeniu obok torebki lub plecaka. Bagaże umieść w wyznaczonych przestrzeniach. Jeśli masz z tym problem, o pomoc możesz poprosić obsługę pociągu lub współpasażera.

Muzyki słuchaj przez słuchawki

Jeśli w przedziale nie jesteś sam, staraj się nie przeszkadzać innym. Lubisz w wolnej chwili posłuchać muzyki? Jak najbardziej masz do tego prawo, lecz przed włączeniem odtwarzacza załóż słuchawki.

Nie kładź nóg na siedzeniu

Niektórzy mają w zwyczaju zdejmować buty i kłaść nogi na wolnym siedzeniu naprzeciwko. Zwykle nie jest to mile widziane przez współpasażerów. Brud naniesiony z butów może pobrudzić ubranie osoby, która dane miejsce zajmie w przyszłości.

Nie rozmawiaj długo i głośno przez telefon

Przedział to nie miejsce do prowadzenia długich i głośnych rozmów przez komórkę. Tym bardziej nie mów w obecności innych o prywatnych sprawach. Nigdy nie wiesz, kto jedzie z tobą i jak może użyć zasłyszanych informacji.

Ustąp miejsca

Kultura nakazuje ustąpić miejsca kobietom w ciąży, osobom starszym, z ograniczoną sprawnością ruchową czy rodzicom z małymi dziećmi. Drobny gest na pewno zostanie doceniony.

Zachowaj czystość

W trakcie podróży butelki po napojach, papierki i inne tego typu nieczystości umieszczajmy wyłącznie w koszu na śmieci. Przed wyjściem z pociągu sprawdźmy, czy w miejscu, w którym siedzieliśmy, jest czysto.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *