Macie mrówki w domu? Wypróbujcie te domowe sposoby

Mrówki w domu przy listwie podłogowej. Jakie są domowe sposoby na mrówki?

Mrówki w domu to częsty problem. Te małe, ale uciążliwe owady potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Często wchodzą do kuchni, łazienki, a nawet sypialni. Czasami pojawiają się znikąd, tworząc długie szeregi w poszukiwaniu jedzenia. Co z nimi zrobić? Jak zwalczyć mrówki w domy? Jakie są najlepsze domowe sposoby na mrówki w domu?

Co oznaczają mrówki w domu?

Obecność mrówek w domu często świadczy o tym, że prawdopodobnie szukają miejsca na założenie gniazda. Czasem przyczyna jest prozaiczna – mrówki wędrują w poszukiwaniu pożywienia. Zwykle przyciągają je resztki jedzenia oraz suche środowisko. Kiedy mamy nieporządek w domu, pojawiają się mrówki. Tak to zazwyczaj wygląda.

Różne gatunki mrówek wyglądają inaczej. Ten na zdjęciu to typowy w polskich domach.

Niejednokrotnie mrówki poruszają się dużymi grupami w kierunku domów wtedy, gdy nie sprzyjają im warunki atmosferyczne na zewnątrz. Intensywne opady deszczu czy ekstremalne temperatury zmuszają te owady do szukania schronienia w suchych i ciepłych miejscach. Właśnie dlatego w domu mrówki spotykamy najczęściej latem, bo owadom doskwiera upał, a także burze. Zdarza się też, że mrówki faraonki, mrówki darniowe i inne gatunki mrówek pojawiają się w naszych domach zupełnie przypadkowo.

Szukasz podobnych porad do domu seniora? Sprawdź nasze artykuły!

Dlaczego do domu wchodzą mrówki?

Mrówki pojawiają się w domu głównie z powodu pożywienia. Szczególnie mocno przyciągają je słodkie i tłuste produkty. Jednak nie tylko, ponieważ zadowalają się też resztkami pokarmu, okruchami czy nawet karmą zwierząt domowych, kotów i psów seniorów. Niejednokrotnie szukają też wody. Potrzebują jej do przetrwania, więc często przebywają w kuchniach i łazienkach, choć raczej przeszkadza im nadmierna wilgoć.

Warto przeczytać:

Czy mrówki w domu są niebezpieczne?

Mrówki w domu nie są niebezpieczne dla człowieka. Jednak ich obecność bywa uciążliwa. Niektóre gatunki przenoszą choroby lub boleśnie gryzą, dlatego lepiej wytępić mrówki. Poza tym obecność mrówek prowadzi do uszkodzeń w strukturze budynku. Na trasach, po których chodzą mrówki, bo zwykle poruszają się po ściśle wyznaczonych ścieżkach, z czasem dostrzeżemy zniszczenia, chociażby drobne pęknięcia. W okresie przejściowym, gdy mrówki dostały się do domu, a my próbujemy je wytępić, a mimo to mrówki wracają raz za razem, warto zastosować metody tymczasowe. Pomaga np. trzymanie żywności w szczelnie zamkniętych pojemnikach i dokładne sprzątanie po posiłkach. W ten sposób nieco ograniczymy obecność mrówek w bliskim otoczeniu. W dłuższej perspektywie trzeba zastosować skuteczne, domowe sposoby na mrówki w domu, żeby ostatecznie się ich pozbyć.

Czy mrówki w domu są niebezpieczne? Nie, ale bywają uciążliwe.

Jak znaleźć gniazdo mrówek w domu?

Jak wytępić mrówki w domu? Przede wszystkim najpierw trzeba znaleźć ich gniazdo. Musimy sprawdzić, gdzie owady zadomowiły się jako grupa. A jak znaleźć gniazdo mrówek w domu? Należy obserwować, którędy wędrują mrówki. Zazwyczaj mrówki budują swoje gniazda w ukrytych miejscach – np. wewnętrznych ścianach domu. Wykorzystują niewielkie szczeliny w ścianach, pod podłogą czy za szafkami. Warto sprawdzić miejsca, gdzie widać fragmenty gruzu lub trocin z drewnianych elementów budynku. Mogły je pozostawić mrówki.

Jak się pozbyć mrówek z domu?

Wytępienie mrówek z domu wymaga zarówno działań bezpośrednich, jak i prewencyjnych. Jak pozbyć się mrówek z domu? Należy dokładnie sprzątać wszelkie resztki jedzenia oraz zamykać pojemniki z żywnością. Warto zablokować wszelkie potencjalne wejścia – szczeliny w drzwiach i oknach. Można również zastosować domowe środki odstraszające, czyli ocet, cytrynę czy sól, bo mrówki omijają je szerokim łukiem. W przypadku nasilonej obecności dużej liczby mrówek w domu najlepiej sięgnąć po środki chemiczne lub skontaktować się z profesjonalną firmą deratyzacyjną.

Może Cię zaciekawić:
Surfinie na balkonie w domu seniora.

Surfinie na balkonie? To świetny pomysł!

Surfinia to odmiana petunii ogrodowej, która zyskała miano królowej wśród roślin balkonowych. Wyjątkowa zdolność tej rośliny do tworzenia efektownych kaskad, obficie…

Domowe sposoby na mrówki

Najlepsze domowe sposoby na mrówki to:

  • rozcieńczony ocet,
  • sypanie soli,
  • sypanie cynamonu,
  • smarowanie powierzchni olejkiem cytrynowym,
  • mieszanka sosu sojowego z proszkiem do pieczenia,
  • spryskiwanie sokiem z cytryny,
  • rozsypywanie fusów kawy,
  • dbanie o czystość i brak resztek jedzenia.

Trudno określić, co na mrówki w domu działa najlepiej. Warto zastosować kilka z wymienionych metod dla pewności. Każdy domowy sposób na mrówki ma tę zaletę, że nie wpływa w znacznym stopniu na komfort codziennego życia. Środki chemiczne zwykle mają nieprzyjemny zapach, dlatego pod tym względem bardziej przeszkadzają.

Mrówki zwykle szukają w domu pożywienia.

Zapobieganie, czyli czego nie lubią mrówki w domu?

Warto wiedzieć, czego nie lubią mrówki, żeby skutecznie je odstraszyć i zapobiec ich powrotowi do naszego domu. Nie znoszą one braku pożywienia, nadmiernej wilgoci, zbyt intensywnych zapachów oraz niesprzyjających warunków do życia. Powinniśmy zawsze trzymać porządek, zwłaszcza w kuchni. Należy regularnie myć podłogi i blaty, a także szczelnie zamykać pojemniki z żywnością – o czym już wspominaliśmy.

Co jeszcze można zrobić, aby na stałe pozbyć się mrówek z domu? Trzeba zabezpieczyć potencjalne wejścia do domu: wszelkie pęknięcia w ścianach, okolicach okien czy drzwi. Uszczelnienie tych miejsc znacznie utrudni mrówkom dostęp do wnętrza.

Warto przeczytać:


Zostaw komentarz

0/50

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *